waarvoor ook middelen beschikbaar gesteld worden. In de Archiefvisie worden onder andere genoemd: de ontwikkeling van normen en standaarden; de centrale rol van het Nationaal Archief bij opleidingscentra; de overgang van papier naar digitaal; de archiefinspectie; archiefcollectie NL. Wat houdt de innovatieagenda in en hoe wordt deze uitgewerkt? Zijlstra: "Over enkele jaren werkt de overheid bijna uitsluitend digitaal. Het is voor de archiefsector een flinke klus om daarop in te spelen. Ik ga er vanuit dat de sector heel goed weet wat er moet gebeuren om duurzaam beheer en toegankelijkheid van de overheids archieven ook in de toekomst te garanderen. Ik stel hiervoor de komende jaren in totaal 9 miljoen euro ter beschikking. Dat geld kan worden besteed aan kennisontwikkeling over duurzaamheid en openbaarheid van overheidsinformatie, toegang en presentatie van de Archiefcollectie NL en versterking van het bestel. Overheden en andere partners in de sector worden uitgenodigd een deel van deze rijksmiddelen te matchen om investeringen in kennis en kunde te bundelen. Als ik de beleidsstukken van onder andere BRAIN en de KVAN zie, heb ik daar alle vertrouwen in. Verder denk ik dat het goed is om naar ervaringen in bijvoorbeeld de bibliotheeksector te kijken. Het Nationaal Archief krijgt een centrale rol bij regie en ondersteuning." Bereik Gemeenschappelijke voorzieningen voor zowel beheer als dienstverlening op te zetten. Het is aan de minister om deze inspanning te ondersteunen met middelen en met wetgeving, bijvoorbeeld door wettelijk te bepalen dat overheidsarchieven alleen mogen worden overgebracht naar archief instellingen die aan kwaliteitseisen voldoen." In de Archiefvisie staat dat het Rijk de komende vijf jaar "prioriteit zal geven aan het ontwikkelen en uitbouwen van enkele centrale e-depotvoorzieningen". En: "Streven is dat voor 2016 alle departementen en Hoge Colleges van Staat zijn aangesloten op een rijksbreed e-depot. Het Nationaal Archief ontwikkelt een business- of verrekenmodel als basis van overeenkomst met archiefvormers over kostprijs, producten en diensten. Ontwikkeling van dit model is onderdeel van het kabinetsprogramma compacte rijksdienst." Daarmee is niets gezegd voor de andere overheidslagen. Verder in de visie staat nog wel: "Benodigde voorzieningen als e-depots zullen zoveel mogelijk worden gedeeld of als 'shared service' benut." In hoeverre worden gemeenschappelijke voorzieningen afgedwongen op het gebied van e-depot en op het gebied van dienstverlening? Zijlstra: "Nog niet alle overheden lijken zich bewust van de opgave waar ze voor staan, dat is zorgelijk. Over tien jaar wordt nauwelijks nog papieren overheidsinformatie gecreëerd. Het is dan allemaal digitaal geworden. Het bewaken van de betrouwbaarheid, authenticiteit en In discussie met studenten van de Universiteit Groningen, (foto www.rijksoverheid.ni). De Archiefvisie lijkt sterk gericht op de Rijksoverheid en de Rijksarchiefdienst/ Nationaal Archief. Aandacht voor andere bestuurslagen en archiefdiensten en voor categoriale instellingen lijkt beperkt. Wat heeft de Archiefvisie de niet-Rijksoverheid te bieden? Op deze vraag reageert Zijlstra als volgt: "U gaat er vanuit dat er een fundamenteel verschil van benadering zou bestaan tussen de verschillende overheden. In mijn visie is daar geen sprake van. De nieuwe selectieaanpak is bijvoorbeeld bruikbaar voor alle overheidslagen. Kern van de Archiefvisie is een innovatieagenda en een nationale aanpak op het gebied van duurzaamheid en toegang. Ik hoop van harte dat alle gemeentelijke, regionale en categoriale archief instellingen zich daardoor aangesproken voelen en daaraan mee willen doen." In de Archiefvisie 2002 constateerde de staatssecretaris dat er dringende behoefte aan standaardisering en samenwerking was. Het was de vraag of kwaliteitsnormen van boven opgelegd zouden moeten worden. De keus is gemaakt om dat niet te doen, maar om het aan archieven zelf over te laten. In Archieven in transitie zegt Erfgoed Nederland iets dergelijks, maar dan niet alleen over dienstverlening: "Het is primair aan het werkveld zelf, in casu de branchevereniging BRAIN, om een zelfregulerend kwaliteitssysteem nummer 6 2011 13

Archievenblad | 2011 | | pagina 13