Op weg naar een gedeelde voorziening De organisatie van digitaal archiveren bij de Regionale Historische Centra Open! In het kader van Open! geeft Klaartje Pompe, voorzitter van de Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-Depot, een overzicht van de stand van zaken rondom een aantal projecten om digitaal archiveren aan te pakken. Met de kennis en hulp van het Nationaal Archief bereiden Regionale Historische Centra (RHC's) zich voor om de digitale uitdaging aan te gaan. Vanaf 2009 werken RHC's met het Nationaal Archief samen aan de realisatie van een e-Depot.1 De software van het e-Depot is geschikt voor meervoudig gebruik. Geschikt dus om op alle overheidslagen die behoren tot het werkingsgebied van de RHC's - rijksinstellingen in de provincie, provincie, gemeentes en waterschappen - in te zetten. Uitgangspunt is dat het Nationaal Archief met het eigen e-Depot diensten rond opname, opslag en preservering kan en wil verlenen aan anderen. Centraal doen wat centraal kan en decentraal doen wat decentraal moet. Bij de start van de samenwerking is de aandacht uitgegaan naar de digitaal depot applicatie, de software waarmee de digitale informatie duurzaam opgeslagen en toegankelijk gehouden wordt. Nadat het Nationaal Archief in de zomer van 2009 de eerste release van de e-depot applicatie vrijgegeven heeft, is in datzelfde jaar een pilot gestart met de RHC's. Daarbij is onderzocht op welke manier het Nationaal Archief e-Depot diensten zou kunnen verlenen aan de RHC's en daarmee ook aan andere archief- en overheidsorganisaties. De pilot was bescheiden in omvang en betrof de opname van twee digitale archieven. De 'hands on' ervaring om in een testomgeving met het e-Depot te werken, was voor de eigen mede werkers van de deelnemende RHC's - Het Utrechts Archief, Noord-Hollands Archief en Zeeuws Archief - essentieel om duidelijk te krijgen welke aanvul lende functionele wensen er waren vanuit een RHC omgeving. Mede op basis van de ervaringen is de software geschikt gemaakt voor 'multi tenants'. Meerdere afnemers, 'tenants', van de software gaan in de nabije toekomst gebruik maken van hun eigen deel in het e-Depot van het Nationaal Archief.2 Samen optrekken Eind 2012 levert de WVI producten op vanuit vier secties: Werkprocessen, Architectuur, Metagegevens en Personeel Organisatie. Specialisten Maurice Lipsch Fotografie. Klaartje Pompe I De Regionale Historische Centra (RHC's) en het Nationaal Archief bereiden zich gezamenlijk voor op een zorgvuldige en succesvolle implementatie van duur zaam digitaal archiveren. In de periode 2011-2012 werken de RHC's intensief samen aan vier actielijnen rondom het beheer van archieven in een gezamen lijk e-Depot. Door afspraken te maken over procesvoering, technische infra structuur, gegevensontsluiting en organisatie wordt de basis gelegd om in de toekomst al het beschikbare digitale materiaal van de aangesloten partijen toegankelijk te houden voor het publiek. Met het ondertekenen van een convenant hebben het Nationaal Archief en de elf RHC's uitgesproken dat ze de ambitie hebben om te komen tot een optimale afstemming van ieders taken en een optimale inrichting van het proces gericht op de voorbereiding van de implementatie van een gemeen schappelijk e-Depot bij alle deelnemers. Deze overeenkomst is het startschot voor de 'Werkgroep Voorbereiding Implementatie e-Depot (WVI) 2011 2012'. Alle betrokkenen leveren kennis, capaciteit en middelen die nodig zijn om te komen tot een viertal essentiële bouwstenen voor de implementatie van een e-Depot. Hard- en software worden vanuit het Nationaal Archief centraal beheerd en geleverd. De andere componenten - organisatie, beleid, processen en procedures, financieel beheer, personeel, databeheer en databeveiliging - worden of door de RHC's zelf of samen met het Nationaal Archief voorbereid. 12 2012 nummer 4

Archievenblad | 2012 | | pagina 12