wereld De archieven als instrument voor het begrijpen van de In gesprek met Jetze Dijkstra We zoeken een rustig vertrek op in het tijdelijke provinciehuis van Friesland. Jetze Dijkstra vertelt dat er om ons heen hectische toestanden heersen in verband met de dreigende bezuinigingen en inkrimpingen. Ons gesprek gaat eerst over zijn vakantie van eind vorig jaar. Jetze en zijn vrouw zijn toen drie weken in Japan geweest, waar hun zoon in Kyoto aan de universiteit werkt als natuurkundige. Daarna beginnen we met het begin Burgerlijke Stand Jeugdfoto 1956 (foto's part. co!!.). Dick Deuzeman Ben je 'hikke en tein' (geboren en getogen) in Friesland? "Ja, mijn ouders hadden een boerderij bij Kollum. Daar ben ik in 1953 geboren. De boerderij staat er nog steeds maar toen ik 11 jaar was, zijn wij verhuisd naar een boerderij bij Stiens, niet zo ver van de Dokkumer Ee. We zijn er langs gevaren met de boottocht van Dokkum naar Leeuwarden tijdens een Open Archievendag. Mijn broer zit nu op de boerderij. Vroeger fietste ik elke dag 12 kilometer van de boerderij naar de Rijks-HBS in Leeuwarden. Daar heb ik HBS-B gedaan." En daarna ging je naar de universiteit? "Klopt. Aan de Universiteit van Groningen ging ik geschiedenis studeren. Dat was heel opmerkelijk omdat ik HBS-B had gedaan. Klaas Stavenga, een jonge geschiedenisleraar aan die HBS, heeft mij waarschijnlijk heel erg gemotiveerd. Door de geschiedenis te bestuderen ga je je eigen wereld beter begrijpen. Van 1971 tot 1976 heb ik daarom eerst MO-B geschiedenis gedaan (met drie jaar een cursus Latijn) en daarna van 1976 tot 1979 het academische gedeelte. Toen gaf ik ondertussen ook les in Drachten en Leeuwarden. Maar er was ook veel ruimte voor maatschappelijke activiteiten. Met de nog steeds bestaande SIB (Studenten vereniging Internationale Betrekkingen) zijn we veel in Oost-Europa geweest. Ook de mensen aan de andere kant van het IJzeren Gordijn zochten we op. We wilden wat met hen delen en dus praatten we onbekommerd, ook al was het een gegeven dat de geheime dienst er altijd bij was. Ze konden het niet zo plaatsen dat wij 'namens onszelf' kwamen. Die bezoeken gingen ook door na de val van de Muur in 1989; ze gaan zelfs nog steeds door. In 1991 ben ik nog in Letland en in 1993 in de Oekraïne geweest." "Mijn doctoraalscriptie ging over politieke keuzes in 1930-1945 in het Noordenveld van Drenthe. Dat was onderdeel van een project voor heel Drenthe van de pas overleden rijksarchivaris A.J. Heeringa van Drenthe en M. Buist, de hoogleraar geschiedenis. Daarvoor bestudeerde ik archiefstukken van de gemeente archieven, van het rijksarchief in Drenthe en van het RIOD. Maar ik deed ook vrij 42 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 42