Kun je je loopbaan beschrijven? 40 2011 nummer 9 Je bent zowel in Zutphen als in Doetinchem als streekarchivaris werkzaam.Dat is een gecombineerde baan. Wat is je standplaats? Hoe ben je in de archiefwereld terechtgekomen? "Via het arbeidsbureau; ik was meegegaan met een vriendin die zich liet inschrijven. Ik liet vallen dat ik wel eens wat anders wilde dan directiesecretaresse - ik werkte al een paar jaar als zodanig - en een medewerker liet me een folder van de Archiefschool zien. Kort daarop heb ik een afspraak gemaakt bij het Rijksarchief Utrecht waar ik een uitgebreide rondleiding kreeg: het leek me helemaal geweldig." "Nadat ik een jaar au pair ben geweest in Engeland, heb ik de opleiding tot 'Europees directiesecretaresse' gevolgd. Ik heb ruim drie jaar na die opleiding diverse administratieve banen gehad: directiesecretaresse, receptie medewerkster, managementassistente et cetera. Daarna wilde ik echt wat anders en kwam ik zoals gezegd toevallig in aanraking met het archief. Tijdens de opleiding aan de Archiefschool liep ik stage bij het Rijksarchief Utrecht. Daar maakte ik de herinrichting van het depot mee, wat inhield dat ik een tijdje bij het Nationaal Archief werd ondergebracht. Mijn eerste baantje als archivaris was als projectmedewerker bij Profile, waar pas opgeleide werkloze archivarissen terecht konden. Daarna kwam ik te werken bij de Provincie Utrecht als dossiervormer, bij de afdeling Water en Milieu. Ik heb er Rondvaart door Amsterdam (1974). Klassenfoto Archiefschool (1994). veel geleerd over het dynamisch archief en registratiewerk maar het was niet echt mijn ding. Na ruim een jaar kon ik naar het Streekarchivariaat West-Brabant, later het Regionaal Archief West-Brabant in Zevenbergen. Ruim vier jaar was ik hoofd studiezaal/dienstverlening. Ik heb het er erg naar mijn zin gehad en veel kunnen doen maar na vier jaar ken je alle studie-zaalvragen wel zo'n beetje. Toen ben ik gaan werken bij Doxis. Eerst als projectmanager, daarna als unitmanager Informatiebewerking. Daar heb ik in totaal zeven jaar gewerkt. Heel commercieel - uiteraard - en hard werken. Ik heb er veel ervaring en deskundigheid opgedaan bij diverse overheidsinstanties, op het gebied van management en van het dynamisch tot statisch archief. De mooiste herinnering heb ik aan een opdracht die ik voor het Ministerie van Buitenlandse Zaken mocht doen voor de ambassade in Canada. Een leuke combinatie van werken in mijn favoriete vakantieland. Ik heb het daar erg naar mijn zin gehad en ook veel geleerd." "Bij Doxis was ik de archivaris onder de managers. Daarna kwam ik in Zutphen terecht als stads- en streekarchivaris. Toen was ik de manager onder de archivarissen. Ik vond het een enorme eer om archivaris van Zutphen te worden. Zutphen werd toch altijd voorgespiegeld tijdens de opleiding en bij collega's als een soort 'walhalla' onder de archieven. Zutphen heeft inderdaad een prachtig historisch en rijk archief. De organisatie zelf had bij mijn aanvang veel last van 'achterstallig onderhoud'. Vacatures niet ingevuld, achterstanden in bewerking, afgekeurde depots, een ouderwetse studiezaal enzovoorts. Ik heb me daar helemaal kunnen uitleven. Ik ben trots op wat we - het team van medewerkers - daar de afgelopen jaren hebben neergezet. Maar na vier jaar was ik voor mijn gevoel wel klaar en wilde ik een nieuwe uitdaging. Die vond ik in mijn huidige baan: eerst als hoofd Achterhoeks Archief en nu, vanaf 1 juli jongstleden, als directeur Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers." Vind je jezelf carrièregericht? "Nee. Ik ben tevreden met mijn carrière tot nu toe maar dat is nooit zo gepland. Het is eigenlijk vanzelf gegaan. Met iedere baan, met iedere stap, ben ik gegroeid en heb ik mogelijkheden en kansen om mijzelf te ontwikkelen gezien en genomen. Ik ben een echte 'bouwer'. Ik wil iets neerzetten, iets laten ontstaan. Als het er eenmaal is, als het goed staat, dan krijg ik de kriebels om dat weer ergens anders te doen." "Ik werk fulltime, vijf dagen per week voor het Erfgoedcentrum in Doetinchem. Daarvan ben ik één dag per week gedetacheerd bij het Regionaal Archief Zutphen."

Archievenblad | 2011 | | pagina 40