Uitgelezen Walburg Pers i.s.m. RHC Limburg (Zutphen 2011) ISBN 9789057307201, 238 pp. 19,50. "Niet alles wat in een archief wordt bewaard is even opwindend. Maar in al die kilometers die het Maastrichts archief lang is, zit veel interessants verborgen", zo begint de achterflaptekst. Maastricht heeft een rijke geschiedenis. Zowel de archieven als de bebouwde omgeving getuigen daarvan. In Maastricht is geschiedenis bijna tastbaar. Veel verhalen zijn in de stad te situeren, zoals ook blijkt uit de aantrekkelijke illustraties. Alleen voor het artikel over 'De laatste terechtstelling in Nederland' heeft men voor een foto van het schavot zoals dat toen in gebruik was, een beroep moeten doen op het Gemeentearchief Rotterdam. Dat getuigt in elk geval van enige moeite. De noemer 'archiefsprokkels' heeft namelijk iets in zich van haastig bijeengeraapte stukjes met een oppervlakkige inhoud. 'Sprokkels' klinkt ook een beetje oubollig. Dat doet geen recht aan de doorgaans best interessante bijdragen die vooral de leek openbaren hoe divers en hoe rijk de in het RHC Limburg opgeslagen archieven zijn. Wat mij betreft zou je dit soort stukken best mogen presenteren als een nadere ontsluiting van de archieven en collecties. Waarom geen titel als: 'Maastricht in 50 verhalen, opgetekend uit de rijke bronnen van het RHC Limburg'? Maar goed, die keuze is uiteindelijk aan de uitgever. De sprokkels staan ook (gerubriceerd) op de website van het RHC Limburg, maar vaak zonder directe verwijzing (link) naar de bron waarop ze betrekking hebben. De stukken hadden ook goed gepast op de website 'Zicht op Maastricht' (www.zichtopmaastricht.nl); de interactieve(!) culturele biografie van Maastricht, met een tijdlijn en verhalen uit bronnen en boeken en van de inwoners zelf. In het hier besproken verhalenboek staat overigens geen enkele verwijzing naar Zicht op Maastricht, hoewel het RHC Limburg op die site wel als deelnemer staat vermeld. Hier en daar wat geweld meer smaken. Het publiek wordt niet uitdrukkelijk genood om zelf aan de slag te gaan met al die rijke bronnen. Slechts in één geval, een artikel over prentbriefkaarten, wordt toelichting gegeven op en aandacht gevraagd voor een bijzondere collectie van het RHC Limburg. Wellicht kunnen in deel drie(?) ook andere bronnen voor het voetlicht worden gebracht. Voor de liefhebbers: er is een gelimiteerde luxe editie, in linnen gebonden en met de hand genummerd. Prijs: 49,50, na verschijnen: 59,50. Deze exclusieve uitgave is niet verkrijgbaar in de boekhandel, maar alleen te bestellen bij Walburg Pers. Groot Verhalenboek van Maastricht Rolf Hackeng (red.), Groot Verhalenboek van Maastricht. Meer sprokkels uit het archief Wetenswaardigheden en kleine geschiedenissen van Maastricht, bijeengesprokkeld en verzameld door medewerkers en vrijwilligers van het Regionaal Historisch Centrum Limburg. Het hier besproken deel is een vervolg op het in 2010 verschenen Groot Verhalenboek. Dit boek bevat een selectie van 50 zogenaamde 'archiefsprokkels': stukjes die van 1992 tot heden voornamelijk in huis-aan- huisblad De Maaspost verschenen. Terug naar het boek. De verhalen gaan over mensen (of spoken, zelfs het onzichtbare, een standbeeld of een maashagedis) en prikkelen de verbeelding juist omdat ze zo dicht bij ons staan. De strijd om het bestaan, wijntje en trijntje, hier en daar wat geweld... en dat alles eeuwenlang opgetekend, nu geborgen op papier in eindeloze rijen saaie zuurvrije archiefdozen. Een persoonlijke favoriet: 'De verre reizen van Edmond Regout' (u weet wel, van de beroemde aardewerkfabriek) die cowboy is onder de cowboys en ook in de tropen en Azië zijn mannetje staat. Het is goed dat het grote publiek getrakteerd wordt op min of meer hapklare geschiedenisbrokken die naar René Spork redacteur Archievenblad en projectleider bij het Gemeentearchief Rotterdam. Meier sprafcktJs. wit heJ archirf u* Uuw. Luauj 40 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 40