Nieuws uit het veld na gahetna Nieuwe site Nationaal Archief Ingrijpende voorstellen van de Raad voor Cultuur VErhnJen draagvlak voor erfgoedinstellingen en de bijdrage die zij met behoud, interpretatie en presentatie van erfgoed leveren aan het gesprek over identiteit, geschiedenis en sociale cohesie. In dat licht is het onbegrijpelijk dat de Raad voor Cultuur de erfgoedsector op ingrijpende wijze in zijn advies over de bezuinigingen heeft betrokken. Het gevolg is dat straks geen goede erfgoededucatie meer mogelijk is, gezamenlijke digitalisering wordt belemmerd, substantieel minder presentaties kunnen worden georganiseerd en wetenschappelijk onderzoek onmogelijk wordt. Als de Raad zijn zin krijgt, komt het erfgoed buiten het bereik van het publiek te liggen. Terwijl onze geschiedenis belangrijk is voor iedereen - onze geschiedenis is van iedereen en raakt iedereen - kunnen straks minder mensen kennisnemen van onze geschiedenis, als gevolg van een verminderde toegankelijkheid." Daarnaast adviseert de Raad voor Cultuur in het Advies Cultuurbeleid 2013-2016 om Erfgoed Nederland op te heffen. Zo is in het advies te lezen: "Erfgoed Nederland is ontstaan uit een fusie van het Nationaal Contact Monumenten (NCM), de Stichting voor Nederlandse Archeologie (SNA), de erfgoedkoepel voor de Documentaire Informatie voorziening en het archiefwezen (DIVA) en Erfgoed Actueel. Het sectorinstituut Erfgoed Nederland heeft een brede, sectoroverstijgende taak voor het cultureel erfgoed toebedeeld gekregen. Het is echter een takenpakket dat op meerdere terreinen dubbelt met taken van andere (rijks)instellingen." Mardjan Seighali, plaatsvervangend directeur van Erfgoed Nederland, in een reactie hierop: "In het regeerakkoord geeft het kabinet aan erfgoed zoveel mogelijk te I- -i - J a- bekend worden. Donner is daarnaast niet van plan de bezwaarprocedure te verbeteren door middel van een Wob Autoriteit, een onafhankelijk bezwaar- lichaam met bindende bevoegdheden. Ook wil hij de werking van de Wob niet uitbreiden naar alle organen gefinancierd met publieke middelen (zoals alle onderwijs- en zorginstellingen), alle publiek-private partijen (zoals in vervoer en nutssectoren), en alle service organisaties (zoals VNG en IPO). Donner vindt ook dat Nederland het zogeheten Troms0-verdrag niet moet tekenen. In dit verdrag, dat tot stand is gekomen in de Noorse plaats Troms0, wordt de openbaarheid van overheden vergroot. Twaalf andere lidstaten van de Europese Unie hebben het verdrag al wel aangenomen. Opmerkelijk genoeg was Nederland in 2009 initiatiefnemer van het verdrag binnen de Raad van Europa. Het Nationaal Archief heeft een nieuwe website. De collectie van het Nationaal Archief is vanaf 9 mei te vinden op de website www.gahetna.nl. GahetNA is het resultaat van een samenwerking tussen het Nationaal Archief, de Stichting Vrienden van het Nationaal Archief en Spaarnestad Photo. Het huidige webadres www.nationaalarchief.nl blijft in gebruik voor de - eveneens vernieuwde - corporate site van het Nationaal Archief. De nieuwe website www.gahetna.nl maakt het mogelijk om de collectie te doorzoeken, stukken op te vragen en scans te bestellen. Vanuit huis kunnen bezoekers een profiel aanmaken op de website. Hierin is hun zoekgeschiedenis Nieuwe website Nationaal Archief: www.gahetna.nl. terug te vinden en kunnen stukken worden gereserveerd of aangevraagd in de studiezaal. De website maakt het mogelijk integraal te zoeken in de collectie. Niet alleen in alle archief inventarissen, maar ook in alle indexen die het Nationaal Archief in de loop der jaren heeft gemaakt om bepaalde thema's nog beter doorzoekbaar te maken. Dankzij de nieuwe transcriptiemodule kunnen bezoekers van het Nationaal Archief oude handgeschreven stukken hertalen naar modern Nederlands. De archiefstukken zijn zo voor iedereen beter vind- en leesbaar. De Raad voor Cultuur heeft zijn 'Advies Cultuurbeleid 2013-2016' uitgebracht. Daarin worden voorstellen gedaan voor een nieuwe infrastructuur van culturele instellingen, waarvoor het budget 125 miljoen lager ligt dan bij de huidige basisinfrastructuur. Vertegenwoordigers van het erfgoedveld en erfgoedprofessionals hebben in een brief aan de staatssecretaris van OCW gereageerd op de bezuinigingen. Zij vragen staatssecretaris Zijlstra om de bezuinigingen op de erfgoedsector tot een minimum te beperken en oog te hebben voor de erfgoedbrede ondersteuning van essentiële taken als erfgoededucatie en erfgoeddigitalisering. Zij vragen de Raad voor Cultuur tevens een erfgoedbrede visie als uitgangspunt te nemen bij de uitwerking van het beleid voor cultureel erfgoed. "De overheid hecht aan het maatschappelijk nummer 5 201 1 9

Archievenblad | 2011 | | pagina 9