Van de redactie Colofon Jong r Citaat van de maand In 2009 presenteerde BRAIN het onderzoek De Grijswaarde van de Archiefbranche. Daarin werd gesteld dat de instroom vanuit de opleiding zou teruglopen als gevolg van de vergrijzing. Anno 2012 zal de instroom nog beperkter zijn. Ten eerste komt dat door de bezuinigingen op onderwijs. Tweede oplei dingen zijn fors duurder geworden. De meeste studenten archivistiek hebben al een opleiding gevolgd. Veel studenten kunnen de opleiding niet zelf bekostigen en instellingen zijn terughoudender in het financieren ervan. Ten tweede zal de instroom door bezuinigingen op cultuur verder worden teruggebracht. Uit de enquête van BRAIN en uit een onderzoek vanuit de redactie van het Archievenblad, blijkt dat de bezuinigingen voor de archiefdiensten wel meevallen maar dat dit niet geldt voor beginnende en toekomstige archivarissen. Tijdelijke contracten worden stopgezet, vacatures niet ingevuld. De instroom vanuit de opleiding is dus al beperkt, maar wordt door de bezuinigingen nog verder teruggedrongen. Een ander belangrijk onderzoek dat op de website van BRAIN te vinden is, is dat van Andrieke Ollefers naar de invloed van leeftijd op de voor keuren voor functiekarakteristieken (Wat motiveert de archivaris?). Zo hebben ouderen meer behoefte aan specialisering dan jongeren. Ze adviseert zelfs: "Omdat een hoge mate van specialisatie een negatief effect heeft op de inzetbaarheid van de medewerker dient hiermee niet op te jonge leeftijd gestart te worden." Uitgaande van Ollefers' onder zoek en tegen de achtergrond van een gepresenteerde Archiefvisie en een veelomvattende Innovatieagenda-in-wording, is er juist behoefte aan niet-gespecialiseerde archivarissen in deze tijd waarin we niet weten waar we heengaan. Zij kunnen immers nog alle kanten op en zijn voor de toekomst breed inzetbaar. Maatschappelijke stages zijn mooi, maar nog niet voldoende. Vacatures zijn nodig. Voor 2012 heeft BRAIN beloofd weer een onderzoek te doen naar leeftijdsgebonden uitstroom. Ik ben benieuwd wat dat voor de instroom gaat betekenen. Hand Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "Het belang van autonomie, specialisatie, mate waarin ande ren onafhankelijk zijn van de respondent, weinig lichamelijke verrichtingen en eenvoudig gebruik van apparatuur neemt toe met het toenemen van de leeftijd van de archivaris." Parafrasering van A. Ollefers, Wat motiveert de archivaris? (beschikbaar via www.archiefbrain.nl) 4 2012 nummer 1 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Gerrit Kouwen- hoven, Theo Thomassen, Peter Vlot, Aart Vos. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt begin maart 2012.

Archievenblad | 2012 | | pagina 4