Het nieuwe toezicht Kanttekeningen bij het nieuwe stelsel Wat verandert er in de praktijk? staan.12 Naar aanleiding van deze brief zijn bij de behandeling van het wetsvoorstel Generiek Toezicht Kamervragen gesteld door het CDA. Minister Donner heeft daarop geantwoord dat de KPI's die de VNG heeft rondgestuurd, zullen zorgen voor de noodzakelijke versterking van het horizontale toezicht.13 Als provinciale inspecteurs kunnen wij de wenselijkheid onderschrijven van de versterking van het horizontale toezicht op alle terreinen, ook dat van de Archiefwet. Dit sluit goed aan bij zowel de dualisering van de gemeente- en provinciebesturen als bij de verplichting uit de Archiefregeling een kwaliteitssysteem in te voeren op het terrein van de Archiefwet. Echter, wij zijn het niet met de minister eens dat het opstellen van de KPI's hiervoor voldoende is. De KPI's vormen slechts een hulpmiddel dat zonder voldoende professionele invulling van de horizontale toezichtstaak zinloos is. Een ander probleem bij het vervallen van de goedkeuring bewaarplaatsen en machtiging vervanging vóóraf, is dat bij Provincie GS Gemeente fl&W Horizontale verantwoording Horizontale controle Gemeente raad Nieuwe structuur voor toezicht (bron: Provincie Noord-Brabant). overstijgend zal worden dan tot nu toe het geval was - en op de versterking van het horizontale toezicht binnen gemeenten en waterschappen. Daarnaast zal er ook ruimte zijn voor provinciale voorlichting en overleg specifiek gericht op de Archiefwet. Dit is de eerste sector waar al KPI's voor beschikbaar zijn. Te denken valt dus aan 'oefenen' met de KPI's en met de informatievoorziening aan de raden en toezichthouders op dit terrein. Daarnaast zal kennisoverdracht vanuit de provincie naar de gemeenten en waterschappen nodig zijn. Zoals bij alle decentralisatie bewegingen, is ook hierbij ruimte voor diversiteit per provincie. De wijze van informatie verzamelen kan bijvoorbeeld per provincie of regio verschillen, afhankelijk van het al of niet aanwezig zijn van effectief horizontaal toezicht. Zowel KVAN en BRAIN als het LOPAI plaatsen kanttekeningen bij het nieuwe toezichtstelsel. KVAN en BRAIN hebben in een brief aan de voorzitter van de Tweede Kamer aangegeven dat het fundament van het stevige horizontale toezicht waarop het nieuwe stelsel is gebaseerd, op het terrein van de archiefzorg ontbreekt, en dat daardoor het dak van het nieuwe gebouw al lekt voordat het is opgeleverd. Volgens beide verenigingen is het noodzakelijk gemeenten en waterschappen minstens te verplichten tot het aanstellen van een archivaris, wil het nieuwe stelsel gaan werken. Ook maken zij zich zorgen over het verdwijnen van de professionele provinciale archiefinspecteur uit de wet door de voorgestelde volgende wijziging van de Archiefwet, in verband met de decentralisatie van de archiefzorg naar de provincies. Hiermee komt ook de professionele invulling van het interbestuurlijk toezicht onder druk te Nu Onderscheid tussen toezicht op zorg (personeel, middelen, regelgeving, ruimten) en toezicht op beheer (overige uitvoering wet). Nadruk op zorgaspecten door provincie en veel aandacht voor kwaliteitsborging. Voorbeeld: is er voldoende personeel/ zijn er voldoende middelen? Gezamenlijke inspecties, provinciale- gemeentelijke inspectie in sommige provincies. Goedkeuring vooraf van plannen voor archiefbewaarplaatsen en vervanging. Straks Horizontaal toezicht en interbestuurlijk toezicht, beide gericht op alle aspecten uitvoering wet, dus zorg én beheer. Interbestuurlijk toezicht kan sancties toepassen en ziet ook toe op historisch archief. Nadruk op resultaten door provincie, het al of niet voldoen aan de wet- en regelgeving is criterium. Kwaliteitsborging wordt aan horizontale mechanismen overgelaten. Voorbeeld: voldoende personeel/ middelen zijn geen wettelijke eisen. Horizontale inspecties, interne kwaliteitszorg. Provincie treedt afzonderlijk op: verzamelt info, gebruikt de ladder en houdt 'reality checks'. Beoordeling achteraf. nummer 9 2011 17

Archievenblad | 2011 | | pagina 17