Uitgelezen Herkomstbeginsel en ordening Junte Zhang, System Evaluation of Archival Description and Access Universiteit van Amsterdam (2011) ISBN 9789081448567, 158 pp. Op 30 september promoveerde, onder begeleiding van Jaap Kamps, Junte Zhang op een proefschrift over het zoeken in archiefbeschrijvingen, met als titel System Evaluation of Archival Description and Access. Daarbij oefende Theo Thomassen voor het eerst zijn ius promovendi uit. Dr. Junte Zhang (inderdaad: van oorsprong uit China) maakte daarbij gebruik van de archiefinventarissen vastgelegd in Encoded Archival Description (EAD) en de registratie van het zoek- en klikgedrag van de gebruikers in de zoekmachine voor archiefinventarissen op de website van het Nationaal Archief (sinds de introductie van GahetNA.nl de vorige zoekmachine). Dankzij het gebruik van de eXtensible Markup Language (XML) waarop EAD is gebaseerd, kon hij gebruik maken van reeds beschikbare kennis over het doorzoekbaar aanbieden van XML. Daarnaast gebruikte hij diverse Open Source software pakketten om experimenten uit te voeren. Ook de logbestanden waarin het zoek- en klikgedrag van de gebruikers is opgeslagen, werden aangeleverd in een gestandaardiseerde vorm, zodat hij binnen korte tijd aan de slag kon. Aan mij de moeilijke taak het werk van Zhang samen te vatten in deze beknopte tekst. De vraag is of het daaraan rechtdoet. Hopelijk leidt het ertoe dat u (onderdelen van) het proefschrift zelf gaat bekijken. Zhang ontwikkelde een databestand met gegevens over gebruik, onderzocht het belang van herkomst en ordening, bepaalde het surfgedrag binnen één toegang en maakte onderscheid tussen verschillende gebruikers. Een databestand voor het zoeken in archiefinventarissen kon worden samengesteld door de EAD documenten en de logbestanden te combineren. Aangenomen wordt dat als een gebruiker klikt op een resultaat in de resultaatlijst, hij deze toegang selecteert omdat deze voldoet aan zijn zoekvraag. Dit zal niet in alle gevallen een juiste aanname zijn, maar met behulp van statistiek kan toch van deze aanname gebruik worden gemaakt. Van het databestand wordt vastgesteld dat de bepaling van de relevantie (hoe hoog het resultaat in de resultaatlijst staat) met behulp van andere formules beter wordt bepaald dan de zoekmachine van het NA zelf deed. Hopelijk zijn deze resultaten meegenomen in de ontwikkeling van de nieuwe zoekmachine. Als het herkomstbeginsel helpt bij het zoeken van materiaal, zou dat te zien moeten zijn aan het gedrag van de gebruiker. Aangenomen wordt dat alle gebruikers steeds bij dezelfde toegang uitkomen voor dezelfde zoekvraag. Dat blijkt inderdaad het geval te zijn. De ordening vindt in de toegang haar weerslag in het overerven van informatie over bovenliggende archiefbestanddelen. Als deze overerfde informatie door de zoekmachine wordt meegenomen, leidt dat tot betere zoekresultaten. Zhang omschrijft hoe dat kan worden gedaan. Nadat de gebruiker een toegang heeft gevonden, navigeert hij naar het inventarisnummer dat het meest relevant is voor zijn zoekvraag. Zhang ontwikkelde daarvoor een model, SyKtcm J-1 iihiiitiim <if Archival Description and VcCtSS JunM ,/feaap waarbij gebruikers langs de verschillende onderdelen van de toegang komen. Hij stelt vast welke paden het meeste worden gebruikt. De logbestanden maakten het mogelijk onderscheid te maken tussen ervaren en onervaren gebruikers. Door deze te combineren met de databestanden die eerder waren samengesteld, kon worden vastgesteld dat het zoeken in het systeem voor beide doelgroepen even goed werkte. Gevoel dat blijft - ook na de beantwoording van kritische vragen hierover van de promotiecommissie - is in hoeverre Zhang heeft onderzocht hoe het zoeken in archiefbeschrijvingen verloopt in het algemeen, of dat hij het zoeken door de archiefbeschrijvingen van het Nationaal Archief heeft onderzocht. De manier waarop het zoeksysteem was ingericht, heeft vast effect gehad op de resultaten. Vergelijking van de uitkomsten met andere omgevingen, bijvoorbeeld het IISG, is wenselijk. Dat neemt niet weg dat er wel inzichten zijn over te nemen over hoe een zoekmachine voor archiefbeschrijvingen beter kan worden ingericht dan nu vaak het geval is. Ivo Zandhuis redacteur Archievenblad en zelfstandig adviseur/projectleider (www.zandhuis.nl). nummer 9 2011 31

Archievenblad | 2011 | | pagina 31