Nieuws uit het veld IIIII Ibhic VNG positief over Archiefvisie Laura A. Millar ontvangt SAA prijs Nieuwe openings tijden BHIC Veiligheidsprobleem 50 gemeentelijke websites «AHANHi HSICflrXM ttfOflTMTE CPffHJM De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is positief gestemd over de Archiefvisie en de voortrekkers rol die het Rijk op het gebied van archiefinnovatie wil spelen. De VNG wil met medeoverheden en branche instellingen bestuurlijke afspraken maken over de innovatie van het archiefwerk. De Archiefvisie richt zich op archiveren en de omgang met informatie in het digitale tijdperk. OCW wil komen tot een innovatieagenda voor de archiefsector. VNG schrijft aan de Tweede Kamer dat een belangrijk punt voor de Vereniging het bevorderen van gezamenlijk gebruik van e-depotvoorzieningen is. Verder vraagt de VNG onder meer van de Tweede Kamer: extra middelen als smeerolie voor het aanjagen van de samenwerking tussen overheden en het tempo van de innovatie; afstemming van het archiefbeleid en het beleid gericht op Documentaire Informatievoorziening door de ministeries van OCW en BZK; voldoende tijd voor het invoeren van de nieuwe selectiewijze van archief bescheiden en borging van de mogelijkheid om te komen tot één lijst voor de gemeenten; de kopieën van aktes burgerlijke stand van het Ministerie van Justitie en Veiligheid gratis aan de gemeenten ter beschikking te stellen om de ergste nood te lenigen van het probleem van inktvraat; spoed met de harmonisering van de regelgeving van het Rijk en de provincies voor vervanging van archiefbescheiden. De volledige brief van VNG aan de Tweede Kamer over de Archiefvisie is te raadplegen op www.vng.nl. Laura Millar is de ontvanger van de Waldo Gifford Leland Award van de Society of American Archivists (SAA) voor haar boek Archives: Principles and practices (2010). De prijs is toegekend vanwege buitengewoon hoge kwaliteit van de tekst en de bruikbaarheid ervan in de velden van de archivistische geschiedenis, theorie en praktijk. Archives: Principles and Practices geeft een beknopte introductie in de archivistische theorie en praktijk, die zowel voor de beginner als voor de ervaren professionals de moeite waard is. Het boek, dat de contextuele, strategische, operationele en praktische zaken met betrekking tot het creëren van een archivistisch project behandeld, is gebaseerd op een aanzienlijke hoeveelheid vakliteratuur en de vaar digheid van de auteur om, in de woorden van één van de nominatoren, "a truly international text for a globalizing archival profession" te schrijven. Het Brabants Historisch Informatie Centrum (BHIC) past met ingang van januari 2012 zijn openingstijden aan op beide vestigingen (Den Bosch en Grave). De digitale dienstverlening zal meer aandacht krijgen, de studiezaal zal daarentegen minder uren geopend zijn. Daarmee verwacht de organisatie een goede, nieuwe balans te hebben gevonden tussen onderzoek op de studiezalen en onderzoek langs de digitale weg. De reden voor dit besluit is dat het de laatste jaren op de studiezalen stiller is geworden dan tien jaar geleden. Zo werd de studiezaal in Den Bosch in 2001 nog 15.742 keer bezocht. In 2010 werden de studiezalen in Den Bosch en Grave samen nog maar 7.726 keer bezocht. Een halvering dus. De website van het BHIC (bhic.nl) werd in 2001 nog maar 25.150 keer bezocht. In 2010 was dat al 782.204 keer, meer dan dertig keer zoveel! En het aantal bezoeken groeit nog steeds. Toch zijn die halvering van het studiezaal- bezoek en de enorme stijging van het websitebezoek niet de enige redenen waarom het BHIC de openingstijden aanpast. Het BHIC is steeds meer gaan doen aan digitale dienstverlening. Zo zijn er de verschillende forums en kunnen belangstellenden iedere avond chatten met een archivaris. Daarnaast zijn er natuurlijk nog de vele e-mails met vragen, bestellingen van aktes enzovoorts. De afgelopen tien jaar is de verhouding tussen studiezaaldienst verlening en digitale dienstverlening dus volledig op z'n kop gezet. En dat krijgt nu ook zichtbaar gevolgen voor de inzet van het personeel, dat als enige niet in aantal groeit. GeenStijl constateerde op 8 oktober dat er een serieus veiligheidsprobleem was nummer 9 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7