Wat moeten wij doen om onze informatievoorziening toekomstbestendig te krijgen? Filip Boudrez, archivaris van het Stads archief Antwerpen, ging hier verder op in. Hij liet zien hoe het oppakken van de gezamenlijke verantwoordelijkheid door archiefvormers en archivarissen in Antwerpen heeft geleid tot een oplossing van de problematiek rondom informatie beheer. De werkwijze in Antwerpen is als volgt: Antwerpen kent geen DIV zoals in Nederland. Hier is geen sprake van twee Versplinterd en verspreid Vervolgens nam Gert Zwagerman, hoofd Concerndienst van het Stadsarchief Amsterdam, het stokje over en besloot de middag met de beginvraag: hoe kunnen we vanuit een gezamenlijke verantwoordelijkheid informatie duurzaam borgen en digitale dementie voorkomen? Zwagerman schetste kort de geschiedenis van het Amsterdamse informatiebeheer van de afgelopen dertig jaar, waarbij DIV, toen nog Registratuur genaamd, alleenheerser was inzake proces informatie. Of men nu iets wilde weten over een besluit, over de context van een zaak of enkel een losse brief: zonder de steun van de Registratuur was dit onmogelijk. Dertig jaar later is dit onderdeel van de organisatie op de meeste plaatsen gemarginaliseerd ten gevolge van diverse technische middelen. Inmiddels is het beheer van de informatie versplinterd en verspreid over mede werkers van het primaire proces, afdeling communicatie, ICT en de afdeling informatiemanagement, naast DIV en archivarissen. Vervelend voor DIV, Informatie delen is een cultuur. maar ook met grote gevolgen voor de organisatie die haar geheugen dreigt kwijt te raken. Met de introductie van het digitaal depot als technische voorziening en het informatie beheersplan als sturingsinstrument wordt herstel van het kwaliteitsniveau van de informatievoorziening mogelijk, mits procesverantwoordelijken, medewerkers van ondersteunende afdelingen en archivarissen samen optrekken. Conc|usie doordringen. Normen en kwaliteits eisen zijn hiervoor vastgelegd in de NEN norm 2082 en de NEN-ISO norm 15489. De verantwoordelijkheid voor de kwaliteit van informatie bij het Rijk is expliciet bij de inhoudelijk verantwoordelijken gelegd met behulp van de zogenaamde Baseline. Er zijn plannen om dit ook in te voeren voor gemeenten, zoals bij het Concern Amsterdam met het Besluit Informatiebeheer. 3. Het inregelen van Information Governance levert voor de overheid veel voordelen op: er is minder menskracht nodig. Uitstroom van overheidspersoneel in 2020 door pensionering kan worden opgevangen met behoud van en verbetering van informatiekwaliteit. De digitale overheid, gepland voor 2010, kan dan worden doorgevoerd. 4. Automatiseren is organiseren. Zorg voor een goede toekenning van metadata, anders weet je niet wat de geautomatiseerde informatie behelst. Hierbij wordt het voorbeeld van de niet-gelabelde blikken gebruikt; zonder labels heb je geen idee wat erin zit. En achteraf labelen is zeer kostbaar. Kernvragen van de presentatie van Ad van Heijst: hoe zorgt de overheid ervoor dat zij weet wie ten behoeve van welke processen welke informatie heeft? En hoe zorgen we ervoor dat dit ook op lange termijn leesbaar en terugvindbaar blijft? werelden maar van slechts één wereld, waarbij het archief het primaire proces ondersteunt bij haar informatie huishouding. Hiervoor biedt het Stadsarchief de functionaliteit van een geïntegreerd DMS. Voor digitale archieven met een bewaartermijn langer dan 10 jaar is er het digitale depot. Antwerpen had in het verleden te kampen met dezelfde problematiek die nu in Nederland speelt. Het archief zat niet op het juiste moment aan tafel, men had onvoldoende grip op de informatie die werd gecreëerd. In 2004 kwam het kantelpunt, waarna het archief wél aan tafel werd gevraagd om expertise en ondersteuning te bieden. Het mandaat werd versterkt door een verhuizing waarbij gecentraliseerd werd en flexwerken noodzakelijk, met maximaal 2 strekkende meter papier per FTE. Het archief is nu de enige plek met een totaalplaatje van alle relevante processen en bijbehorende informatie stromen. Het kan vanuit een helikopter view adviseren en proceseigenaren en hun informatiestromen verbinden. Dit verhaal leidde tot enthousiaste reacties: kan dit niet in Amsterdam gerealiseerd worden? Na de verschillende presentaties volgde een discussie met als eindconclusie: informatie delen is een cultuur. Er zijn grote bedrijven en multinationals waarbij het delen en op orde houden van informatie en kennis een beoor delingscriterium is voor medewerkers. Hoe beter bewaard en hoe effectiever gedeeld, hoe meer bonus. In juni is een vervolgbijeenkomst geor ganiseerd: een zogenaamde expert meeting waar wederom vertegen woordigers van de verschillende disciplines worden uitgenodigd. Dan gaat het vooral om de mensen die de doelstellingen die in februari zijn geformuleerd handen en voeten moeten geven: informatiemanagers, proces eigenaren, communicatieverant woordelijken, hoofden ICT, hoofden DIV en archivarissen. Theo Kremer senior medewerker Stadsarchief Amsterdam. nummer 6 2011 29

Archievenblad | 2011 | | pagina 29