Inhoud Oranje-Nassau gaat online. Duitse Oranje- Nassause bestanden ontsloten Nieuwe schoenen? Een nieuwe invulling van het interbestuurlijk archief toezicht Grensstenen van het verleden "We moeten zichtbaar zijn." In gesprek met Femia Siero Dat Willem de Zwijger in het Nassause is geboren, mag als algemeen bekend worden verondersteld. Nieuw is echter dat onlangs een digitale toegang in het Hessische Hauptstaatsarchiv in Wiesbaden gereed is gekomen. Hierdoor wordt onderzoek in het omvangrijke archief van de Ottoonse linie van het huis Nassau (Nassau- Katzenelnbogen) - en daarmee ook van het huis Oranje-Nassau - mogelijk gemaakt. Rouven Pons Vertaling Daniela Hundrieser en Jac. Biemans 04 Van de redactie 05 De archiefervaring 07 Nieuws uit het veld 10 Oranje-Nassau gaat online. Duitse Oranje-Nassause bestanden ontsloten, Rouven Pons (vertaling Daniela Hundrieser en Jac. Biemans) 14 Nieuwe schoenen? Een nieuwe invulling van het interbestuurlijk archieftoezicht, Irmgard Broos, Ria van den Heuvel en Marianne Loef 19 Content Curation, een kennismaking, Edwin Mijnsbergen 20 Grensstenen van het verleden, Charles Jeurgens 22 Beoordelen, beschrijven en bewaren op Bonaire, Teun de Bruijn 24 Sporen van de Eerste Wereldoorlog, Ron Blom en Henk van der Linden 26 In memoriam Frans Kordes (1927-2011), Richard Hermans 27 Column 29 KVAN Nieuws SNAAI Lab 31 Uitgelezen 34 Agenda 37 Burgerlijke Stand "We moeten zichtbaar zijn." In gesprek met Femia Siero, Fransien Smeets Signaleren Charles Jeurgens Generieke informatievergaring volgens afspraken Informatie-arrangement Op 27 september jl. heeft de Tweede Kamer ingestemd met het wetsvoorstel Revitalisering generiek toezicht (Rgt), dat het stelsel van interbestuurlijk en horizontaal toezicht tussen en binnen overheden vereenvoudigt en harmoniseert. Wat houdt dit wetsvoorstel in voor de Archiefwet en wat gaan we hier in de praktijk van merken? De revolutionaire ontwikkelingen in de informatietechnologie zorgen voor een gestage stroom aan publicaties binnen de archief- en informatie wetenschappen, maar het gaat daarbij zelden over de gevolgen voor de geschiedbeoefening en de omgang met het verleden. Twee boeken vormen daarop een uitzondering. Ze is naar eigen zeggen niet carrièregericht, maar heeft inmiddels wél een behoorlijke staat van dienst opgebouwd. Femia Siero is een echte 'bouwer', iemand die steeds iets wil laten ontstaan. Als streekarchivaris heeft ze als doel de archieven zichtbaar te maken, juist in deze tijden van bezuinigingen. Fransien Smeets l Irmgard Broos, Ria van den Heuvel en Marianne Loef nummer 9 201 1 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 3