Colofon Van de redactie Andermans zaken l&ü- V Citaat van de maand Het is niet voor niets dat de Kwaliteitsmonitor Dienstverlening Archieven vraagt naar de informatie die u biedt over producten en diensten van andere instellingen, hoe lastig dat soms ook in beeld te brengen is. Doorverwijzen is belangrijk. Dat geldt zeker wanneer archieven verspreid geraakt zijn. Rouven Pons meldt in zijn artikel dat Den Haag de ene helft van de documenten over de vredesonderhandelingen te Münster en Osnabrück herbergt, en Wiesbaden de andere helft. Kennis hebben van andermans collectie is noodzakelijk. Dat blijft, ook in de wereld die Luud de Brouwer en Karin Leers schetsen. Het actief op zoek gaan naar vragen van onderzoekers moet ook beantwoord worden met de kennis van collecties in Nederland en daarbuiten. Het mooiste is als de stukken online staan - zoals straks die van Bonaire - maar een minimale eis is dat stukken vindbaar zijn. Voor het Duitse Nassauhuis is dat nu realiteit. Een belangrijke taak van elke archiefinstelling is om onderzoekers niet alleen wegwijs te maken in de eigen archieven en collecties, maar ook te verwijzen naar andere plaatsen waar zij hun onderzoek kunnen doen. Of dat nu in het binnen- of buitenland is. In Ede verwijzen we nogal eens naar omringende archiefinstellingen zoals van Barneveld, Wageningen, Veenendaal, CODA in Apeldoorn, Archief Eemland, Gelders Archief en het Utrechts Archief. Ook verwijzen we naar het Nationaal Archief, ADC Kampen, HDC en andere instellingen, evenals naar particulieren en overheidsorganen waar de archieven nog niet zijn overgedragen. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl "Wilhelmus van Nassouwe Ben ick van Duytschen Bloedt." Wilhelmus, vermoedelijk door Philip van Marnix, heer van Sint-Aldegonde 4 2011 nummer 9 Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Floortje Tuinstra, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio december 2011.

Archievenblad | 2011 | | pagina 4