Aandachtsgebieden 1. Archivering bij de overheid en openbaarheid; Laatste archiefvisie? Innovatieagenda Halbe Zijlstra, staatssecretaris van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (foto www.rijksoverheid.nl). net als een congres over 90 jaar Archiefwet, lezingen op het afscheid van Roelof Koops, de oratie van Theo Thomassen, en diverse artikelen in het Archievenblad, S@P en andere uitgaven waarin terug- en vooruitgekeken werd. Tegen en in het licht van dit alles startte OCW een archiefvisietraject. Dit werd tijdens de KVAN-dagen 2010 gepresenteerd. Daarna volgden in oktober twee regionale bijeenkomsten (Eindhoven en Zwolle). En nu is de nieuwe Archiefvisie er. Een visie die sterk gericht en geïnspireerd lijkt op de centrale Rijksoverheid. Er zouden volgens de opzet (2010) vier gebieden onderscheiden worden: 2. Waardering, selectie en collectievorming; 3. Duurzame opslag en toegankelijkheid; 4. Het archiefbestel van morgen. Per onderdeel waren grofweg drie keuzes mogelijk op welke manier de Rijksoverheid (en dan vooral OCW in de vorm van Nationaal Archief/ rijksarchivaris) zich zou manifesteren. Alles werd op zijn beloop gelaten; of OCW bevordert en stimuleert; of OCW neemt de regie. In de Archiefvisie zijn uiteindelijk vijf gebieden genoemd: 1. Duurzaamheid; 2. Openbaarheid; 3. Collectievorming, overheid en niet-overheid; 4. Toegankelijkheid van de Archiefcollectie Nederland; 5. Bestel. De duurzaamheid en de toegankelijkheid krijgen apart aandacht. Per onderdeel is aangegeven wat de opgave is, wat de visie is en wat de acties voor de korte termijn zijn. In de Archiefvisie staat: "Het kabinet acht de tijd nog niet rijp voor een 'Informatiewet', al dan niet onder algehele wijziging van de Archiefwet. Dit in aansluiting bij het eerdere advies van de Raad voor Cultuur, dat de ontwikkelingen op terrein van ICT en informatisering nog te snel gaan om nu al een eindbeeld te kunnen geven. Daarnaast laat het afgelopen decennium een toenemende samenwerking zien tussen de ministeries van OCW en BZK. Ook deze Archiefvisie is in samenspraak gedaan." Op de vraag of dit de laatste archiefvisie is, of dat er hierna een informatievisie komen zal, antwoordt Zijlstra: "Volgens mij is deze Archiefvisie óók een informatievisie. Onder invloed van de digitalisering zijn erfgoed en informatiehuishouding naar elkaar toegegroeid. In deze Archiefvisie staan veel beleidsvoornemens over de omgang van de overheid met informatie. Denk daarbij aan vervroegde over brenging, de selectielijsten nieuwe stijl bij de overheid en het gemeenschappelijk gebruik van het archief van morgen, het e-depot. We spreken bij het Rijk al steeds meer over een informatie- en archiefketen. Bij de andere overheden gaat het ook die kant op. Als ik de uitkomsten van dit proces zou kennen, had ik 'm nu al die titel gegeven. Ik hou het nu dus nog even op: Archiefvisie." In de Archiefvisie staat dat de staatssecretaris met de archiefsector de innovatieagenda gaat opstellen, In gesprek met de pers tijdens een werkbezoek aan de Hogeschool Arnhem-Nijmegen. (foto www.rjksoverheid.nl). 12 2011 nummer 6

Archievenblad | 2011 | | pagina 12