het gebrek te herstellen. Op het terrein van de Archiefwet zal slechts in enkele gevallen sprake zijn van schorsing of vernietiging van besluiten. Een voorbeeld daarvan is een Archiefverordening of besluit tot benoeming van een archivaris, dat strijdt met de wet of het algemeen belang. Zo'n besluit kan worden geschorst of vernietigd. Meestal gaat het op ons vakgebied echter niet om besluiten in de zin van de Awb, maar om feitelijk handelen.9 Wanneer dit handelen niet aan de wet beantwoordt, kunnen de provincies in de plaats treden, ofwel de achterwege blijvende taak (laten) uitvoeren op kosten van de in gebreke blijvende overheid. Dit gaat als volgt. De Interventieladder Trede 1. Signaleren. Dit kan ook zijn: eigen risicoanalyse door de toezichthouder. Trede 2. Informatie opvragen bij die overheid en deze valideren. Trede 3. Afspraken over acties, termijnen en vervolg. ede 4. Hier begint de juridische interventie. Vooraankondiging en bericht aan raad/algemeen bestuur. Publicatie van de vooraankondiging tot interventie in het plaatselijke dagblad. De organisatie kan nog tot inkeer komen. Overleg binnen provincie met andere sectoren: milieu, ruimte, financiën. Al dan niet besluit nemen tot indeplaatsstelling voor meerdere sectoren of alleen voor Archiefwet. Inkeer ook nu nog mogelijk! Sanctie indeplaatsstelling toepassen.10 De toezichthouder bepaalt of de aard van een bepaalde zaak ernstig genoeg is voor de gekozen interventie. De huidige praktijk wijst uit dat overleg, eventueel gevolgd door een waarschuwing door het provinciebestuur, in vrijwel alle gevallen voldoende is om een in gebreke blijvende overheid in beweging te krijgen. Wanneer treedt het nieuwe stelsel in werking? Tijdens het overleg met de Tweede Kamer heeft minister Donner aangegeven dat de wet Rgt in elk geval niet per 1 januari 2012 in werking zal treden, zoals eerder was voorzien. Realistischer is het uit te gaan van 1 juli voor alle betrokken overheden om zich op de nieuwe situatie voor te bereiden. Aansluitend op de Wet Rgt werken de provincies aan enkele sectorspecifieke beleidskaders, zoals op het gebied van milieu, ruimte en archieven. Dat laatste kader is al in concept gereed en zal dit najaar worden afgestemd met de ministeries BZK en OCW, de VNG en Unie van waterschappen. Dit kader zal een duidelijke beschrijving geven van de uitvoering van het nieuwe archieftoezicht in de praktijk. Vanuit de provincies zijn al enkele acties ondernomen, zoals nulmetingen en pilots.11 In 2012 of al eerder zullen de provincies voorlichtingsacties doen uitvoeren, gericht op de eigen gemeenten en waterschappen. Deze zullen uitgaan van het algemene interbestuurlijke toezicht - dat immers meer integraal en meer sector- Voorbeeld II Een vastgestelde Archiefverordening, die in strijd is met de Archiefwet, of een besluit tot aanwijzing van een archief-bewaarplaats, die niet aan de wet voldoet, kan worden geschorst of vernietigd. wanneer er ook op andere terreinen iets mis is, intersectoraal. Dit gebeurt voor de Archiefwet op grond van de Taakverwaarlozingscriteria, die het IPO (in samenwerking met LOPAI) heeft vastgesteld. VNG en IPO hebben de KPI's en de Taakverwaarlozingscriteria over en weer op elkaar afgestemd. De criteria en hoe daarmee om te gaan, zullen verder worden uitgewerkt in een zogenaamd sectorspecifiek beleidskader, waaraan op dit moment wordt gewerkt. Ook wanneer (voldoende) informatie ontbreekt, kan de provincie ingrijpen. Zoals gesteld, heeft de provincie hiervoor twee middelen uit de Gemeentewet ter beschikking: schorsen en vernietigen van besluiten in de zin van de AWB en in de plaats stellen bij taakverwaarlozing. Uitgangspunt bij beide is dat er pas wordt ingegrepen als ambtelijk en/of bestuurlijk overleg niets oplevert. De in gebreke blijvende overheid krijgt dus altijd eerst de kans De principes van selectiviteit en proportionaliteit blijven op alle treden werken. Dat wil zeggen: de toezichthouder kiest een zo licht mogelijke ingreep in verhouding tot de zaak in kwestie. Wanneer de zaak naar tevredenheid wordt afgewikkeld, blijft het daarbij en gaat de toezichthouder niet verder de ladder op. Laatste kans voor indeplaatsstelling Aankondiging juridische interventie Afspraken over verbetering Specifieke informatie opvragen en valideren Signaleren Generieke informatievergaring volgens afspraken Informatie-arrangement 2012 of zelfs later Dit geeft meer tiid De Interventieladder. Trede 6. 16 2011 nummer 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 16