Beoordelen, beschrijven en bewaren op Bonaire Erfgoedcentrum DiEP werkt actief mee aan het ontsluiten en digitaliseren van het archief op Bonaire. Met het bezoek van de gemeentearchivaris van Dordrecht aan Bonaire, van 5-12 juli 2011, is project Bon Bini Bonaire (Welkom Bonaire) van start gegaan. eiland. Dat verklaart voor een groot gedeelte dat het initiatief voor dit project in de oudste stad van Holland is genomen. De Dordtse cultureel ondernemers Mimoun Himmit en Marieke Knol van het Plataforma Kultural namen vorig jaar het initiatief om het archief van Boi Antoin te laten digitaliseren en ontsluiten, samen met de Fundashon Historiko Kultural Boneriano. Zij zochten contact met Erfgoedcentrum DiEP, het Nationaal Archief en het Instituut voor Beeld en Geluid om het project verdere invulling te geven. Gelet op de financiële kant van het project was het noodzakelijk om een selectie te maken. Daarom werd besloten dat alleen het Bonairiaans materiaal in aanmerking komt en dan nog alleen het meest bijzondere en kwetsbare. De collectie Journalist en auteur Boi Antoin, werkzaam bij de krant Extra Bonaire, heeft de laatste decennia een unieke collectie over de geschiedenis en bewoners van Bonaire bijeengebracht. Het materiaal ligt nu nog opgeslagen in een kamer van ongeveer zes bij vier meter en een container, die zelfs niet aan de minimumeisen van een archiefruimte voldoen. Aangezien de klimatologische omstandigheden - een gemiddelde temperatuur van 30 graden en een relatieve luchtvochtigheid van 75% - op Bonaire verre van ideaal zijn, neemt het autonome verval van de collectie snel toe. Op korte termijn is daarom actie in de vorm van conservering en digitalisering noodzakelijk, om te voorkomen dat dit cultureel erfgoed voorgoed verloren gaat. In Dordrecht woont het grootste aantal Bonairianen in Nederland en de stad heeft daarom een nauwe band met dit Boi Antoin en Teun de Bruijn, druk bezig met het beoordelen van het archiefmateriaal (foto Marieke Knol). De collectie bestaat uit archieven, kranten, boeken, tijdschriften, foto's, negatieven, geluids- en videobanden en beslaat ongeveer de laatste vijftig jaar. Naar Nederlandse begrippen zijn de bronnen niet echt oud maar ze zijn voor het reconstrueren van de geschiedenis van Bonaire van uitzonderlijk belang, aangezien van veel materiaal nog maar een enkel of slechts één exemplaar bewaard is gebleven. Na selectie gaat 22 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 22