Nieuws uit het veld El Samenwerking RHCe en Beeld en Geluid Archieven van de ITS toegankelijk voor onderzoek naar nazislachtoffers Alle mensen schat aan kleine geschiedenissen verkregen. Sommige verhalen zijn ontroerend, hartverwarmend, aangrijpend of zelfs grappig: de oorlog was niet alleen maar ellende. De bijzondere deelcollectie van het RHCe bestaat uit tientallen tekeningen, foto's en documentatiemateriaal over de Tweede Wereldoorlog. De tekeningen zijn vlak na de Tweede Wereldoorlog gemaakt door leerlingen van het St. Catharinalyceum, die in de tekenles van Karel Vermeeren de opdracht kregen om hun eigen oorlogservaringen uit de Tweede Wereldoorlog op papier te zetten. Het was een bijzondere opdracht, want tekenen in het onderwijs was toen nog vooral bedoeld om de oog- handcoördinatie te oefenen. Kinderen tekenden dan ook voornamelijk voorbeelden na. Sommige oud-leerlingen konden zich deze tekenopdracht daarom goed herinneren. De tekeningen verdwenen in de vergetelheid en doken pas weer op bij de overdracht van de nalatenschap van Vermeeren (1912-1998) aan het RHCe. Ruim dertig tekenaars zijn getraceerd. Allemaal vrouwen, want het St. Catharina- lyceum was een meisjesschool. Aan de hand van hun eigen tekening vertellen 'de meisjes van toen' over hun oorlogs belevenissen. Door al deze verhalen is een Na een aanvraagprocedure zijn meer dan 80 miljoen numerieke beelden (goed voor ongeveer zes terabyte) beschikbaar voor onderzoekers in de leeszaal van het Algemeen Rijksarchief. Het betreft materiaal rond de arbeids-, concentratie- en vernietigingskampen (ca. 18 miljoen beelden), de centrale namenlijst van de ITS (ca. 42 miljoen beelden), de registratiekaarten van ontheemde personen (ca. 7 miljoen beelden) en documenten over dwangarbeid (ca. 13 miljoen beelden). Deze digitale documenten kunnen worden gebruikt in het kader van historisch en genealogisch onderzoek. Na Duitsland is België het eerste Europese land waarin deze bron beschikbaar komt voor het publiek. Meer informatie over deze archieven is te vinden op http://arch.arch.be/content/ view/1045/244/lang,nl_BE. Hiervoor werkte ze bij het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis als archivist en studiezaalmedewerker. Kindertekening van H. Heessels over een bombardement op een woonhuis. Het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid maakt - in samenwerking met het Regionaal Historisch Centrum Eindhoven (RHCe) - een unieke collectie kindertekeningen en foto's uit de Tweede Wereldoorlog beschikbaar voor het onderwijs. Via de online leermiddelen ED*IT Basis en LES2.0 kunnen leerlingen en docenten uit het primair en voortgezet onderwijs kennismaken met de bronnen die de bevrijding van Eindhoven op 18 september herdenken. De collectie wordt in ED*IT Basis en LES 2.0 verrijkt met leermateriaal voor leerlingen uit het primair en voortgezet onderwijs. Docenten en leerlingen kunnen in ED*IT Basis en LES 2.0 zelf bronnen uit de verschillende collecties combineren. Van het uitvoeren van een zoekactie tot het zelf produceren van tijdlijnen, presentaties, dossiers en lessen. De digitale kopie van de archieven afkomstig van de International Tracing Service (ITS) te Bad Arolsen (Duitsland), die het Algemeen Rijksarchief in België eind 2009 heeft verworven, is momenteel volledig geïmplementeerd. Na twintig jaar werkzaam te zijn geweest op het Meertens Instituut, bekleedt Hester Dibbits sinds augustus samen met Riemer Knoop het lectoraat Cultureel Erfgoed aan de Reinwardt Academie. De Reinwardt Academie is onderdeel van de Amsterdamse Hogeschool van de Kunsten. De Academie leidt studenten op tot erfgoedprofessionals. Per 1 oktober gaat Krista van Loon werken bij de Nederlandsche Bank als Adviseur Historisch Archief, waar ze zich bezig zal houden met de ontsluiting en overbrenging van het historisch archief van de Bank naar het Nationaal Archief. Margreet Vink-Bos is per 1 oktober gemeentearchivaris van Kampen. Zij zal zich richten op de verdere ontwikkeling van het gemeentearchief. Daarbij staat samenwerking met andere culturele instellingen in de gemeente voorop, evenals het vergroten van een breder publieksbereik. Vanaf 2007 is Margreet werkzaam geweest als archivaris en medewerker educatie bij het Gemeentearchief Kampen, sinds april vorig jaar was zij ook waarnemend gemeentearchivaris. nummer 8 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9