Tentoonstellingen Vlaamse migranten in Wallonië, 1850-2000 'Drieluik Flevoland' toont jarige provincie in beeld, geluid en vorm 100m2NL: overzichts tentoonstelling Nationaal Historisch Museum De Nationale Automatiek (foto Lava.nl, Amsterdam). Drieluik Flevoland (coll. Nieuw Land). 14 april - 12 juni Om de armoede te ontvluchten vertrokken Vlamingen vanaf het midden van de negentiende eeuw naar het zuiden van het land. Daar vestigden ze zich in de industriële centra. In steden als La Louvière en Luik ontstonden er zelfs heuse 'Vlaamse' wijken. Na de Tweede Wereldoorlog was er nog een grote instroom van Vlaamse boeren op zoek naar grond. Al die Vlaamse migranten kwamen er niet alleen om te werken, ze organiseerden zich ook in tal van verenigingen. Deze tentoonstelling in het Provinciaal Cultuurcentrum Caermersklooster in Gent, gemaakt met de steun van de Provincie Oost- Vlaanderen, gaat voor het eerst in op de migratie van Vlamingen naar Wallonië vanaf het midden van de negentiende eeuw. Ze neemt de bezoeker mee vanaf het vertrek uit Vlaanderen, toont het Wallonië waarin de migranten terecht kwamen, laat zien waar ze zich vestigden, welk werk ze deden en hoe ze (een tijdje) hun identiteit trachtten te beleven in eigen verenigingen. In het Caermersklooster brengt fotografe Layla Aerts "beelden van gelukzoekers", foto's van portretten van overledenen met een Vlaamse naam, die ze aantrof op Waalse kerkhoven. De tentoonstelling belicht de migratiegeschiedenis aan de hand van historisch beeldmateriaal en actuele getuigenissen: een afscheidsfoto bij het vertrek, het lied 'L'Flamind', Vlaamse tijdschriften in het 'Walenland', een verkiezingspamflet met als slogan 'Bergen boven!', een vlag van de 'Vlamingen van Charleroi en omstreken', herinneringen aan een melkronde in de schaduw van de terrils. Toegang is gratis. Locatie: Provinciaal Cultuurcentrum Caermersklooster Gent Info: www.vlaamsemigranteninwallonie.be 16 april - 21 augustus 2011 Ter ere van het 25-jarig bestaan toont Nieuw Land de provincie Flevoland op drie verrassende manieren in de tentoonstelling 'Drieluik Flevoland'. Bekijk Flevoland door de ogen van de Lelystadse fotografe Camilla Zeguers, hoor zes vooraanstaande Flevolandse ondernemers vertellen over hun band met de provincie of trek een Flevolands voorwerp uit de Nationale Automatiek en ontdek het verhaal erachter. Fotografe Camilla Zeguers toont haar beeld van Flevoland met een selectie van haar werk. Haar nieuwste boek Buiten gewoon Flevoland komt binnenkort uit. De zes Flevolandse ondernemers - Martin Gaus uit Lelystad, David van Gennep van Stichting AAP uit Almere, Wout Bouwheer van Bouwheer Zeewolde, Piet van Liere van Gebr. van Liere uit Dronten, Paul van Staveren van Restaurant Sonoy uit Emmeloord en Lubbert Schenk van NorthSeafood van Urk - hebben ieder hun sporen verdiend in Flevoland. Deze harde werkers vertellen in korte interviews wat hen bindt aan Flevoland. Met de Nationale Automatiek van het Nationaal Historisch Museum toont Nieuw Land Flevoland in vorm. De Nationale Automatiek is een trekmuur waarin, in plaats van FEBO lekkernijen, voorwerpen liggen die een collectief "oh ja" oproepen: van een kaasschaaf of lichtgevende veter tot koolzaad. Elk nationaal of Flevolands voorwerp vertelt zijn verhaal, historisch en vaak persoonlijk. Locatie: Nieuw Land, Lelystad Info: www.nieuwlanderfgoed.nl 20 mei - 9 september 2011 Van 20 mei tot en met 9 september 2011 presenteert het Nationaal Historisch Museum '100m2NL'; een compacte overzichtstentoonstelling van de Nederlandse geschiedenis. De tentoonstelling 100m2 nl beslaat twintig bij vijf meter en past precies in een van de galerijen van de Zuiderkerk in Amsterdam, het huidige kantoor van het museum. 100m2NL geeft het publiek een voorproefje van de tentoonstellingen die het Nationaal Historisch Museum in de toekomst gaat maken. Met museumstukken, film, fotografie en virtuele presentaties biedt de tentoonstelling verrassende perspectieven op belangrijke hoofd stukken uit de Nederlandse geschiedenis. Net als andere projecten van het Nationaal Historisch Museum is 100m2NL beschikbaar om te reizen naar andere instellingen. Toegang is gratis. Locatie: Zuiderkerk, Zuiderkerkhof 72, Amsterdam Info: www.innl.nl 40 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 40