de opdracht het RAZ op koers te houden. Dat heeft dan betrekking op kwaliteit van archiefbeheer en dienstverlening en algemene bedrijfsvoering. Daarnaast is mijn specifieke opdracht de schaal vergroting van het RAZ vorm te geven. Momenteel ben ik bezig met het schrijven van een projectplan daarvoor. De schaalvergroting zelf zou binnen twee jaar plaats moeten vinden." Hoe deel je je week in? "Ik heb een vaste dag in Zutphen. Soms moet ik daar wel mee schuiven maar ik hou er wel zoveel mogelijk aan vast. In Zutphen ben ik eindverantwoordelijke voor het archief: ik ben het aanspreek punt voor de gemeentelijke organisatie, lever input op strategisch niveau en heb Aan de slag bij het Regionaal Archief West-Brabant (1998). Studiezaal Regionaal Archief West-Brabant (1998). Met collega's in de koffiekamer (1999). Afscheid van het Regionaal Archief West-Brabant (2000). Ben je politiek geëngageerd of is dat met jouw functie een must? "Ik denk niet dat het een must is om politiek geëngageerd te zijn. Wat wel een must is, is dat je het politiek bestuurlijk 'spel' kent en vanuit een neutrale basis ermee om kan gaan. Als je het spel niet kent, loop je vaak met je hoofd tegen de muur. Als je het wel kent maar er niet mee om kunt gaan, zullen de frustraties gauw (te) hoog oplopen. Het spel is mij de afgelopen jaren veel duidelijker geworden en ik heb er eerlijk gezegd wel plezier in." Als gevolg van de bezuinigingen wordt het de komende tijd voor veel archieven zwaar weer. Hoe is of wordt de situatie in Zutphen en Doetinchem? "Ook hier hebben de bezuinigingen gevolgen voor de archieven. We worden sowieso 10% gekort voor wat betreft de archieftaken. Het Erfgoedcentrum heeft ook nog andere taken die we uitvoeren op basis van subsidies. Daar gaat het nog moeilijker. Een aantal gemeenten dreigt helemaal te stoppen met subsidieverlening; dan zou een korting van 10% nog mooi zijn!" "Wat ik belangrijk vind is dat we onze meerwaarde kunnen tonen. Alleen met de Archiefwet zwaaien helpt ook wel wat, maar de vraag die de colleges en raden stellen als ze geld uit moeten geven, is: 'Wat is het nut en de noodzaak?' Ik vind het daarom van belang dat men, zowel (potentiële) klanten als bestuurders, er iets van merken dat we er zijn. We moeten zichtbaar zijn. En dan niet (alleen) door leuke tentoonstellingen, maar in samenwerking met anderen, zoals door proactieve archiefinspectie of het geven van voorlichting." Fransien Smeets redacteur Archievenblad. Aan het werk voor de ambassade in Canada (2001). Yl'l 'HU nummer 9 2011 41

Archievenblad | 2011 | | pagina 41