De archiefervaring van Carry Waalderbos r i t L 1 y Als redacteur van het televisieprogramma Verborgen Verleden (NTR) onderzoek ik de familiegeschiedenis van bekende Nederlanders. Ik reis af in het verleden en probeer zoveel mogelijk informatie te vinden over grootmoeders en grootvaders - en de generaties daarvoor. Dat levert bijzondere verhalen op. i hebben dat hun wortels in bedelaars kolonie en opvoedingsgesticht Veenhuizen liggen. En wat te denken van advocaat Gerard Spong, die tot zijn grote verrassing van niemand minder dan de Engelse koning Charles II bleek af te stammen? En de 'kleine' familiegeschiedenis van operazangeres Tania Kross raakte rechtstreeks aan dat van de 'grote' geschiedenis van de slavernij. De zoektocht ontlokte de hoofdpersonen vele ontroerde, ongelovige, ontdane of juist weer verrukte reacties. Met schrijver Leon de Winter ging ik op reis in zijn Joodse geschiedenis. Zijn vier grootouders stierven in de Tweede Wereldoorlog, drie daarvan in vernietigingskamp Sobibor. De oorlog maakte dan ook een abrupt einde aan de overlevering van familieverhalen, wat de zoektocht een zekere urgentie gaf. We kwamen terecht in het archief van 's-Heerenberg dichtbij de Duitse grens, waar Leons overgrootvader van moeders kant, Hartog Eijsman, en diens vader Mozes enkele jaren woonden. Slechts één woord riep een heel leven op. Het stond geschreven in de kolom "beroep" in het bevolkingsregister: "goochelaar". Later werden Hartog en Mozes "kunstenaar" genoemd. De aantekeningen op de geboorteaktes van Hartogs kinderen, dat hij bij de blijde gebeurtenis veelal "buitenlands afwezig" was, vulden het beeld aan. Leons overgrootvader leidde een reizend bestaan, trok door de grensstreek van stadsmarkt naar dorpsfeest, terwijl hij trucjes deed en/of zijn koopwaar probeerde te slijten. Hartog stierf alleen, onderweg, in een pension in Osnabrück. Na Osnabrück kwamen we in het Gelderse Druten terecht. Daar woonde de slager Abraham de Winter met zijn gezin. Een emotioneel moment voor Leon was toen hij ontdekte wat hij al zo lang wilde weten: de Joodse naam van deze De Winter - Abraham Mozes. De speurtocht in de archieven, hoewel pittig, leverde een paar prachtige details op van Abrahams leven aan het begin van de negentiende eeuw. Een borgtocht met de naam Abraham de Winter voerde de spanning op. In het Gelders archief ontdekte Leon dat Abraham enkele maanden in de gevangenis had gezeten wegens "woeker en afzetterij". Een proces verbaal leerde vervolgens dat Abraham al eens eerder was beschuldigd - van "woordelijke belediging". Omdat hij "op de openbare weg" iemand had uitgescholden voor "schelm", kreeg hij maar liefst een boete van 50 cent! Een nieuw seizoen Verborgen Verleden is in aantocht. Marc-Marie Huijbregts komt oog in oog te staan met ene "Hein met de honden". Heeft Peter van der Vorst, presentator en oranjedeskundige, zelf ook koninklijk bloed door de aderen stromen? En acteur Joost Prinsen gaat op een wel heel avontuurlijke reis om in de voetsporen van zijn voorouders te treden. De archieven hebben weer net zoveel te vertellen als voorheen. En één ding is zeker: een lach en een traan kenmerken ook aankomend seizoen de familieverhalen. nummer 9 201 1 5 Leon de Winter op zoek naar zijn oorsprong (ill. NTR). Omdat er behalve basisgegevens als geboorte- en sterfdata soms simpelweg weinig van voorouders bewaard is gebleven, gaat het weleens moeizaam - niet iedereen heeft tenslotte geschreven geschiedenis. Vooral de keurige, ordentelijke types hebben weinig nagelaten. Een crimineel of een adellijk persoon daarentegen is weer heel wat makkelijker in de archieven op te sporen. Af en toe stuiten ik en mijn collega's op ware pareltjes die de geschiedenis van een leven, van een familie of soms zelfs van een grote historische gebeurtenis kleur geven en ontrafelen. De Nederlandse archieven zijn toegankelijk, bevinden zich in uitstekende staat - zeker in vergelijking met veel buitenlandse archieven - en je struikelt er als het ware over de verhalen. Acteur Arjan Ederveen ontdekte een sprookje: het lot van zijn voorouder Dirk Nicolaas Habermehl, een arme wees, veranderde aanzienlijk door een enorme erfenis. Philip Freriks en Willeke Alberti bleken gemeen te h F mi j 1" -f /n /- b f 1 éh- t L V - tf De archieven geven een geheim prijs: er stroomt goochelaarsbloed door Leons aderen. Carry Waalderbos redacteur Verborgen Verleden.

Archievenblad | 2011 | | pagina 5