Colofon Van de redactie Introspectie r Citaat van de maand "Wat zijn jullie archivarissen toch met jullie zelf bezig," zei iemand me op de KVAN-dagen. Ik moest haar gelijk geven. De invulling van het thema 'Archieven in het veld', waarbij de input door het veld zelf was geleverd, was bijzonder. Het veld werd letterlijk genomen of het veld werd beperkt tot archiefveld. Af en toe, maar niet eens centraal, sloop door de sessies de dreiging van bezuinigingen. Een veld in worsteling met zichzelf. En ondertussen is er een reeds in gang gezet beleid met een Archiefvisie die op punten vragen oproept, op punten niet duidelijk is en - gelukkig maar, daar liggen nog kansen - zaken voor zich uitschuift. Zo werd onlangs bekend dat Erfgoed Nederland, opvolger van koepel DIVA, moet sluiten; terwijl DIVA zo geroemd werd in de Archiefvisie 2002. Wat is er misgegaan? In de Archiefvisie is sprake van openbaarheid, maar een duidelijke invulling en verhouding ten opzichte van het beleid van BZK en Justitie is onduidelijk. Uit de Archiefvisie lijkt het dat er iets mis is gegaan met het archieftoezicht: "Veel archiefinspecteurs zijn nu reeds naast hun reguliere werk als toezichthouder bezig met onderzoek, inventarisatie en advies." Wat ligt hieraan ten grondslag? Vragen die ook ik me stel en waarvan enkele in dit Archievenblad beantwoord worden (zie het interview met staatssecretaris Zijlstra op pp. 11-15). En ondertussen krijgt de visie invulling. Er komt geen fonds voor archieven van nationaal belang. Wel kan de staatssecretaris er zelf voor zorgen dat dergelijke archieven eventueel in de Collectie Nederland worden opgenomen. Erfgoed Nederland zal haar deuren sluiten. Andere bezuinigingen dreigen, nationaal, provinciaal en lokaal. Het is eenvoudig uitgebreid en blijvend de Archiefvisie en beleid te bediscussiëren. Het zijn belangrijke discussies. Tegelijkertijd draait de wereld - niet de archiefwereld maar de grotemensenwereld - door. Als Aleida Assmann gelijk heeft dat archieven een graadmeter zijn om de kracht van een samenleving te meten, staat er meer op het spel dan een archiefbestel. Hans Berende hoofdredacteur@archievenblad.nl Het Archievenblad is een uitgave van de Koninklijke Vereniging van Archivarissen In Nederland (KVAN). Het Archievenblad verschijnt tienmaal per jaar. Alle leden van de KVAN ontvangen het Archievenblad. Redactie Gabriëlle Beentjes, Hans Berende (hoofdredacteur), Jac. Biemans, Ineke van den Broek, Joris van Dierendonck (eindredactie), Dick Deuzeman, Ton Dijksterhuis, Caroline Leistra, May Scheepers, Fransien Smeets, René Spork, Ruud Yap, Ivo Zandhuis. Vaste medewerkers Luud de Brouwer, Charles Jeurgens, Bert Sliggers, Theo Thomassen, Peter Vlot. Redactieadres Archievenblad Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: redactie@archievenblad.nl E-mail persberichten: nieuws@archievenblad.nl Abonnementen en ledenadministratie Wie geen lid is van de KVAN kan het Archievenblad bestellen bij het KVAN-bureau. Ook voor adres wijzigingen kunt u daar terecht. KVAN-bureau Markt 1, 6811 CG Arnhem Telefoon: (026) 352 16 05 E-mail: bureau@kvan.nl Jaarabonnement Nederland 76,50 Buitenland 88,50 Losse nummers 7,80 Product- en personeelsadvertenties Sales Services geeft inlichtingen over tarieven en plaatsing van alle advertenties. Postbus 2317, 1620 EH Hoorn Telefoon: (0229) 21 12 11 Fax: (0229) 27 04 04 E-mail: sns@wxs.nl Ontwerp Infour, marketing en communicatie, Heerlen Opmaak en druk Schrijen-Lippertz Voerendaal/Stein Coverfoto Maurice Lipsch Fotografie ISSN 1385-4186 Het volgende nummer van het Archievenblad verschijnt medio september 2011. "Like the recognition of human rights, the archive is an important achievement of civil society and perhaps not the least by which we may judge its strength." Aleida Assmann, 'Canon and archive' in: Astrid Erll Ansgar Nünning (red.), Cultural memory studies: an interdiscipli nary handbook (Berlijn/New York 2008) 106. 4 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 4