ARCHIVES^ PORTAL EUROPE y£ Open! ARCHIVES PORTAL EUROPE eindgebruikers de mogelijkheid om via slimme zoek-, sorteer- en filterfuncties in één keer hun weg te vinden in de door alle deelnemende archief instellingen bijeengebrachte content. Ook hebben de aangesloten archief instellingen zelf, via het gebruiks vriendelijke backend van het portaal - het Dashboard - volledige controle over welke content ze ter beschikking stellen en of die wordt doorgestuurd naar Europeana.6 Oplevering en vervolg Momenteel bevat het Archieven Portaal Europa 14,5 miljoen beschrijvingen van archiefstukken, bijeengebracht door zo'n 60 Europese archiefinstellingen. Die zijn gelinkt aan meer dan 63 miljoen digitale representaties ('scans') van originele archiefstukken, beschikbaar gesteld op de websites van de deelnemende archiefinstellingen. Meer dan een half miljoen van deze digitale archief objecten is inmiddels ook beschikbaar via Europeana. Deze objecten zijn voornamelijk afkomstig van het Nationaal Archief, binnen het APEnet project verantwoordelijk voor het realiseren van de interoperabiliteit met Europeana. Met de oplevering van het Archieven Portaal Europa heeft het APEnet project een belangrijke bijdrage geleverd aan het online beschikbaar stellen van informatie over het Europese cultureel erfgoed via een gemeenschappelijke Europese digitale infrastructuur, maar daarmee is het werk nog lang niet af. De aansluiting van meer landen en vooral van de regionale en lokale archiefinstellingen per land is gewenst, waardoor meer content beschikbaar zal komen voor de eindgebruiker, zowel via het Archieven Portaal Europa als via Europeana. Bovendien is de door ontwikkeling en het structurele beheer van het portaal nog niet georganiseerd en duurzaam belegd. De verdere doorontwikkeling is onder andere gericht op uitbreiding van de gebruikers interface met Web 2.0 functionaliteit en optimalisering van de uitwisseling van informatie met Europeana op basis van een nieuw Europeana metadata model.7 Om deze uitbouw van het Archieven Portaal Europa netwerk te kunnen realiseren, heeft het APEnet consortium in de tweede helft van 2011 het voortouw genomen voor het opzetten van een vervolgproject. Ook deze keer werd de Europese Commissie om subsidie gevraagd en wel in het kader van het ICT-PSP programma.8 Inmiddels is dit vervolgproject per 1 maart 2012 gestart onder de naam: Archives Portal Europe network of excellence, afgekort: APEx. Binnen dit APEx project neemt het Nationaal Archief de algehele coördinatie op zich. Daarnaast is het NA verantwoordelijk voor het opzetten van een stichting die aan het eind van deze nieuwe driejarige projectperiode - op 1 maart 2015 - het beheer van het portaal en de financiering daarvan moet overnemen. Het APEx consortium omvat inmiddels 29 partners: de nationale archiefinstellingen van 23 lidstaten van de Europese Unie9, van 5 niet bij de Europese Unie aangesloten landen10, plus een multinationale aggregator organisatie (ICARUS11). Met de uitbreiding van het aantal consortiumpartners van 19 naar 29 ten opzichte van het APEnet project, heeft het APEx project een van de doelstellingen feitelijk al gehaald: de horizontale expansie van het Archieven Portaal Europa netwerk, ofwel het actief inschakelen van meer Europese landen c.q. nationale archiefinstellingen. Maar de belangrijkste doelstelling - verticale expansie: het aansluiten van regionale en lokale archiefinstellingen en Homepage Archieven Portaal Europa. nummer 4 2012 15

Archievenblad | 2012 | | pagina 15