De Waarheid Naar het schijnt bestaat er een 'harde' waarheid, maar voor gehaaide politici is de waarheid zacht als was en altijd kneedbaar. Staatssecretaris Halbe Zijlstra (Cultuur) lijkt wat dat betreft een uit zondering. Hij getuigt van een ontwa penende eerlijkheid. De man die een 'cultuuromslag in de cultuur' wil forceren, is naar eigen zeggen geen kunstkenner. Dat vindt hij niet erg: "Als je zoveel moet bezuinigen, is dat eerder een voordeel dan een nadeel." Vandaar zijn wellicht wat simpele keuze om culturele topinstellingen niet de dupe te laten worden van de bezuini gingen. Deze instellingen worden - net als musea, het erfgoed en bibliotheken - zoveel mogelijk ontzien bij de besparingen van in totaal 200 miljoen euro. Uiteraard zit er een kneedbaar addertje onder het gras. Musea die de norm van 17,5 procent eigen inkomsten niet halen, krijgen alleen nog subsidie voor het behoud en beheer van hun collectie en niet meer voor publieks functies. Deze musea moeten op zoek naar nieuwe financieringsbronnen of naar samenwerkingspartners. Een ander addertje zit - niet eens verstopt - in de term 'zoveel mogelijk'. Halbe blijft tenslotte een politicus. De waarheid komt uit de loop van een geweer. Tegen deze redenatie is weinig in te brengen... zeker als je aan de verkeerde kant van het geweer staat. De waarheid is een militaire dictator. Revolutionairen en opstandelingen verkondigen hun eigen waarheid. De uitkomst is voor iedereen hetzelfde: de dood. het af tegen de verkondigers van de exacte waarheid: wiskundigen, natuur- en scheikundigen. De waarheid is een atoombom. staturen: zo is er de officiële waarheid naast de officieuze waarheid. Het tweede doet vermoeden dat het eerste een leugen is, maar wel een leugen met een zeker gewicht, want gedaan door de autoriteiten. De waarheid is de optelsom van alle archeologische overblijfselen, biblio theken en archieven in de wereld. Jazeker! De Bibliotheker! De waarheid is wat je er zelf van maakt. Ja toch zeker, weet je wel. De zouteloze waarheid is een maatschappelijk werker, de ongezouten waarheid een jurist. De waarheid ontdek je pas eerst op je sterfbed. Dat zou kunnen, maar controleerbaar is het niet. Buiten de exacte wetenschappen om is de waarheid niet verifieerbaar, hooguit aannemelijk en altijd aanvechtbaar. De waarheid is soms onderhevig aan stemmingen. Zo kennen we de 'trieste' waarheid, maar bij mijn weten niet de vrolijke waarheid. We onderscheiden een kleine en een volle waarheid. De waarheid kent bovendien verschillende Op de vraag of ik als columnist wel eens de waarheid heb verteld: nee, dit is dankzij Halbe Zijlstra de eerste en overigens ook de laatste keer. De waarheid is namelijk altijd pijnlijk. Dit was mijn laatste column. René Spork Column De waarheid schijnt feller dan de zon. De waarheid verbrandt, verblindt en verpulvert. De waarheid kan daarom het best worden verpakt in lappen van leugens, (zelf)bedrog en schaamte. Aan de naakte waarheid heb je niets. De waarheid komt het best tot haar recht in het donker en zelden of nooit in gezelschap. De waarheid is veelgezocht, vaker vergezocht en de waarheid heet een welkome gast te zijn. Dat laatste is een leugen. De leugen is eenvoudiger dan de waar heid. De waarheid is puurder dan de leugen, zeker zo zuiver als goud, maar ongrijpbaar als een bolletje kwik. Alleen verpakt wordt de waarheid tastbaar, vaak een loden last, soms licht als zilverpapier, bijna altijd oogverblindend. De waarheid parasiteert graag op naïeve mensen. De waarheid verteert de beschermlaag rond hun ziel. De meeste mensen bestrijden de waarheid daarom met gevaarlijke verslavende middelen: eigendunk, religie en politiek. Die laatste twee zijn derivaten van het allergevaarlijkste middel: de hoop. Romantici verwarren de liefde met de waarheid; het blijft een kwestie van interpretatie. De waarheid is een krant, maar een krant is nooit de waarheid. De waarheid is een misverstand. Omdat de waarheid altijd moet worden uitgesproken, ont dekt of onthuld (door een bemiddelaar) is er geen honderd procent zuivere waarheid. De waarheid kent veel zelfbenoemde zeloten: schrijvers, filosofen, historici, politici en gelovigen. Hoe origineel, meeslepend of dwingend hun redenaties ook mogen zijn, zij leggen Tekening: Peter Vlot. nummer 8 2011 39

Archievenblad | 2011 | | pagina 39