Burgerlijke stand Bernadine Ypma Geboren: stelling dat op instellingsniveau bibliotheken, archieven en musea moeten vernieuwen. Ik denk daarbij niet alleen aan het vernieuwen van de producten maar ook aan de wijze waarop producten in de markt worden gezet. Ik verbaas me over het feit dat marktonderzoek bij veel instellingen geen vast onderdeel is bij productontwikkeling, evenmin als het opstellen van een sterk business- en marketingplan. Momenteel is daar natuurlijk wel steeds meer aandacht voor getuige de recente 'Komjeook' en de activiteiten van BMICE." "Toch blijft het moeilijk te verteren dat veel van de veranderingen die nu plaatsvinden, worden voortgedreven door kostenbesparingen in plaats van zorg voor kwaliteit. Ik ben erg geschrokken van het advies van de Raad voor Cultuur aangaande de dansgezelschappen in Nederland. Ik ben een liefhebber van modern ballet en per direct 'vriend' (donateur) geworden van twee gezel schappen waarvan ik regelmatig voorstellingen bezoek. Ik denk dat het belangrijk is nu duidelijk steun te geven aan culturele instellingen die je belangrijk acht." Naam: 27 augustus 1981 te Eindhoven Burgerlijke staat: Samenwonend met Bart de Zwart, promovendus stedenbouw TUE Opleiding: Bachelor Museologie Reinwardt Academie (niet afgemaakt) Master Kunstgeschiedenis - Nieuwste tijd UvA (2008) Master Archiefwetenschap en Archivistiek A UvA (gepland september 2011) Werk: 2006-2008: kunstadviseur Galerie de KunstSalon 2008-2010: registrator NAGO Vanaf 2010: archivaris CODA opgebouwde infrastructuur hieronder lijden. Investeringen in het onderhoud van de infrastructuur zijn en blijven noodzakelijk. Ook lijkt het me onverstandig te korten op innovatie, zoals onderzoek naar digitale duurzaamheid. Op gemeentelijk niveau zie ik de directe gevolgen van de bezuinigingen. Het toch al broze cultuurklimaat van een stad als Apeldoorn komt door de gemeentelijke bezuinigingen verder onder druk te staan. Ook CODA blijft niet buiten schot. We proberen hierop te anticiperen en zorgen dat we sterk overeind blijven. Dat wil niet zeggen dat ik geen kansen zie voor efficiencyverbeteringen en structurele hervormingen. Ik ben het eens met de Je bent lid van SNAAI en bestuurslid. Wat betekent dit voor je? "Als bestuurlid van SNAAI sta ik voor het verbinden van de nieuwe generatie archivarissen en informatiespecialisten. SNAAI geeft de leden de mogelijkheid elkaar en het werkveld te ontmoeten. De scriptiemiddag en het SNAAIontbijt tijdens de KVAN-dagen dit jaar zijn daar voorbeelden van. Momenteel is er vanuit de KVAN een discussie gestart over het opzetten van een mentorprogramma. SNAAI is de juiste sectie om de student en het werkveld te koppelen. De student Bijeenkomst webarchivering NCDD in de Koninklijke Bibliotheek, april 2011 (foto Inge Angevaare). Cultuur Onder Dak Apeldoorn (foto Christa Balk, CODA, 2010). kan niet alleen leren van ervaren archivarissen, maar archivarissen kunnen ook leren van de frisse kennis en nieuwe ideeën van de student." Hoe zie je het archiefland over tien jaar? Waar sta jij dan? "Ik ben benieuwd of over tien jaar archieven, musea en bibliotheken dichter bij elkaar zijn gekomen of dat de verschillen tussen de instellingen toch groter blijken dan verwacht. De overeenkomst wordt nu gezocht in het feit dat alle drie de instellingen zich bezighouden met erfgoed. Archiefinstellingen hebben deels te maken met beheer, behoud en presentatie van erfgoed, maar dat is zeker niet hun enige taak. De drie sectoren moeten zich bewuster worden van hun onderlinge verschillen en overeenkomsten om samenwerking tot een succes te maken. Momenteel zetten veel archieven zich in om zoveel mogelijk materiaal digitaal beschikbaar te stellen voor het publiek. Archiefinstellingen hebben niet alleen veel interessant materiaal in huis, maar zijn ook een kennisinstituut. Ik verwacht dat archieven zich na de digitaliserings slag nog meer als kennisinstituut gaan profileren en het publiek uitleg en handvatten geven om het materiaal te kunnen begrijpen en interpreteren. In augustus studeer ik af in de master Archiefwetenschap. Ondertussen blijf ik mij bij CODA bezighouden met de ontsluiting van de vormgevings- archieven, de implementatie van de nieuwste versie van Atlantis, digitale toegankelijkheid en duurzaamheid. In de nabije toekomst wil ik mij in eerste instantie verdiepen in digitale toegan kelijkheid, maar ik sluit ook verdere academische ontwikkeling in de vorm van het schrijven van een proefschrift niet uit." Hans Berende hoofdredacteur Archievenblad en plv. gemeente archivaris/archiefinspecteur bij de Gemeente Ede. nummer 6 2011 45

Archievenblad | 2011 | | pagina 45