Archieven in het veld Lijn 1: Landschap en Geheugen Jans Hoving, adjunct-archivaris Streek archief Goeree-Overflakkee, nam deel aan de sessie van Hoekstra Kerremans. Zij spraken over het project van Historisch Centrum Leeuwarden (HCL) met Dienst Stadsontwikkeling (DSOB) om de foto's uit de beeldbank te koppelen aan het gemeentelijke GIS-systeem. Hoving: "Wat de verwachtingen betreft, ging ik hier blanco naar binnen. Ik voelde mij als een klein jochie op de speelplaats met het idee 'de grote knullen weten het wel'. Ik verwachtte kennis op te doen en iets te horen over wat er allemaal gaande is." Dat kwam uit: "Door de sessie ben ik weer wat te weten gekomen over de nieuwe ontwikkelingen in het veld. Ik heb hier gezien hoe het gaat met het GIS- systeem. Wij zijn nog niet zover. Eerst moeten de financiële hobbels worden genomen, daarna de personele. Eerst het geld, dan de vrijwilligers. Vanmiddag bleek ook weer hoe belangrijk die laatsten zijn." Jan Keuning, medewerker team erfgoed Stadsarchief en Athenaeumbibliotheek Deventer, was positief verrast over de uitstekende presentatie 'HISGIS: het gedigitaliseerde kadaster van 1832 als basis voor de presentatie en analyse van historische geo-informatie' van Hans Mol. Het initiatief was onbekend en werkte inspirerend en uitnodigend om zelf in het project te participeren. Ook Gijs Boink, senior medewerker Collectiebeheer Nationaal Archief, woonde de sessie bij. De sessie overtuigde Boink van de veelzijdigheid van het Historisch Geografisch Informatie Systeem. "Vanmiddag is overtuigend getoond dat de mogelijkheden in theorie schier oneindig zijn." Als voorbeeld: "Heel verrassend vond ik dat je in verkavelingspatronen het oude landschap zo duidelijk terug kunt zien. Dat is bij topografische kaarten lang niet altijd het geval." De sessie voldeed aan Boinks ver wachtingen, al miste hij wel een overzicht van wat er in heel Nederland gebeurt. Er wordt op verschillende niveaus al veel met historische GIS gewerkt. "In de huidige setting is echter het beheer een zwak punt: mijns inziens Lijn 2: Herverkavelen Ella Kok-Majewska's sessie 'Succes en faalfactoren van samenwerkings verbanden met openbare archief instellingen' was het resultaat van haar onderzoek naar samenwerking voor haar MBA-eindscriptie. Volgens Kok-Majewska kunnen instellingen niet zonder samenwerking. Instellingen beseffen dit zelf gelukkig ook en dus werken ze met elkaar samen. In theorie volgens rationele principes (bijvoorbeeld strategie), in praktijk op basis van sympathie en vertrouwen. Hildo van Engen (Streekarchief Heusen en Altena) reageerde op de vraag wat hij van de sessie vond en welke les hij getrokken heeft: "Je staat er toch van te kijken dat rationele argumenten minder een rol spelen dan je zou denken. De sessie vond ik overigens helder en leerzaam." Redacteur René Spork en Hildo van Engen bedachten zich dat een samenwerkingsverband waaraan ze beiden deelnamen - MijnAdres.org, de onlangs in gebruik genomen portal voor bouwhistorisch onderzoek - wel degelijk rationeel en volgens nauwe voor schriften is aangepakt, en dat het dankzij die projectmatige aanpak in combinatie met een goede dosis onderling vertrouwen en wisselwerking/ chemie tot een succes is geworden. "Richt je op de organisatie en het proces en laat de techniek voor wat het is" geboden Margriet van Gorsel en Bart Ballaux het publiek in hun sessie 'Records Management on the move'. Het Gemeentearchief Rotterdam positioneert de archivaris in het primaire proces. Dat vraagt om andere tactieken en methoden: opleiden, adviseren en regisseren in plaats van reguleren en inspecteren. Door middel van het 9-vlaksmodel van Rik Maes en het toepassen van verandermanagement wordt gezocht naar de juiste partners aan het begin en niet aan het einde van de keten. Ellis Kreuwels, stadsarchivaris van Almere, onderstreepte het idee dat nummer 6 2011 17 Jules Brabers, archivaris Het Humanistisch Historisch Centrum (voorheen het Humanistisch Archief), vond het een interessante lezing. "De archivaris moet meer naar de bezoeker kijken. Er komt meer digitaal beschikbaar en het wordt ook nog sneller doorzoekbaar." Brabers zette Jensma's keynote af tegen de lezing van Van Bussel een dag eerder: "Gister voorspelde Van Bussel een waterval aan digitale informatie waarvoor onvoldoende opslagcapaciteit is. Door Jensma's lezing heb ik hoop. Hoop op de ontwikkeling van de techniek. De opslagcapaciteit is nu een probleem. Een probleem dat de techniek zal oplossen." Overigens gelooft Brabers niet in de verdwijning van het archief als bezoekplaats. Wel denkt hij dat archieven meer de kant op zullen gaan van bemiddeling en doorverwijzing. Naast de keynotes maakten BRAIN en KVAN van de centrale aandacht gebruik om gezamenlijk twee brieven te ondertekenen: een over de archief inspectie, de ander over het archief- onderwijs (zie hiervoor de rubriek KVAN Nieuws). Verder vond in de ochtend van 7 juni een toelichting plaats op het onlangs ondertekende convenant over het e-depot tussen de RHC's en het Nationaal Archief. Dit akkoord geeft het startschot voor een oplossing voor het verwerven, beheren en presenteren van digitale archieven. Een oplossing die alleen in gezamenlijkheid kan worden bereikt. kan alleen een centrale aanpak succesvol zijn."

Archievenblad | 2011 | | pagina 17