Openbare akten Zeeuwse burgerlijke stand online Dinsdag 10 mei jl. vierde het Zeeuws Archief op feestelijke wijze de voltooiing van de invoer van alle openbare akten van de burgerlijke stand van de 151 voormalige gemeenten in Zeeland. De feestelijkheden waren tevens het startpunt van het themajaar '200 jaar Burgerlijke Stand 1811-2011'1 waaraan meerdere archiefinstellingen aandacht besteden. In de jaren negentig begonnen alle archiefinstellingen in Nederland met het invoeren van gegevens uit de openbare akten van de burgerlijke stand in de computer. Hiervoor werden vrijwilligers geworven. In 1994 werd een dergelijk project in Zeeland geïntroduceerd door de Stichting Historische Steekproef Nederland (HSN). Dit onderzoeksinstituut, verbonden aan het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis te Amsterdam, houdt zich bezig met het onderzoek naar de levensloop van 78.000 Nederlanders die tussen 1812 en 1922 zijn geboren. Via een aselecte steekproef werd deze groep uit de geboorteakten van de burgerlijke stand geselecteerd. Omdat het vinden van de gegevens over het overlijden van deze onderzoekspersonen lastig was, ontwik kelde de HSN een invoerproject voor de overlijdensakten van de burgerlijke stand. Het project werd Algemene Klapper Overlijdensakten Nederland (AKON) genoemd. Na een succesvol onderzoeks traject in de provincie Utrecht richtte de HSN de aandacht op Zeeland en met de start van het onderzoek naar de 4.500 Zeeuwse onderzoekspersonen bij het toenmalige rijksarchief in Zeeland, intro duceerde de HSN ook het AKON-project. Het rijksarchief zou faciliteiten leveren in de vorm van werkplekken en computers. Voor het zoeken van menskracht werd contact gezocht met de Afdeling Zeeland van de Nederlandse Genealogische Vereniging. Vooral de leden van de werkgroep Computergenealogie werden geschikt geacht voor het project. Zij hadden immers niet alleen ervaring met de akten van de burgerlijke stand, maar ook met Frame voor stamboom onderzoek Na een proefperiode ging het project in februari 1995 van start met 14 vrijwilligers. In het eerste jaar werden er 14.000 overlijdensakten ingevoerd van in totaal, naar schatting, een half miljoen. In 1997 ging het rijksarchief in Zeeland halsoverkop ook van start met het invoeren van de openbare huwelijksakten. Dat was een nieuw project van de Rijksarchiefdienst in het kader van 'RAD 2002': het invoeren van alle huwelijksakten van de burgerlijke stand van heel Nederland om daarmee een frame aan te bieden voor stamboom onderzoek. De website Genlias werd ontwikkeld om deze akten digitaal aan te bieden. Voor de invoer van de akten gebruikten wij het invoerprogramma dat door het rijksarchief in Utrecht was ontwikkeld. In 1999 werden de eerste Zeeuwse huwelijksakten aan Genlias toegevoegd en eind 2001 startte het Zeeuws Archief de eigen website 'Zeeuws Archief ISIS', waarmee de reeds ingevoerde huwelijks- en overlijdensakten, naast nog ander soortige genealogische bronnen, via internet werden gepubliceerd. In 2002 waren er in totaal 164.000 huwelijksakten tot en met 1922 ingevoerd en werd begonnen met de geboorteakten. Eind 2004 waren de overlijdensakten t/m 1942 (550.000 stuks) ingevoerd en vorig jaar oktober waren de gegevens van alle openbare geboorteakten (t/m 1910) (650.000 stuks) gedigitaliseerd. Dagelijks 500 bezoekers De website 'Zeeuws Archief ISIS' - vanaf maart 2005 'Zeeuwen Gezocht' - groeide vanaf eind 2001 gestaag. Inmiddels bevat de database 2,8 miljoen records waarvan 1,5 miljoen akten van de burgerlijke stand. Dagelijks wordt de website door meer dan 500 mensen geraadpleegd. De Zeeuwse bijdrage aan Genlias is bescheiden; alleen de huwelijksakten en een deel van de overlijdensakten. In het najaar van 2011 zal de website 'Zeeuwen Gezocht' gaan werken met MAIS-internet van De Ree archiefsystemen, waarbij ook de scans van de akten worden aangeboden. De Zeeuwse akten van de burgerlijke stand zullen ook via de nieuwe website WieWasWie.nl te raadplegen zijn. En de vrijwilligers? Die gaan verder met het invoeren van andere bronnen met persoonsgegevens, waaronder de DTB-registers, kohieren van het familiegeld en de patiëntenregistratie van het Middelburgse ziekenhuis in de negentiende Noot 1 Meer over het Zeeuwse programma in het kader van '200 jaar Burgerlijke Stand' op de website www.zeeuwsarchief.nl. Leo Hollestelle computers en dat had in die tijd niet iedereen. In totaal hebben 55 vrijwilligers meegeholpen met het invoeren van de akten. Niet alleen in het gebouw van het rijksarchief in Zeeland, vanaf 2000 het Zeeuws Archief, maar ook bij enkele Zeeuwse gemeentearchieven. Leo Hollestelle archivaris Zeeuws Archief, projectleider en beheerder Zeeuwen Gezocht. 30 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 30