Nieuws uit het veld 10.000 negentiende- eeuwse boeken volledig raadpleegbaar Beleid rond Vlaams born-digital erfgoed Kick-off Europeana Inside Alle mensen Archiefwet treedt naar verwachting in werking op 1 januari 2013. Met dit wetsvoorstel wordt de zorg over provinciale archiefbescheiden na overbrenging naar een archief bewaarplaats verplaatst van de minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap (OCW) naar Gedeputeerde Staten. Verder wordt de advisering over de openbaarheid van decentrale rijksarchiefbescheiden verplaatst van de rijksarchivarissen naar de algemene rijksarchivaris en vervalt de advisering door de Raad voor Cultuur over ontwerp- selectielijsten. Ten slotte is in dit verband de Archiefwet BES (Bonaire, Sint Eustatius, Saba) aangepast. De minister stelde in haar antwoord dat het bevorderen van e-cultuur en digitalisering als een strategische doelstelling in haar beleidsnota is opgenomen en dat er verschillende initiatieven lopen rond born-digital erfgoed: het expertisecentrum PACKED vzw dient kennis erover te verspreiden; FARO, Vlaams steunpunt voor cultureel erfgoed vzw, start een cursus 'digitali seren en digitaal archiveren' op; het in oprichting zijnde Vlaams Instituut voor de archivering en ontsluiting van het audiovisueel erfgoed (VIAA) neemt het born-digital erfgoed mee in zijn strategische en operationele planning; en het Cultureel-erfgoeddecreet legt standaarden op - ook voor dit soort erfgoed - aan de structureel onder steunde cultureel-erfgoedorganisaties. In verband met dit laatste meldde de minister nog dat zij PACKED vzw gevraagd heeft om CEST (=Cultureel Erfgoed Standaarden Toolbox) in de structurele werking mee te nemen. In de KB-catalogus is nu al bij ruim 10.000 titelbeschrijvingen een doorverwijzing te vinden: "Raadpleging via Google Books". Deze tienduizend boeken zijn de eerste zichtbare resultaten van de overeenkomst tussen de Koninklijke Bibliotheek en Google om ruim 160.000 boeken uit de rechtenvrije collectie van de KB te digitaliseren. In de tweede helft van 2012 zullen de boeken ook via de KB-website te vinden zijn. Zoekt u een bepaalde titel in Google en het boek is gedigitaliseerd, dan vindt u het daar ook direct. Van dit massadigitaliseringsproject zijn de resultaten geschikt voor studie en onderzoek. Google heeft ervoor gekozen om in zo kort mogelijke tijd zoveel mogelijk materiaal digitaal beschikbaar te stellen. De Koninklijke Bibliotheek heeft zich hierbij aangesloten voor de grote collectie uit de achttiende en de negentiende eeuw. Tijdens de vergadering van 22 maart 2012 in het Vlaams Parlement stelde Lieven Dehandschutter (N-VA) een vraag aan minister Joke Schauvliege over het Vlaams beleid inzake born-digital erfgoed, of erfgoed - archivalische, audiovisuele en museale items - zonder analoge tegenhanger. Op 2 april 2012 is Europeana Inside (EU-Inside) gestart, een nieuw en omvangrijk Europees project voor digitaal erfgoed. EU-Inside gaat deelname van erfgoedinstellingen aan Europeana eenvoudiger maken. Europeana Inside (http:// europeanainside.eu/@euinside) wil de aanlevering van collecties aan samenwerkingsverbanden als Europeana zo makkelijk mogelijk maken. Hoewel de interesse bij erfgoedinstellingen om hun collecties in breder verband aan te bieden groot is, zijn er nog allerlei technische, juridische, financiële en organisatorische factoren die dat nu belemmeren. EU-Inside is een zogenaamd 'Best Practice Network'. De aanpak concentreert zich op een set hulpmiddelen die (collectie)informatie vanuit collectieregistratiesystemen en objectbeheersystemen direct beschikbaar stellen aan verzamelsites (aggregatoren) zoals Europeana. De zogeheten Europeana Connection Kit zorgt voor de juiste formaten van de beschrijvingen en de goede licenties daarvan, en voor de voorwaarden voor hergebruik van de beschreven objecten. Als technisch projectpartner zijn verschillende softwarebedrijven voor het erfgoed in het netwerk opgenomen. De Europeana Connection Kit moet niet alleen in staat zijn metadata te verzamelen, maar ook om deze weer terug te sluizen naar de collectie registraties. Dat biedt erfgoed instellingen de kans om zelf ook te profiteren van de kennis die aan de collectie wordt toegevoegd, door verrijking met thesaurustermen, semantische verbindingen en user generated content. Na een lange en vruchtbare internationale carrière in het archiefwezen, nam Peter Horsman op 30 maart afscheid als universitair docent archiefwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam. Het afscheid werd gevierd met een symposium. Eric Ketelaar, Terry Eastwood en Joan van Albada hielden een presentatie. Daarna was er een paneldiscussie met (ex-) collega's uit het archiefveld. Na werkzaam te zijn geweest als publieksadviseur en coördinator studiezaal is Ilse Nagelkerke benoemd tot manager publiek van het Gelders Archief. nummer 4 2012 11

Archievenblad | 2012 | | pagina 11