Agenda Tentoonstellingen Athenaeumbibliotheek toont voorlopers Facebook en Hyves 175 jaar aardewerkfabriek De Sphinx Maastricht Bijeenkomsten Eindevenement Archipel 12 oktober - 30 november 2011 Tegenwoordig gebruiken we Facebook, Flyves, Linkedln en Twitter om 'vrienden en volgers' te verzamelen. Vroeger ging dat anders, namelijk met een album amicorum, ofwel een vriendenboek. Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek (SAB) haalt de mooiste vriendenboekjes uit haar kluis en toont ze van 12 oktober tot en met 30 november 2011 bij de expositie 'Oprechte vriendschap brengt een waar genoegen'. Bovendien is op 13 oktober 2011 het vriendenalbum van de zeventiende-eeuwse Deventenaar Macharius Pinninck in boekvorm verschenen. Onder een album amicorum werd vroeger een vriendenboekje verstaan dat op reis werd meegenomen. Het was de gewoonte om het aan mensen die je onderweg ontmoette, voor te leggen en hen te vragen er een bijdrage in te schrijven. In de zestiende en zeventiende eeuw waren het vooral studenten die een album amicorum meenamen op hun academische rondreis. Zij vroegen aan medestudenten, professoren of andere beroemdheden om er een persoonlijk woord in achter te laten. Geleidelijk aan kregen deze albums een steeds persoonlijker en intiemer karakter. In de negentiende eeuw waren het vooral vrouwen die een album amicorum bijhielden. Ook werd de leeftijd van de bezitsters steeds jonger, waarmee de vriendenboekjes uiteindelijk het karakter kregen van het poëziealbum zoals velen dat nog uit hun jeugd zullen kennen. De door SAB geëxposeerde boekjes, afkomstig uit de zestiende tot en met de twintigste eeuw, geven een bijzonder 17 oktober - 30 december inkijkje in de wereld van de eigenaar en zijn of haar tijdgenoten. Locatie: Stadsarchief en Athenaeum bibliotheekDeventer Info: www.sobinfo.nl Het Historisch Centrum Limburg (HCL) organiseert ook dit jaar weer een tentoonstelling aan de hand van materiaal uit eigen huis. Dit jaar staat de aardewerkfabriek De Sphinx centraal, en vooral de stedenbouwkundige impact die dit industrieel complex in de stad heeft gehad (en nog steeds heeft). De expositie geeft aan de hand van plattegronden, kaarten, prenten, foto's en voorwerpen een kijkje op 175 jaar aardewerkindustrie Regout/Sphinx. De focus ligt op de ontwikkeling van het fabriekscomplex aan de Boschstraat, de zogenaamde 'topografie van de fabriek'. Daarnaast laat een selectie uit de ruim 57.000 objecten tellende Sphinxcollectie van het Centre Céramique een dwarsdoorsnede zien van de producten die door Sphinx gedurende de periode 1860-1960 werden vervaardigd. Ten slotte wordt aandacht besteed aan aspecten die onlosmakelijk met Regout/ Sphinx verbonden zijn: werkomstandig heden, kinderarbeid en vakbondsacties. Flankerend aan de expositie is er een audiovisuele presentatie te zien in het auditorium. Locatie: Historisch Centrum Limburg Maastricht Info: www.rhcl.nl Aardewerkfabriek De Sphinx. Zicht op de Eiffel en het Bassin (1951). 16 november 2011 Op 16 november 2011 vindt er een eindevenement plaats van het IBBT- onderzoeksproject 'Archipel: Network- centric approach to sustainable digital archives'. Tijdens de bijeenkomst wordt een netwerkvisie gepresenteerd voor digitale duurzaamheid van audiovisueel cultureel erfgoed. In het onderzoeks project Archipel werden vragen op het gebied van (audiovisueel) erfgoed en digitale duurzaamheid onderzocht. En werd een prototype ontwikkeld van een genetwerkte, digitale infrastructuur voor de archivering en ontsluiting van multimediale content uit de cultuur- en cultureel erfgoedsector. Tijdens de onderzoeksperiode konden diverse organisaties (archieven, podiumkunsten, cultureel erfgoedorganisaties, bibliotheken, musea) er hun archieven op aansluiten. Met Archipel is een belangrijke bijdrage geleverd tot de technologische innovatie van langetermijnarchivering. Binnen het 34 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 34