Hoe nu verder? Noten Behandeling Wet Rgt in Eerste Kamer en inwerkingtreding. Oktober 2011/juli 2012. Sectorspecifiek beleidskader archieftoezicht. Najaar 2011. AMvB en provinciale verordeningen waarin alle nodige toezichtsinformatie wordt vastgelegd. Eind 2011. Voorlichting binnen de provincies aan alle gemeenten. Eind 2011/begin 2012. Implementatie, kennisoverdracht en pilots binnen de provincies. 2011-2012. Evaluatie wet Rgt. Twee jaar na inwerkingtreding (2014). constatering van gebreken achteraf, het kwaad al is geschied en niet (vervanging) of tegen hoge kosten (gebouwen) is te herstellen. Kortom, de "nieuwe schoenen" die het kabinet in 2008 nodig achtte, zijn nog steeds ver weg, terwijl de oude schoenen worden weggegooid. Dit is zeer zorgelijk tegen de achtergrond van de grote en nog verergerende problemen in de overheidsadministraties, die direct en indirect invloed hebben op het functioneren van de overheid en dus op het leven van alle burgers in Nederland. Het op afstand zetten van het toezicht, zonder goede flankerende maatregelen, is daarop niet het juiste antwoord. 1 Kabinetsreactie, kamerstukken II 2007/08, 31 200 VII, nr. 6, 'Van specifiek naar generiek. Doorlichting en beoordeling van interbestuurlijke toezichtsarrangementen' ('Commissie Oosting'), zie: www.rijksoverheid.nl. Zie ook het artikel van Fred Schoonheim en Marianne Loef in Archievenblad 8 (2008) pp. 10-13. 2 Zie onder meer: De dementerende overheid, Rijksarchiefinspectie (2005); Informatie, grondstof met toekomstwaarde, Raad Openbaar Bestuur en Raad voor Cultuur (2008); Informatiehuishouding van het Rijk, Algemene Rekenkamer (2010); iOverheid, WRR (2011). 3 Zie het wetsvoorstel Revitalisering generiek toezicht, Kamerstukken 32 389, via www.rijksoverheid.nl. 4 Wanneer de landelijke politieorganisatie ingevoerd wordt, wordt het archieftoezicht uiteraard een taak van het Rijk. Reden waarom provinciaal archieftoezicht op de politie niet verder betrokken wordt in dit artikel. 5 Het nieuwe artikel 38 van de Archiefwet verwijst namelijk ook voor de waterschappen naar de gerevitaliseerde Gemeentewet. 6 Zie de Memorie van Toelichting op de Wet Rgt, onderdeel Ministerie van OCW. 7 De ledenbrief 'Horizontale verantwoording gemeentelijke archiefketen' van 21 juli 2011 met de KPI's is te downloaden op www.vng.nl. 8 Bij ongeveer 100 gemeenten en 10 waterschappen in Nederland is geen archivaris benoemd. Dit zijn de zogenaamde "witte plekken". Maar ook in de wel ingevulde plekken, bij de lokale of regionale archiefdiensten, is het horizontale toezicht niet altijd (voldoende) ingevuld. Het LOPAI heeft samen met BRAIN kengetallen opgesteld en een rekenmodel voor de invulling van de gemeentelijke archiefinspectieformaties, zie lopai.nl. Uit onderzoek van BRAIN uit 2010 is gebleken dat de komende vijf jaar vele gemeentelijke archiefinspecteurs met pensioen gaan en dat vacatures op dit gebied heel moeilijk in te vullen zijn. Hoopgevend is dat vanuit de archiefopleiding en BRAIN recent initiatieven zijn ontwikkeld om weer een opleiding op het terrein van het archieftoezicht te starten. Deze ontbrak tot nu toe. 9 Zie voor de uitwerking van het begrip besluit in de zin van de Awb toegepast op de Archiefwet: J.R. Lautenbach en I.C. van der Vlis, Uitbesteding van archiefwettelijke werkzaamheden (Universiteit van Amsterdam 2006) en A. den Teuling, Wegwijzer voor het uitbesteden van het beheer van overgebrachte archieven (Stichting Archiefpublicaties 2010). 10 De Interventieladder is uitgewerkt in de Memorie van Toelichting bij het wetsvoorstel Rgt en in het Algemeen beleidskader indeplaatstreding bij taakverwaarlozing, te vinden op www.rijksoverheid.nl. 11 De Provincie Gelderland heeft verslag gedaan van een nulmeting op het terrein van de archieven tijdens het symposium ter gelegenheid van het afscheid van Frans Scholten op 6 oktober 2011. Het verslag is aan te vragen bij de provinciale archiefinspectie Gelderland. 12 Brief van KVAN en BRAIN aan de voorzitter van de Tweede Kamer, 7 juni 2011, zie de websites van beide verenigingen. Voor de genoemde tweede wijziging van de Archiefwet en de reacties van het veld daarop zie dezelfde websites en de site van LOPAI: lopai.nl en de Raad voor Cultuur: cultuur.nl. 13 Zie het verslag van het algemeen plenair overleg gedateerd 16 september 2011, op tweedekamer.nl. Irmgard Broos, Ria van den Heuvel en Marianne Loef provinciaal archiefinspecteur in respectievelijk Utrecht en Flevoland, Noord-Brabant en Limburg, en Noord-Holland. 18 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 18