Nieuws uit het veld Nieuwe naam Plaatsen van Betekenis bekend OCLC rapport over sociale metadata Subsidie voor project 'Het Geluid van Nederland' De diverse sites bleken te draaien op een oude Windows-versie, die zo open stond dat het letterlijk mogelijk was om DOS-commando's via de webbrowser uit te voeren. Hierdoor kon informatie opgehaald, aangepast of zelfs ver-wijderd worden. De vijftig websites zijn, op mogelijke uitzonderingen na, gebaseerd op het oude CMS Sitemanager van Gemeenteweb. Dat melden diverse bronnen uit de overheidswereld en wordt bevestigd door de VNG. Een woord voerder van de VNG stelt dat het probleem van het lek zit bij de server van Gemeenteweb. Het probleem zit echter ook in het niet wissen van oude data. De gemeente Olst-Wijhe bijvoor-beeld, stapte begin dit jaar over op een ander CMS. Een woordvoerder laat weten dat het contract met de SIM Groep voor Sitemanager werd opgezegd, met daarbij het verzoek om de gegevens na de migratie te verwijderen. Dat bleek niet te zijn gebeurd; de oude site Olst.nl (voor de fusie tussen Olst en Wijhe) behoort tot een van vijftig genoemde lekke sites. "Geen Stijl en Webwereld hebben laten zien dat je eenvoudig de oude omgeving, die nog op een verouderd Windows- platform draaide, op kon. Inmiddels is die hele server uit de lucht gehaald." De zegsman vertelt dat de gemeente inmiddels een onderzoek doet naar wat er precies is afgesproken met de SIM Groep, bijvoorbeeld over het al dan niet maken van een terugmelding over het weghalen van de gegevens. "We constateerden dat niet alleen plek of plaats voor gebruikers van erfgoed relevant is. Als we met If then is now een platform met betekenis willen bieden, zijn ook tijd (gebeurtenis), (contextuele) informatie en het sociale aspect van belang, in één overzichtelijk en samen hangend geheel. Vanuit de krachten tussen die vier elementen willen we het verleden (THEN) het heden (NOW) laten ontmoeten en daardoor een relevante ervaring aan de gebruiker bieden. Met als keywords: route, gebeurtenis, herinnering, delen, beleving, en betekenis geven én geïnspireerd door de Jimi Hendrix song If6was9, is If then is now als nieuwe naam ontstaan. Door het opgevraagde erfgoed (THEN) telkens te actualiseren met NOW-onderwerpen en te presenteren in een visualisatie van het betekenis-patroon (onze Experience Display) ontstaat voor iedere gebruiker een nieuwe context en betekenis, en inspiratie tot verdere participatie. If then is now koppelt op een verrassende manier personen, plaatsen en gebeurtenissen uit het verleden aan personen, plaatsen en gebeurtenissen uit het heden", aldus het vernieuwde Plaatsen van Betekenis. Experience Display van If then is now: where ABBA meets Napoleon, where tulips become stocks. op meerdere gemeentelijke websites. Er kon via een bepaalde inlogprocedure contact worden gemaakt met de server achter de websites, waardoor persoon lijke gegevens van medewerkers, interne documenten en mogelijk ook DigiD-sessies te raadplegen waren. Na ingrijpen van de VNG zijn de sites offline gegaan. Plaatsen van Betekenis heeft een nieuwe naam: If then is now. Daarbij is de basis voor het locatie erfgoed concept versterkt met drie nieuwe ankerpunten. Het OCLC (Online Computer Library Center) heeft deel 1 van haar onder zoeksrapport over sociale metadata voor bibliotheken, archieven en musea gepubliceerd. Het onderwerp: Site Reviews. Metadata helpen gebruikers de bronnen te lokaliseren die aan hun specifieke behoeften voldoen. Sociale metadata - gegevens toegevoegd door gebruikers - worden steeds meer ingezet om de metadata die worden toegevoegd door archief-, bibliotheek- en museum professionals aan te vullen en te recon- textualiseren. Om een beter begrip te krijgen van sociale metadata en de manieren waarop erfgoedinstellingen dit op een optimale manier kunnen gebruiken, heeft een werkgroep 76 websites met sociale media van bibliotheken, archieven en musea geanalyseerd. In het eerste rapport zijn de resultaten van deze analyses samengevat. Hierin worden onder andere de Beeld en Geluid wiki en het project Waisda geëvalueerd. Het rapport is te downloaden via: www.oclc.org/ research/publications/library/2011 2011-02.pdf. Eind september 2011 heeft Stichting Doen een subsidie toegekend aan het project Het Geluid van Nederland, van het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid. Binnen dit project wordt de bestaande geluidencollectie van Beeld en Geluid aangevuld met geluiden van nu. Hiervoor wordt de hulp van het publiek ingeschakeld. 8 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 8