Archieven Portaal Europa: een publicatie- en aggregatieplatform voor archiefinstellingen M m Open! Oorsprong ARCHIVES KWAL EUROPE Wim van Dongen I Het gebruik van open standaarden maakt het mogelijk om met bescheiden middelen collectie-informatie beschikbaar te stellen op elk denkbaar platform. In dit artikel wordt een platform beschreven waarin dankzij enkele veelgebruikte open standaarden archiefdiensten kunnen aansluiten bij Europese zoekmachines voor cultureel erfgoed in het algemeen en archieven in het bijzonder. De ervaring wordt gedeeld en is toepasbaar in de ontwikkeling van allerlei andere open initiatieven. Maurice Lipsch Fotografie Op 12 januari 2012 werd het project 'Archives Portal Europe network' (APEnet) afgesloten met de definitieve oplevering van een internetportaal voor alle Europese archiefinstellingen, waaraan een consortium van aanvan kelijk 12 en uiteindelijk 19 Europese nationale archieven plus Europeana Foundation zo'n drie jaar had gewerkt: www.archivesportaleurope.eu. Het idee voor het inrichten van één internettoegang tot alle archieven in Europa vond zijn oorsprong enige jaren voor de start van het project in een van de vijf doelstellingen van de Europese Unie's 'Council Recommendation of 14 November 2005 on priority actions to increase cooperation in the field of archives in Europe'1. Dit document was gebaseerd op het 'Report on Archives in the enlarged European Union'2, opgesteld door de European Archives Group (EAG), een adviesorgaan van de EU met vertegenwoordigers van alle Europese nationale archiefinstellingen. Op basis van deze aanbevelingen werd door de European Board of National Archivists (EBNA) in de jaren daarna gezocht naar middelen om dit project te kunnen starten. Het EU eContentplus programma, ter bevordering van het toegankelijk maken van digitale content, bood daartoe uiteindelijk mogelijk heden. Vanwege de gezamenlijke inspanning van de EBNA en de Europese Commissie om het bouwen van een internetportaal voor archieven mogelijk te maken, lag het voor de hand dat dit portaal tevens zou gaan fungeren als een aggregator van content van de Europese archief instellingen naar Europeana. Europeana is immers het eContentplus vlaggeschip, dat als portaal voor Europees cultureel erfgoed toegang geeft tot de digitale content van alle Europese archief instellingen, bibliotheken en musea.3 Het doel van het APEnet project4 was ambitieus en daarom richtte het projectteam zich vooral op het uitdenken van het basisconcept, het inrichten van de daarvoor benodigde infrastructuur en - vooralsnog - op het beschikbaar stellen van content5 van de consortiumpartners: de nationale archiefinstellingen en de onder hun verantwoordelijkheid vallende regionale en lokale archiefinstellingen. Het resultaat - de eerste productieversie van het Archieven Portaal Europa - biedt de individuele Europese archiefinstellingen een (extra) publicatie- en aggregatie- platform dat is gebaseerd op internatio naal geaccepteerde archiefstandaarden. Binnen dit volledig operationele en goed gedocumenteerde portaal hebben 14 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 14