Uitgelezen De gids is geschreven door prof. dr. Louis Berkvens (Universiteit Maastricht) en wordt uitgegeven door Verloren. Ter toelichting van de titel van de procesgids dient het volgende: van 1580 tot 1702 was Spaans Gelre (ook wel het Gelders Overkwartier of naar de hoofdstad Kwartier van Roermond genoemd) onderdeel van de Zuidelijke Nederlanden onder Spaans Habsburgs bestuur. Dit gewest omvatte een territorium gelegen in het midden en noorden van de huidige Nederlandse provincie Limburg en het aangrenzende deel van de huidige Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen. De Soevereine Raad te Roermond vormde het gewestelijke justitiehof. Bij de Vrede van Utrecht (1713) die volgde op de Spaanse Successieoorlog (1702-1713) werd het gebied verdeeld tussen Oostenrijk, Pruisen en de Republiek. Deze opdeling leidde tevens tot de splitsing van het ressort van de genoemde Soevereine Raad te Roermond in een Justiz-Collegium voor Pruisisch Gelre en het Staatse Hof van Gelre te Venlo. Oostenrijk continueerde de Soevereine Raad te Roermond als hoogste gerechtshof voor Oostenrijks Gelre tot 1795. Het Gelderse Land- en stadsrecht, de in 1619 gehomologeerde costumen van het Overkwartier, en de daarin opgenomen regels van het civiele procesrecht bleven voor de drie nieuwe raden onverminderd gelden en dientengevolge vertoonde de stijl van het procederen een grote mate van gelijkvormigheid. Daarom ook kon de geschiedenis en de procesgang van deze drie hoven in deze gids in samenhang beschreven worden. Als toelichting op de ondertitel het volgende: de drie raden hielden zich niet alleen bezig met civielrechtelijke zaken maar ook met de criminele rechtspraak. Ze hadden onder meer het recht van compositie en remissie, met uitzondering van enkele ernstige misdrijven. Daarnaast had de Soevereine Raad te Roermond gedurende de gehele periode een aantal bestuurlijke taken; de raad adviseerde de centrale regering in Brussel en voerde uit hetgeen door de landvoogd c.q. de Geheime Raad werd opgedragen. De schriftelijke neerslag hiervan vinden we terug in de series plakkaten en ordonnantiën. Daarnaast vaardigde de Raad bestuursreglementen voor steden, dorpen en heerlijkheden uit. Compleet organisatie, competentie en instructies van de drie gerechtshoven, de procesgang in civiele zaken (wijzen van procederen, beraadslaging en vonnis, revisie, appel en grote revisie). Daarna volgen schema's van procesgangen in civiele zaken, een uitvoerig beschreven en geanalyseerd voorbeeld van een appelprocedure (eerste en tweede procedure in eerste aanleg voor de schepenbank van Nederweert en vervolgens de appelprocedure voor de Soevereine Raad), een bijlage met de inventarissen van de processen voor de bank van Nederweert en de Soevereine Raad, een overzicht van de drie archieven met gegevens over de bewaarplaats en de toegankelijkheid, een opsomming van de uitgegeven bronnen, een literatuur overzicht, een lijst met afkortingen en een glossarium. Met het verschijnen van deze negende gids wordt bevestigd dat de rolprocedures voor de diverse regionale hoven een grote gelijkenis vertonen. Het is jammer dat de auteur gekozen heeft voor een voorbeeld van een appelprocedure waarin de Soevereine Raad (vermoedelijk) geen vonnis heeft gewezen. In plaats daarvan werd een ander vonnis in een appel procedure (wel uit Nederweert) als voorbeeld gebruikt. Een ander punt van kritiek is dat enkele opgenomen afbeeldingen van matige kwaliteit zijn. Een en ander doet echter weinig af aan mijn conclusie. Ik kan namelijk niet anders constateren dan dat deze procesgids een van de meest complete uit de hele reeks is; niet alleen volledig maar ook helder en deskundig geschreven. Van deze gids gaan genealogen en andere onderzoekers veel profijt hebben. i**QCiu,>n SOEVtRCINE RAAD TI ROERMOND, JUSTII-COILEIIJM TI GEl.D( Rfl E M Staat* Hü F van Gi l Si E lt Vii 10 Louis Berkvens, Procesgids Soevereine Raad te Roermond, Justiz-Collegium te Geldern en Staats Hof van Gelre te Venlo. Hoofdlijnen van het procederen in civiele zaken in Spaans en nadien Oostenrijks, Pruisisch en Staats (Opper-) Gelre in eerste aanleg en in hoger beroep 1580-1795 Uitgeverij Verloren (2011) ISBN 978-90 8704-157-1, 112 pp., ingenaaid, geïllustreerd, 12,00. De 'Stichting tot uitgaaf der bronnen van het Oud-Vaderlandse Recht' houdt zich onder andere bezig met het faciliteren van de ontsluiting van Oudnederlandse rechtsbronnen. Een zeer belangrijke maar voor de juridisch ongeschoolde leek nauwelijks toegankelijke bron, vormen de rechterlijke archieven uit het ancien régime. Een aantal jaren geleden heeft de Stichting OVR in samenwerking met het Nationaal Archief besloten om voor de archiefbezoekers (waaronder veel genealogen) die onderzoek willen doen in deze rechterlijke archieven - met name in de in doorgaans ontzagwekkende hoeveelheden bewaard gebleven civiele procesdossiers - een reeks procesgidsen te laten verschijnen. Deze procesgidsen dienen dus, gelardeerd met talrijke voorbeelden, als wegwijzer in de civiele procespraktijk van die dagen. Uit de archiefpraktijk blijkt aan dergelijke gidsen grote behoefte te bestaan. Inmiddels zijn een achttal gidsen verschenen, zoals van de Staatse Raad van Brabant, het Hof van Holland, de Etsstoel van Drenthe et cetera. Op 9 juni jongstleden werd de procesgids voor de drie(!) raden van vóór 1795 in het Gelders Overkwartier (de Soevereine Raad te Roermond, het Justiz-Collegium te Geldern en het Staats Hof van Gelre te Venlo) feestelijk gepresenteerd in de Statenzaal van het Roermondse stadhuis. Achtereenvolgens komen in de procesgids aan bod de geschiedenis, samenstelling en Hans van de Mortel stadsarchivaris van Roermond. nummer 9 2011 33

Archievenblad | 2011 | | pagina 33