Agenda Sus Tentoonstellingen NA en KB presenteren: Topstukken in De Verdieping van Nederland De expositie 'Topstukken' toont een unieke selectie van bijzondere stukken uit de collecties van de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief. Onder de stukken is onder andere het Zweder getijdenboek te zien. Dit getijdenboek is zo klein dat het onge veer in een hand past. Het is prachtig versierd met bladvullende miniaturen, bewerkte initialen met randdecoratie en talrijke penwerkinitialen. De KB kreeg het in 1998 voor 99 jaar in bruikleen van Paul Fentener van Vlissingen (1941 2006) namens SHV Holdings NV uit Utrecht, ter gelegenheid van haar 200-jarig bestaan. Zelf al eens willen bladeren in een middeleeuws handschrift ter grootte van een hand? Dat kan op www.kb.nl/bladerboek/ zweder. Een ander tentoongesteld topstuk is het octrooi voor een ijszeilboot. In de zeventiende eeuw is het zo koud dat meteorologen spreken van een kleine ijstijd. Veel meren en rivieren in de Republiek zijn lange tijd bevroren. Dat is lastig voor het vervoer van mensen en goederen, dat in die tijd vaak over het water gaat. De Haarlemmer Adriaen Terrier bedenkt een manier om dit probleem op te lossen. Onder een boot worden dezelfde soort ijzers als van een schaats aangebracht. Met twee sleepijzers aan het roer is de boot bestuurbaar. Uiteindelijk blijkt het ijszeilen voor vervoer van goederen toch niet zo geschikt, omdat alleen kleine bootjes makkelijk van ijzers kunnen worden voorzien. Het ijszeilen ontwikkelt zich echter wel als vorm van vermaak. Het Stadsarchief Amsterdam organiseert de tentoonstelling 'In Memoriam. De gedeporteerde en vermoorde Joodse, Roma en Sinti kinderen 1942-1945'. De expositie is gebaseerd op de publicatie van Guus Luijters met dezelfde titel en bestaat uit drie delen. Op de glazen wanden van de tentoonstellingsruimte worden de namen aangebracht van alle 18.000 uit Nederland gedeporteerde en vermoorde kinderen. In de grote hal van het Stadsarchief komt een monumentale presentatie te staan: een zeventig meter lange tafel in vier delen waarop de teruggevonden foto's van 2.900 kinderen te zien zijn, gerangschikt per transport. In de tentoonstellingsruimte worden de verhalen van vijftien kinderen verteld. Hier zijn de docu menten te zien waarop de kinderen worden vermeld, de transportlijsten en de kaarten van de Joodse Raad maar ook documenten uit het Stadsarchief, bijvoorbeeld de gezinskaarten of een aangifte van een gestolen fiets. Van sommige kinderen worden persoonlijke bezittingen getoond. Een extra vitrine is gereserveerd voor foto's en documenten die na de voltooiing van boek en tentoonstelling worden ingezonden. De zoektocht naar nieuw materiaal is met deze expositie namelijk niet afgesloten. Het idee is zoveel mogelijk kinderen weer een gezicht te geven om zo iets van hun identiteit te herstellen. De keuze voor het Stadsarchief Amsterdam als locatie voor de expositie In Memoriam is ingegeven door de aard van het onderzoek van Guus Luijters: archiefonderzoek. En meer dan de helft Bijeenkomsten 11 januari - 11 maart 2012 f. Adriaen Terrier - zeilschuit op het ijs, 1600, Nationaal Archief. Locatie: De Verdieping van Nederland, Den Haag Info: www.deverdiepingvannederland.nl 10 februari - 20 mei 2012 In Memoriam van de kinderen kwam uit Amsterdam; de meeste Nederlandse kinderen werden via Amsterdam naar doorgangskamp Westerbork getransporteerd. Locatie: Stadsarchief Amsterdam Info: www.stadsarchief.amsterdam.nl Kitty Hes (links), Henriëtte (Jetty) Hes, met hun nichtje Yvonne Hes (midden) in het Jan van Galenpark in Amsterdam, juli 1939. Yvonne Hes overleefde de oorlog en zond deze foto in voor de tentoonstelling 'In Memoriam' in het Stadsarchief Amsterdam. 23 en 24 februari 2012 Symposium 'Koningschap en adel' Op donderdag 23 en vrijdag 24 februari vindt in Kleef het Duits-Nederlands symposium 'Koningschap en adel in Neder-Lotharingen (10e-12e eeuw)' plaats. Het centrale thema is de machtsverhouding tussen de Duitse koningen en de adel in Nederlotharingen in de volle middeleeuwen. Lezingen op basis van de laatste inzichten over de vroege geschiedenis van de graafschappen Gelre en Kleef staan op het programma. De organisatie is in handen van medewerkers van het Gelders Archief, Ruhr-Universitat Bochum en Stadtarchiv Kleve. Belangstellenden dienen zich vóór 13 februari 2012 aan te melden. Locatie: Katholisches Bildungszentrum Wasserburg Rindern, Kleef Kosten: tweedaags arrangement met éénpersoonskamer voor 85, - (gereduceerd tarief voor studenten: 59,50) of tweedaags arrangement (zonder overnachting) voor 42,-. nummer 1 2012 35

Archievenblad | 2012 | | pagina 35