Content Curation, een kennismaking Het Engelse woord curation laat zich niet zo eenvoudig vertalen in het Nederlands. Wij kennen wel het woord curator, maar bij het woord curatie denken we aan de gezondheidszorg. Misschien is dat wel de reden dat we het woord, al dan niet in combinatie met het woord 'content', steeds vaker onvertaald tegenkomen. Behapbare informatie Relevant of ruis Misschien ben ik zelf ook wel een digitale curator. Ik houd me ook bezig met het Noot 1 Zie http://goo.gl/w7riQ. 2 Zie http://goo.gl/3A6zE. Edwin Mijnsbergen Ik kwam het begrip in de nieuwe betekenis voor het eerst tegen in 2008, toen Steve Rubel, van PR-bureau Edelman, erover schreef op zijn weblog. Hij omschreef de digitale curator als een digitale sherpa of gids, die voor iedereen herkenbaar is als een expert binnen een bepaald vakgebied en die uit de ontstellende hoeveelheid (digitale) bronnen de meest interessante en relevante informatie weet te filteren, om die vervolgens te delen met andere mensen. In het artikel stelde Rubel dat de digitale curator de toekomst van online content is, waarbij hij benadrukte dat iedereen het kan worden, ook zonder zelf content te creëren. Hij vergeleek deze nieuwe variant van de curator uiteindelijk toch met die van een museum: je verwacht iemand die wél de expertise en kennis heeft, maar niet zelf de kunst maakt. Het gaat om het verzamelen, beoordelen en delen van informatie. Dat dit raakt aan het werk van een bibliothecaris, archivaris of journalist is evident. Toch is er een verschil. Rubel legde dat als volgt uit: "Curators are not editors either. The notion of an editor inherently implies that space is finite. Online it's not. Curators don't need to necessarily be trained in cutting, but in knowing where and how to unearth those special high-quality 'finds' and to make them presentable. It's just as much about the experience and the way the information is presented, as it is the content." Hoe de verzamelde informatie gepresenteerd en ervaren wordt, is volgens hem dus net zo belangrijk als de informatie zelf. Er zijn genoeg mensen die vinden dat dit onzin is, maar ik denk dat Rubel een goed punt had en heeft. Het informatieaanbod groeit nog steeds exponentieel, de aandachtsspanne van mensen wordt steeds korter. Een van de gevolgen daarvan is dat de groep gebruikers die informatie graag behapbaar krijgt voorgeschoteld, snel groeit. Voor die gebruikers is het fijn als er mensen zijn die binnen een bepaald vakgebied - ofwel niche - alle moeite doen om interessante informatie te verzamelen. Dan verliezen ze zelf geen tijd aan het onder de knie krijgen van de eigenaardigheden van verschillende zoeksystemen, of aan het filteren van de oneindige stromen tekst die worden gegenereerd op platformen als Twitter. verzamelen, beoordelen en delen van informatie. Ik geef er vaak ook nog een mening over. Beoordelen of ik daarmee ook content curator ben, laat ik graag over aan de mensen met wie ik de informatie deel. Het is namelijk ook zo dat sociale netwerken je verleiden tot het delen van minder relevante informatie of zelfs tot het verspreiden van ruis. Als je de informele en persoonlijke toon echter achterwege laat, bouw je minder snel een prettige online relatie op. Daar schreef ik recent iets over in Twitter: over organisaties bij de dorpspomp.1 Dit korte artikel is niet meer dan een introductie. Mensen die hier meer over willen lezen kan ik Content Curation of het belevenvan informatie, van Ton de Looijer, aanbevelen.2 Edwin Mijnsbergen freelance informatiespecialist op www.edwinmijnsbergen.nl. facebook Sociale netwerken produceren veel Informatie, maar die is niet altijd even relevant. nummer 9 2011 19

Archievenblad | 2011 | | pagina 19