"Zeker. In 1986 werd ik naast mijn werk bij de CAS archiefinspecteur in Groningen voor twee dagen in de week. In feite was ik de opvolger van Eric Ketelaar, die de functie als rijksarchivaris in Groningen en provinciaal inspecteur nog had gecombineerd. In 1989 kwam Rita Jonker er in Groningen bij en in 1992 werd ik, na het overlijden van Dick van der Vlis, ook provinciaal archiefinspecteur van Friesland (en hield op bij de CAS). We werkten op basis van een taakverdeling waar ook Arnold den Teuling van Drenthe aan mee deed. Tot zijn pensionering in 2005 deed hij naast het complete pakket inspectiewerk in Drenthe vooral de bouw zaken in de twee andere provincies. Jack de Vries kwam in 1992 de inspectie in Fryslan versterken, in 2000 opgevolgd door Robyn Steensma. Na Den Teuling kwam Dick Bunskoeke, die nu vooral in Drenthe en Groningen als inspecteur werkt." "Een vertrouwensband is er wel en een reëel praktisch uitvoerbaar verhaal van onze zijde krijgt altijd wel een vervolg. Het werkt echter per gemeente. Men hecht aan eigen sturing, eigen grip erop en is daarom ook vaak huiverig voor regionalisering. In het noorden is al heel wat bereikt. De archieven zijn goed toegankelijk en er zijn geen grote selectieachterstanden. Maar een gebrek is vaak de kleinschalig heid. De publieksfunctie, de maat schappelijke functie, is veel te passief. De kennis en tijd hiervoor is er vaak niet en men wacht op herindeling van de gemeenten, want dat is tegelijk ook een mogelijkheid voor specialisering en professionalisering. Een ander gebrek is dat er vaak onvoldoende aandacht is voor particuliere archieven, al is het beeld heel gedifferentieerd per gemeente. Daarom sta ik niet negatief tegenover dorpsarchieven als aanvulling op het openbaar archiefwezen. Archieven met een grote historische waarde en representatieve voorbeelden moet je uiteraard onderbrengen bij lokale en provinciale archieven. Rijk, provincie, gemeente en particulier zouden een taakverdeling moeten maken. Als provinciaal ambtenaar probeer ik vanuit de archiefinspectie het algemeen Dat doen jullie nu ook nog als provinciale archiefinspecteurs? Per definitie zijn wij dus ook altijd betrokken bij digitale archivering. Daar moet je dagelijks oog voor hebben en beseffen dat de principes van de Archiefwet ook onverkort gelden voor digitale archieven. De duurzaamheid is dan wel veel belangrijker. De grootste problematiek is het organiseren dat het ook in het archief terecht komt. Alle informatie wordt opgeslagen, min of meer geordend, alles wordt zo'n beetje bewaard, maar hoe organiseer je dat selectie en ordening en bewaring worden toegepast? Dat is nog niet zo simpel. Niet wezenlijk nieuw, maar wel heel ingewikkeld. Onze rol daarbij is inspectie, maar ook advies over hoe het zou kunnen." In jullie jaarverslagen las ik dat jullie bijzondere aandacht besteden aan digitale archieven? "Dat klopt, het gaat altijd om het hele proces met verschillende levensfasen. Dat moet je als één geheel zien en als altijd betrokken op archiefvorming. Als archiefinspectie hameren we er ook steeds weer op dat de archivaris zowel bij analoge als digitale archieven aan de voorkant moet zitten en dat 'de kraan aan de voorkant dicht moet zijn' (dus achterstanden wegwerken). Met Frederiek Scholte in de tuin te Aduard, najaar 2007. Samen met Arnold den Teuling, bij het begin van de samenwerking noordelijke inspecties, in Leeuwarden, zomer 1992. Is er een soort band ontstaan tussen provinciale archiefinspectie en gemeenten? 44 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 44