Nieuws uit het veld Stand van zaken RHC's Het Archiefforum gaat 'stoppen' R.A.D. Renting overleden Nederland is alleen daarom al pure kapitaalvernietiging. Bouw de landelijke instelling voor erfgoed om tot een expertisecentrum, krimp desnoods de staf in zolang er te weinig geld beschikbaar is - maar geef in elk geval blijk van een visie in plaats van om je heen te slaan met een botte bezuinigingsbijl. Want wie vertelt straks het verhaal van Nederland als wij het niet doen?" Zijlstra geeft hierin aan dat met de provincies is afgesproken dat zij, net als andere overheden, verantwoor delijkheid gaan dragen voor beheer en toegankelijkheid van de eigen overgedragen provinciale archieven. Hiervoor stellen de provincies per 1 januari 2012 structureel 5 miljoen beschikbaar aan de 11 RHC's en aan het Nationaal Archief. Ter uitvoering van de gemaakte afspraken wordt de Archiefwet 1995 gewijzigd. Het wets voorstel tot wijziging van de Archiefwet 1995, waarmee onder meer de gewijzigde bestuurlijke verantwoor delijkheid wettelijk wordt vastgelegd, is in voorbereiding. Het advies van de Raad voor Cultuur verwacht Zijlstra uiterlijk 1 juli 2011. Hij is voornemens het wetsvoorstel in januari 2012 aan de Kamer aan te bieden. Zijlstra gaat daarnaast in op de huisvesting van de RHC's, die voor het merendeel binnen het stelsel van rijkshuisvesting vallen. Dat houdt in dat de RHC's (een deel van) hun huisvesting huren van de Rijks gebouwendienst. De huurkosten komen voor de RHC's, ook als sprake is van huisvesting in een monumentaal pand, overeen met huurkosten die in 'de vrije markt' betaald zouden moeten worden. In het kader van een evaluatie van het rijkshuisvestingsstelsel zal het kabinet de mogelijkheid en wenselijkheid onderzoeken van overdracht van het eigendom van de gebouwen aan museale instellingen. De resultaten van dit onderzoek zullen worden betrokken bij de positie van de huisvesting van RHC's. Eric Hennekam: "Na tien jaar is het mooi geweest. Mijn doelstellingen heb ik bereikt en momenteel ben ik te druk met allerlei andere zaken, zoals onderzoek, lezingen, onderwijs en workshops geven. Daarnaast ga ik enkele nieuwe archiefprojecten starten (onder andere voor een nieuw televisieprogramma) en twee grote genealogische projecten ten bate van genetisch onderzoek. Met het verzamelen van (nieuwe) online bronnen ga ik gewoon door. Je kunt dat blijven volgen via mijn Twitter account (www.twitter.com/ erichennekam) en mijn Facebook account (http://www.facebook.com/ eric.hennekam). In de Archiefzoeker (www.archiefzoeker.nl) komen alle De heer Renting was gemeentearchivaris van Rotterdam (1961-1984) en voorzitter van de KVAN in de jaren 1969-1972. Onze oud-voorzitter heeft de leeftijd bereikt van 91 jaar. Op www.rijksoverheid.nl is een kamer- brief te downloaden over de stand van zaken van de gesprekken met het Interprovinciaal Overleg over de Regionale Historische Centra en over het overleg met de Rijksgebouwendienst over de huisvesting van de RHC's. Eric Hennekam stopt met het plaatsen van berichten op Het Archiefforum en verzenden van nieuwsbrieven aan de duizenden leden. bronnen te staan. Via mijn blog http:// archieven.blogspot.com zal ik toelichtingen op (nieuwe) bronnen en sites geven, tips en trucs et cetera. Gaat Het Archiefforum nu uit de lucht? Nee, dat zeker nog niet. Te veel mensen maken er nog gebruik van: er worden door enkele fantastische enthou siastelingen elke dag nog berichten geplaatst en een site met meer dan 30.000 bronnen gooi je niet zomaar in de prullenbak." De KVAN ontving deze week het bericht dat op 10 juni drs. R.A.D. Renting, erelid van de KVAN, is overleden. nummer 6 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9