a SNAAI Lab KVAN Nieuws Archivaris 2.0 SNAAI geeft actueel onderzoek de volle aandacht. Karin Leers, informatieadviseur bij het Openbaar Ministerie, heeft eind augustus haar studie Archiefwetenschap aan de UvA afgerond met een onderzoek naar de interactieve archivaris. De interactieve relatie tussen publiek en archivaris vraagt om een nieuwe houding van de archivaris en de kennis en kunde van Web 2.0. Competenties van de interactieve archivaris Nieuwe verhouding met publiek Nieuwe competenties door educatie Karin Leers In het streven naar een groter publieksbereik maken archiefinstellingen dankbaar gebruik van de ontwikkelingen in de webtechnologie. De virtuele c.q. digitale studiezaal transformeert langzaam naar een digitale interactieve onderzoeksomgeving waar interactie tussen de archivaris en gebruikers mogelijk is. De overgang van Web 1.0 naar Web 2.0 is hiermee een feit. De wisdom of the crowds kan worden ingezet bij het ontsluiten en toegankelijk maken van archiefmateriaal. Archivarissen hebben de mogelijkheid om uit hoofde van hun functie te participeren in fora en communities. Dit alles kan leiden tot een kwalitatieve en kwantitatieve verbetering van het publieksbereik. De interactieve relatie met het publiek betekent een ingrijpende verandering in Tekening Marie van Voiienhoven (www.daiiydrawing.ni). de verhouding tussen de archivaris, het archief en de gebruiker. Binnen de archiefwetenschap wordt zelfs gesproken over een nieuw paradigma. De vraag is hoe de nieuwe relatie met het publiek in verhouding staat tot de archivistische principes die ten grondslag liggen aan het handelen van de archivaris. De rol van de archivaris is sinds de opkomst van digitale documenten anders geworden. Binnen de digitale interactieve onderzoeksomgeving verandert die nog meer. Hier moet de archivaris streven naar een gelijkwaardige verhouding met de gebruikers en een proactieve, uitnodigende nieuwe houding aannemen. Tegelijkertijd dient hij zijn professionele expertise, die hem onderscheidt van die gebruikers, te laten gelden. Om door middel van een digitale interactieve onderzoeksomgeving zijn publieksbereik te vergroten, heeft de archivaris bepaalde competenties (kennis, vaardigheden en houding) nodig. Mijn onderzoeksvraag is hoe archivarissen competenties kunnen verwerven die ze nodig hebben om met behulp van een digitale interactieve onderzoeksomgeving naar een groter publieksbereik te streven. Naast onderzoek naar de huidige denkbeelden binnen de archiefwetenschap, heb ik interviews gehouden met vijftien sleutelfiguren uit het archiefveld, archiefonderwijs en de beroeps- en branchevereniging. De opvattingen over het verwerven van de benodigde competenties verschillen. De vertegenwoordigers van het archiefonderwijs benadrukken dat archivarissen theoretische kennis moeten opdoen van Web 2.0 als conceptuele verandering in de relatie tussen archivaris, archief en de gebruikers. Vooral het denken over het hoe en waarom van interactieve toepassingen is van belang. Praktische vaardigheden op Web 2.0-gebied worden deels binnen en deels buiten de archivistische modules aangeleerd. De hoeveelheid 'Web 2.0' in de studieprogramma's mag nog worden vergroot, zeker aan de UvA. Geïnterviewden uit het archiefveld legden het accent op de nieuwe houding die archivarissen moeten aannemen. Zij moeten tussen hun gebruikers gaan staan en de wisdom of the crowds daadwerkelijk erkennen en er gebruik van maken. Deskundigheidsbevordering door middel van cursussen als '23-archiefdingen' of '23 dingen voor archieven', wordt als zeer zinvol geacht voor archivarissen die reeds in het veld werkzaam zijn. Niet alleen het verwerven van vaardigheden staat hierin centraal maar ook de nieuwe houding komt aan bod. Die houding is slechts voor een deel aan te leren. KVAN en BRAIN moeten volgens de geïnterviewden blijven hameren op permanente educatie en de deskundigheidsbevordering van archivarissen stimuleren. Web 2.0-competenties op het gebied van publieksbereik zijn geen archivistische maar generieke competenties. Het zijn noodzakelijke competenties voor archivarissen om hun publieksbereik middels een digitale interactieve onderzoeksomgeving te vergroten. Zij kunnen de archivistische kerncompetenties ondersteunen. Karin Leers informatieadviseur bij het Openbaar Ministerie en recent afgestudeerd archivaris. nummer 7 2011 29

Archievenblad | 2011 | | pagina 29