Archieven in het veld Over de sessie van Marja van Heese over archiefdiefstallen werd Teun de Bruijn (erfgoedcentrum DIEP) om zijn mening gevraagd. Marja schetste duidelijk de taken van de erfgoedinspectie inzake archiefdiefstallen en verklaarde de rol van hun partners tegen crime. Zo is er een - na 40 jaar in 2004 geratificeerd - Unesco-verdrag waar Teun nog niet van had gehoord, evenmin als van de database van gestolen stukken/erfgoed waar de politie (KLPD, Zoetermeer) mee werkt. Hij vond het een leerzame bijeenkomst, ook al blijkt de praktijk vaak weerbarstig: toon maar eens aan dat iets is gestolen. Marja pleitte voor de aanleg bij elke instelling van een lijst van 'admini-stratieve' vermissingen, omdat het helpt indien later blijkt dat stukken niet 'vermist' maar gestolen zijn. Lijn 3: Archieven onder en boven het maaiveld Tim Veken, informatiespecialist collecties bij het NIOD, woonde de sessie 'Semistatisch archief en het e-depot: een architectuur' van Sander Ujzanovitch en Anje van der Lek bij: "Ik vond de presentatie over de technische inrichting van het e-depot van het Stadsarchief Amsterdam heel inspirerend. Bijzonder is de wijze waarop zij hun primaire werkproces - ontvangen, bewaren en aanbieden van digitale objecten en metadata - hebben vertaald naar een infrastructuur. Hierin kunnen compo nenten van verschillende leveranciers samenwerken. Het Stadsarchief Amsterdam heeft zijn digitaal beheer duidelijk op orde. Dit blijkt uit de nieuwe diensten die zij ontwikkelen voor archief vormers en eindgebruikers, zoals de tenants voor opslag van objecten die toegankelijk moeten zijn voor de archiefvormers. En daarnaast vereen voudigen die de opname van objecten in het bewaardepot van het Stads archief!" Veken plaatste een kleine kanttekening: "Graag had ik nog meer gehoord over het tot stand brengen van de connecties tussen actuele systemen van archiefvormers, en over de wijze waarop metadata die gescheiden staan op de actuele systemen en in de tenants, worden beheerd en overgezet naar metadata voor het bewaardepot." Lijn 4: De paden op de lanen in In de presentatie 'Wiki Loves Archives' riepen Maarten Brinkerink en Maarten Zeinstra op tot het plaatsen van afbeeldingen onder een Creative Commons licentie. Het geplaatste materiaal kan dan voor iedereen niet-commercieel gebruikt worden en er wordt een groot publiek bereikt. Nationaal Archief en Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid droegen hieraan al bij. Algemeen je moet investeren in het begin van de keten. Verfrissend is het idee dat niet alleen de archiefvormer maar ook de archivaris moet veranderen. Het acteren aan de voorkant vraagt volgens haar andere competenties, ander inzicht en een andere houding. Met die houding had de sessie dan ook aan haar verwachtingen voldaan. Dick Bunskoeke, Inspecteur Provinciale Archiefinspectie Drenthe (met Fryslan en Groningen): "In het programma spreken mij vooral de sessies aan van de gele 'lijn 3' [over nieuwe technieken, ontwikkelingen en uitdagingen, red.]. Daar concentreer ik mij deze studie dagen vooral op, want op de terreinen die bij die sessies aan de orde komen, zitten de meeste voor mij relevante ontwikkelingen." Herman Oost, hoofd Publieksdiensten Noord-Hollands Archief, over de sessie 'Cloud Computing als uitdaging': "De sessie van Geert-Jan van Bussel was heel verhelderend. Het gaf op een amusante manier aan welke risico's er zijn verbonden aan Cloud Computing. Dat het amusant is vind ik wel erg belangrijk. De controle die je als archiefdienst op de leverancier hebt is maar heel betrekkelijk, heb ik geleerd. Goed om te weten! Ik had verwacht dat Van Bussel meer zou uitleggen over de technische principes van Cloud Computing zelf: wat het is, hoe het werkt. Zelf dacht ik dat de cloud vooral ging over het verspreid opslaan, maar dat bleek niet het belangrijkste. Overigens was het helemaal niet bezwaarlijk dat de werking van Cloud Computing niet werd uitgelegd. Het was wat mij betreft de meest nuttige sessie van de KVAN-dagen!" De naar buiten tredende archiefdienst stond centraal in Lijn 4. De aftrap werd gegeven door Petra Robben en Anneke van Waarden Koets. Zij wilden laten zien dat archiefeducatie een kerntaak is. Volgens Henk van Tilburg (@HWvTilburg) hebben zij dat bewezen. Eén van de onderdelen was een presentatie van de communicatie strategie van BRAIN, waarover u verderop in dit Archievenblad kunt lezen en kunt oordelen. Over het project crowdsourcing had iedereen al het een en ander kunnen lezen. Toch was de presentatie waardevol. Gineke van der Ree-Scholtens (onderzoeker, vooral belast met de website bij het BHIC): "De presentatie over het crowdsourcing- project vond ik verhelderend. We zijn wel deelnemer, maar ik begrijp nu meer van de opzet en de organisatie." Christian van der Ven (BHIC) sprak over het initiatief om lemma's in Wikipedia aan te brengen of te verrijken. Het publieksbereik is bij Wikipedia vele malen hoger dan op de eigen website. Volgens Luud de Brouwer (@Duul58) waren er "veel te weinig luisteraars", waarbij hij zich afvroeg of de oproepen ergens toe zullen leiden. Lineke van den Bout (@elvedebe) stelde echter: "Met alleen al de hier vertegenwoordigde diensten zie ik mogelijkheden ;-)." Voor Karin van der Heiden, zelfstandig adviseur ParkC, was het de eerste keer dat zij op de KVAN-dagen aanwezig was: "Ik vond het vooral prettig dat er de gelegenheid was om een heleboel archiefmedewerkers informeel en toch informatief te ontmoeten. Er was in het programma afwisseling tussen de breedte en de diepte. Wel was het een programma voor en door archivarissen: de aandacht voor gebruikers en doelgroepen zou meer kunnen." 18 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 18