Open! In de startblokken ÜASI'BuAH4.» niijMl-riil nuli-Mpn Content manager van het Dashboard van het Archieven Portaal Europa. nationale en regionale portalen per land - is nog een grote uitdaging. Om deze doelstelling te realiseren, zullen de nationale archiefinstellingen de rol van nationale aggregator op zich gaan nemen. Dit betekent dat ze - naast het beschikbaar stellen van de eigen content - nu ook andere archief instellingen zullen helpen hun content via het Archieven Portaal Europa en desgewenst via Europeana te publiceren. Het Archieven Portaal Europa is er technisch en organisatorisch klaar voor: het portaal draait op internationaal geaccepteerde archiefstandaarden, waarvan Encoded Archival Description (EAD)12 de belangrijkste is. Content die volgens deze standaarden beschikbaar is, kan nu al in het portaal worden opgenomen. Het maakt daarbij in principe niet uit hoe de archief instellingen de archiefstandaarden hebben geïmplementeerd: de software13 die in het kader van het APEnet project is ontwikkeld, zorgt ervoor dat er vrij gemakkelijk conversie plaats kan vinden naar de Archieven Portaal Europa implementatie van de archief- standaarden (waaronder APE EAD). Dit is een randvoorwaarde om binnen het portaal alle aangeleverde content zo goed mogelijk doorzoekbaar te maken en zo uniform mogelijk te kunnen tonen. Daarom neemt het technisch team van het Archieven Portaal Europa het aanmaken van conversiesoftware (een 'stylesheet') per aansluiting van een archiefinstelling voor eigen rekening. Dus het enige wat archiefinstellingen moeten doen om aan het Archieven Portaal Europa bij te dragen, is ervoor zorgen dat hun content via de archief standaarden beschikbaar is.14 Als er dan eenmaal een stylesheet voor conversie van hun content beschikbaar is, krijgen ze toegang tot het Dashboard van het portaal om daar hun content te beheren. Uiteraard zullen de nationale archief instellingen, in het kader van hun rol als nationale aggregator, ondersteuning bieden aan geïnteresseerde archief instellingen en hun softwareleveranciers om hun content via standaarden beschikbaar te maken. Daarbij is het dan wel handig om per land één implemen tatie van archiefstandaarden af te spreken (of meteen de implementatie richtlijnen van het Archieven Portaal Europa te volgen), want dat scheelt in conversieslagen. Een voorbeeld: op dit moment is er binnen de Archieven Portaal Europa software al een conversie stylesheet beschikbaar voor het omzetten van Nationaal Archief EAD naar APE EAD. Het opnemen van content van archief instellingen die de Nationaal Archief EAD implementatierichtlijnen15 volgen, kan dus al per direct plaatsvinden.16 Het Dashboard biedt naast het publiceren via het Archieven Portaal Europa ook de mogelijkheid om van daaruit content door te leveren aan Europeana, via een extra conversie van APE EAD naar Europeana Semantic Elements (ESE), het huidige Europeana metadata format.17 Dit voegt een extra dimensie toe aan hetgeen het Archieven Portaal Europa al te bieden heeft. De content van individuele archief instellingen kan zo namelijk virtueel herenigd worden met verspreid geraakt archiefmateriaal binnen het eigen (archieven)domein, maar ook nog eens in verband worden gebracht met een grote variëteit aan cultureel erfgoed objecten uit Europese bibliotheken, musea en diverse andere cultureel erfgoedinstellingen. 16 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 16