Nieuws uit het veld Nieuwe methode van archiefselectie Werklozen digitaliseren Amsterdams archief Reactie VNG en BRAIN op voorstel wijziging Archiefwet Arrestatiegegevens van duizenden Joden gevonden Zowel VNG als BRAIN hebben naar aan leiding van de voorgestelde wets wijzigingen op de Archiefwet 1995 een reactie gestuurd naar de rijksarchivaris. De VNG stemt in met het voorstel om de provincies wettelijk verantwoordelijk te maken voor de eigen archieven. Tot nu toe was na de overbrenging het Rijk daarvoor verantwoordelijk. Daarbij gaat de VNG er vanuit dat de provincies de uitvoering laten bij de Regionale Historische Centra (RHC's). Dit zijn gemeenschappelijke regelingen waarin het Rijk en gemeenten deelnemen. De nabestaanden van de meer dan honderdduizend gedeporteerde Joden weten vaak niet wie hun familieleden arresteerden. In het project CABR Slachtoffers verzamelden zes professionele onderzoekers in de dossiers van zoge noemde 'Jodenjagers' zoveel mogelijk namen van slachtoffers van de deportaties, vooral onderduikers. Met de uitkomsten van het onderzoek kunnen geïnteresseerde nabestaanden informatie over de arrestatie en deportatie van hun familieleden verzamelen, die op andere wijze niet te achterhalen is. Vaak is dit alleen naam en adres van het slachtoffer en de datum van de arrestatie. Soms wordt met een verslag in het strafdossier ook de toedracht van de arrestatie duidelijk. Het project kan beschouwd worden als een nadere ontsluiting van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging (CABR) dat het Nationaal Archief bewaart. Dit archief telt 500.000 dossiers van ten minste 310.000 verdachten van collaboratie en oorlogsmisdaden. De staatssecretaris van OCW heeft de Raad voor Cultuur verzocht te adviseren over een nieuwe aanpak en methodiek van de selectie van de rijksarchieven. De Raad streeft ernaar dit advies uiterlijk 1 juli aanstaande uit te brengen. De Raad voor Cultuur nodigt iedereen die zich betrokken voelt bij dit thema (als archiefbeheerder, archiefonderzoeker of anderszins) graag uit om te reageren. De Raad zou het bijzonder op prijs stellen uiterlijk eind april aanstaande over deze commentaren te beschikken. Deze kunnen dan nog worden ingebracht in een expertmeeting die begin mei zal worden gehouden. Over deze bijeenkomst zullen op de website van de Raad voor Cultuur nog nadere mededelingen worden gedaan. Het adviesverzoek van de staatssecretaris en een daarbij behorende notitie van de algemene rijksarchivaris zijn te raadplegen op www.cultuur.nl. De overige bijlagen (in de vorm van diverse rapporten) zijn op aanvraag bij de Raad verkrijgbaar. Werklozen opleiden en aan een baan helpen, en tegelijkertijd werk maken van de digitalisering van de stads archieven. Bij het Amsterdamse stadsdeel Nieuw-West zijn honderd werklozen zo aan de slag gegaan. De Amsterdamse burgemeester Eberhard van der Laan heeft ook met de andere stadsdelen een convenant gesloten. Daarin spreken zij af om werklozen in te zetten voor digitalisering. Amsterdam werkt hierbij samen met detacheringsbureau TTP. Deelnemers krijgen bij gebleken geschiktheid een opleiding Documentaire Informatie voorziening en komen in dienst bij het detacheringsbedrijf. De gemeente huurt hen vervolgens in. De Dienst Werk en Inkomen werkt in het project samen met specialisten van het stadsarchief. DWI selecteert de langdurig werklozen en stelt een praktijkcentrum beschik baar; de specialisten verzorgen trainingen en begeleiding. Naar verwachting is er de komende jaren werk voor ongeveer duizend mensen. De werklozen worden ingezet voor het opschonen en ordenen van de archieven. Vervolgens maken zij de stukken 'scanklaar'. Het project heeft inmiddels ook de belangstelling van andere instellingen en gemeenten gewekt. Het GVB vroeg al informatie bij de gemeente Amsterdam, en ook Almere, Rotterdam en Heerhugowaard gaan het project oriënterend bezoeken. Het kabinet wil de Archiefwet 1995 zo wijzigen dat de provincies, net als de andere overheden, verantwoordelijkheid voor beheer en toegankelijkheid van de eigen overgedragen archieven gaan dragen. Verder wordt gevraagd wijzigingen in het toezicht aan te houden en in samenhang te bezien met de archief visie die in ontwikkeling is. Het provinciaal toezicht op gemeenten die deelnemen in het RHC zou in elk geval moeten vervallen of verplaatst worden naar het Rijk. De brief met de reactie van de VNG is te raadplegen via www.vng.nl. Van negenduizend Joodse gedepor teerden is ontdekt door wie ze in de Tweede Wereldoorlog zijn gearresteerd en wanneer. Ook zijn allerlei achter gronden van de arrestaties duidelijk geworden. Dat is het resultaat van een uitvoerig onderzoek in strafdossiers van 'Jodenjagers' in het Nationaal Archief. Het CABR was tot nu toe alleen te doorzoeken op naam van de daders. Gegevens over de Joodse slachtoffers zijn daarom moeilijk te vinden. Een klein maar belangrijk deel is nu op naam van nummer 4 201 1 7

Archievenblad | 2011 | | pagina 7