In memoriam Frans Kordes (1927-2011) Op donderdag 22 september van dit jaar is op 84-jarige leeftijd oud-president van de Rekenkamer Frans Kordes overleden. Uiteraard kennen de meeste mensen uit de archiefwereld de heer Kordes van zijn functie als voorzitter van de vereniging DIVA. Op tijd en goedgehumeurd Gedurende meer dan drie jaar heb ik intensief met Frans mogen samenwerken, hij als voorzitter en ik als directeur van DIVA. Door zijn gezag en persoonlijke betrokkenheid bij het archiefwezen wist hij het versnipperde en bij tijd en wijle sceptische veld onder de paraplu van DIVA bijeen te brengen. En, op zijn eigen wijze, bracht hij DIVA onder de aandacht van anderen. De gezamenlijke bezoeken aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken, het IPO, de VNG en vele andere organisaties staan me nog scherp voor ogen. Frans Kordes was een pietje-precies en liet niet graag iets aan het toeval over. We spraken elkaar maandelijks tegenover station Amersfoort bij de Eenhoorn, en voor elk werkbezoek op locatie bij een cafeetje om het gesprek voor te bereiden. Altijd een kopje koffie, heel soms een koek erbij. Altijd op tijd en goed gehumeurd. Hij had een afschuw van te laat komen. Toen we eens een afspraak hadden die wat uitliep, stond hij op een gegeven moment op en zei: "Kom we gaan. Als men niet de moeite neemt ons op tijd te woord te staan, nemen ze ons en de zaak waar we voor staan ook niet serieus. Dan hebben we hier niets te zoeken." En zo vetrokken we weer. Ik heb veel van hem geleerd. Misschien wel de meeste indruk maakte hij met zijn opvattingen over het openbaar bestuur en het omgaan met gemeenschapsgeld. Telkens herinnerde hij het bestuur, de leden van DIVA en de medewerkers van het bureau, die hem op handen droegen, eraan dat we al dit werk mochten doen met het geld van een ander: de burger. Dat gaf een extra verantwoordelijkheid om zuinig te zijn en goed af te wegen of de uitgaven op de juiste manier werden gedaan. Het zal niet verbazen dat onze jaarrekeningen kloppend waren en we zelfs telkens iets over hielden in plaats van tekort kwamen. naar Sint-Petersburg. Dus boden we hem een geheel verzorgde vijfdaagse reis aan naar die mooie stad. Toen ik 's avonds thuis was ging de telefoon: Frans Kordes. Dat het een mooie vergadering was geweest en een prachtig cadeau, maar het cadeau kon hij natuurlijk niet aannemen. Ik diende wel te beseffen dat we het hier hadden over gemeenschaps geld en dat het niet de bedoeling was dat hij daarvan een leuk reisje ging maken naar Rusland. Ik vroeg hem of hij dan een andere wens had. "Ik schilder graag. Een paar penselen, dat zou ik wel fijn vinden." Kom daar nog eens om in deze dagen. Frans Kordes was een bijzonder mens en ik ben dankbaar met hem te hebben mogen werken. En ik weet zeker dat dit ook geldt voor alle andere oud medewerkers van het bureau en de oud-bestuursleden. Frans Kordes overhandigt het eerste exemplaar van de landelijke Archiefkaart aan Winnie Sorgdrager. Plaats van handeling is De Bazel in Amsterdam, in 2002 (foto part. coll.). In 1999 werd Frans Kordes aangesteld als nieuwe voorzitter van DIVA, toen nog simpelweg Archiefkoepel geheten. Hij had aan de wieg gestaan van de oprichting van de Centrale Archiefselectie Dienst in Winschoten. Hij kende het archiefwezen van nabij door zijn voorzitterschap van de Commissie Onderzoek Liro Archieven, ook wel de Commissie Kordes genoemd. Omdat hij in zijn tijd als topambtenaar medeverantwoordelijk was geweest voor de automatisering van de rijksoverheid, zag hij ook de grote betekenis van ICT voor de archiefsector en vanuit die betrokken heid stemde hij dan ook in met het verzoek om voorzitter te worden. Toen Frans in de jaarvergadering van november 2002 als voorzitter aftrad, wilden de leden hem een passend geschenk aanbieden voor al het werk dat hij geheel belangeloos had gedaan. Hij hield van reizen en wilde altijd nog eens Richard Hermans directeur Erfgoed Nederland. 26 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 26