Agenda Tentoonstellingen Op zaterdag 3 september 2011 opent de tentoonstelling 'Machtige Mooie Middeleeuwen' in De Verdieping van Nederland, de gezamenlijke expositie ruimte van de Koninklijke Bibliotheek en het Nationaal Archief in Den Haag. De rijkdom van beide instellingen biedt een grote diversiteit aan prachtige middel eeuwse archiefstukken en boeken: van oorkonde tot evangelieboek, van rekening tot kroniek, van aflaatbrief tot getijden boek. De middeleeuwen staan bekend om boeken en documenten met rijke versieringen en sierlijke letters. Handschriften zijn in deze periode een kostbaar bezit. Mooie voorbeelden zijn de geïllustreerde handschriften van Jacob van Maerlant, Beatrijs en de Lancelot- compilatie. Of de illustraties uit het Remissorium Philippi. Dit in leer gebonden register, geschreven in het Latijn, bevat prachtige ingekleurde illustraties op perkament, van tal van vorsten, hoge edelen en ambtenaren uit de omgeving van hertog Filips de Goede. De miniaturen in het kostbare negende-eeuwse evangelieboek van Egmond en het getijdenboek van Filips van Bourgondië uit het midden van de vijftiende eeuw spannen de kroon. Diverse middeleeuwse documenten geven ook een beeld van de machts verhoudingen, zowel op kerkelijk als wereldlijk terrein. Bijzonder is een oorkonde uit 1179 van paus Alexander III, het oudste document uit de collectie van het Nationaal Archief. Beroemde invloed rijke figuren als Jacoba van Beieren en Filips de Goede passeren de revue. Dat de middeleeuwen de tijd was van ridders en graven, is te zien op de kwetsbare zegels aan de documenten. Ook laat de tentoon- Cursussen De inzet van social media kan zeer succesvol zijn bij het creëren van banden met uw doelgroep en het ontmoeten van vakgenoten. Steeds meer informatie professionals, bibliotheken en erfgoed instellingen maken daarom een account aan bij de verschillende platforms, van Facebook tot Twitter. Het ontbreekt binnen organisaties echter vaak aan voldoende kennis om de social media op succesvolle en gestructureerde wijze in te zetten. Veelgestelde vragen zijn: 8 juli - 31 augustus 2011 Zomerprogrammering Beeld en Geluid: televisiespellen in de hoofdrol Bezoekers kunnen maar beter competitief ingesteld zijn deze zomer bij Beeld en Geluid. Het doolhof uit Peter Jan Rens' programma Labyrinth was zenuwslopend. Op speciale rubberlaarzen moest de finalist op aanwijzing van zijn partner door een doolhof lopen zonder de lijnen te raken. Ook bij de zenuwspiraal uit de 100.000 Gulden Show met Marc Klein Essink en de wiebelige Toren van Pisa uit de finale van Ron's Honeymoonquiz, zaten kijkers met ingehouden adem op de bank. Bij Beeld en Geluid is het de hele zomer vakantie mogelijk zelf te testen hoe moeilijk of makkelijk deze spellen zijn. Locatie: Beeld en Geluid, Hilversum Info: www.beeldengeluid.nl/zomer- programmering Opperste concentratie bij zowel de deelnemers als de presentator tijdens de finale van Ron's Honeymoonquiz. De Toren van Pisa staat tijdens de zomervakantie bij Beeld en Geluid (foto Beeld en Geluid). 3 september 2011 - 8 januari 2012 KB en NA presenteren: Machtige Mooie Middeleeuwen stelling zien dat in de middeleeuwen al aan 'recycling' werd gedaan: zo is bladmuziek op perkament als boekomslag gebruikt. Locatie: De Verdieping van Nederland, Den Haag Info: www.deverdiepingvannederland.nl 10 en 24 november 2011 Workshop strategisch inzetten van social media Hoe ga ik van start en met welke zaken moet ik dan rekening houden? Waarover ga ik communiceren en hoe bereik ik mijn doelgroepen? Wat gaat het me aan inspanningen kosten en vooral ook: wat gaat het m'n organisatie opleveren? Deze workshop geeft u de antwoorden en leert u alles over het strategisch inzetten van social media. Tijdens deze tweedaagse workshop leert u een plan van aanpak voor uw organisatie samen te stellen. U houdt daarbij rekening met de doelstellingen en doelgroepen van uw organisatie of afdeling. Uiteraard gaat u ook zelf uitgebreid aan de slag met praktische opdrachten. Locatie: Voorburg Kosten: 775,- Info: http//goopleidingen. nl/info-sism 42 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 42