Uitgelezen Belvedère (op de plek waar ze nu daadwerkelijk ligt). In 1913 neemt de Tweede Kamer een wet tot de bouw van de Waalbrug aan. Tegen de locatie en de bouw kwam, onder aanvoering van zeepfabrikant en gemeenteraadslid P. Dobbelman, flink verzet. In mei 1917 draait de gemeenteraad het besluit tot de bouw van de brug terug. Twaalf woedende raadsleden, onder wie Ivens, zeggen hun lidmaatschap van de raad op. Pas tien jaar later komt er weer schot in de zaak als het Rijkswegenplan wordt gepresenteerd. De Nederlandse rivierdelta moet worden ontsloten door de aanleg van wegen en de bouw van grote bruggen. Er worden drie grote noord-zuidverbindingen gepland: van Rotterdam naar Breda, van Utrecht naar 's-Hertogenbosch en van Arnhem, via Nijmegen, naar 's-Hertogenbosch. Op 22 oktober 1930 stemt de Nijmeegse gemeenteraad in met de voorwaarden van het Rijk voor de bouw van de brug. Vijfenhalf jaar later - na drie doden, 5.000.000 gulden, 6.500.0000 kilo staal en 900.000 klinknagels - is het wonder geschied. Op de openingsdag, 16 juni 1936, passeren volgens Ivens 30.000 auto's de brug. Deze waren speciaal ingezet om de mensen te vervoeren. Op die dag bezoeken 200.000 mensen de stad. En het bleef nog lang onrustig, want de Waalbrugfeesten duurden maar liefst drie maanden. Of mijn moeder dat vertier heeft meegemaakt kan ik haar niet meer vragen. Nijmegen zonder Waalbrug, neen dat kan niet! Ze is en blijft voor mij de poort tot de stad. Goed dat ze in 2001 als rijksmonument is aangewezen. En goed dat het Regionaal Archief Nijmegen het familiearchief Ivens-Nooteboom zo etaleert. Ik heb bijzonder genoten van de meer dan 200 prachtige grote foto's. Jos Wassink programmacoördinator immaterieel erfgoed bij het Nederlands Centrum voor Volkscultuur en Immaterieel Erfgoed te Utrecht. nummer 1 2012 33

Archievenblad | 2012 | | pagina 33