Sporen van de Eerste Wereldoorlog De Eerste Wereldoorlog van 1914-1918 leek lange tijd aan Nederland voorbij te zijn gegaan. Ons land nam, ingeklemd tussen de grootmachten, een bijzondere positie in. Om verschillende redenen raakte het neutrale Nederland niet betrokken bij het gewapende conflict. Toch heeft de 'Grote Oorlog' wel degelijk sporen achtergelaten in de historische collecties van de verschillende archiefinstellingen. Eerste overzicht Ron Blom en Henk van der Linden I De archieven worden minder vaak geraadpleegd dan de bronnen voor dat andere grote conflict, de Tweede Wereldoorlog. Maar de Eerste Wereld oorlog heeft zeker ook belangrijke historische effecten gehad. Te denken valt aan de introductie van het algemeen kiesrecht. Aanvankelijk alleen voor mannen, maar weldra ook voor vrouwen. De eerste contouren van door de overheid georganiseerde vormen van sociale ondersteuning werden toen zichtbaar. Diezelfde overheid speelde een belangrijke rol in het economisch leven en bij de pogingen om de neutraliteit te bewaren. De mobilisatie had dan ook grote gevolgen voor zowel de lokale gemeenschappen als de natie in het algemeen. Reden voor de onlangs opgerichte 'Stichting 100 jaar Nederland en de Eerste Wereldoorlog' om, met het komende jubileumjaar van 2014 in zicht, aandacht te vragen voor de reeds beschikbare bronnen en zo mogelijk ook weer nieuwe aan te boren. Zo is er met betrekking tot de provincie Brabant al een eerste overzicht gemaakt van beschikbare artikelen en publicaties. Brandcardoefening tijdens de mobilisatie van 1914 (foto Gemeentearchief Ede, nr. GA19949). Deze zijn afkomstig van lokale heemkundetijdschriften, waarvoor niet zelden geput is uit materiaal dat door de plaatselijke of regionale archiefinstellingen wordt beheerd. Het betreft bijvoorbeeld mobilisatiedagboeken, plakboeken, de rol van het gemeentebestuur bij de steunverlening, de opvang van Belgische vluchtelingen, mandenmakerijen die voor de Engelsen werkten, groente drogerijen die aan het Nederlandse leger leverden en de inkwartiering van 24 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 24