Inhoud Eén geheugen, één bestel. De beloftes van de Archiefwet 1995 Wordt de functie van archivaris weer een rijkeluisbaantje? Wijziging Archiefwet 1995: maatwerk of 'verrommeling van het archiefbestel'? "De archieven als instru ment voor het begrijpen van de wereld." In gesprek met Jetze Dijkstra Op 7 maart 2011 publiceerde het ministerie van OCW een voorstel tot wijziging van de Archiefwet 1995. Wat zijn de mogelijke consequenties? 11 Archieven in het veld Eén geheugen, één bestel. De beloftes van de Archiefwet 1995, Bijna een jaar geleden deed algemene rijksarchivaris Martin Berendse forse uitspraken over de toekomst van het archiefwezen. Tijd om de balans op te maken: hoe staat het archiefwezen ervoor? Wat zijn ontwikkelingen en verwachtingen? Berendse: "We zitten op een kantelpunt." Het archiefveld heeft grote behoefte aan actuele kennis en kunde. Maar de instroom van gekwalificeerde archivarissen wordt ernstig bedreigd door de overheids maatregel om tweede studies niet meer te bekostigen. Is het tij nog te keren? Hij is geboren en getogen in Friesland, sloeg het leger over maar heeft zijn sporen in het archiefwezen inmiddels ruimschoots verdiend. Jetze Dijkstra vertelt over zijn fascinatie voor de archieven, zijn maatschappelijke betrokkenheid en zijn passie voor bijen. René Spork en Hans Berende Dick Deuzeman 4 Van de redactie 5 De archiefervaring 7 Nieuws uit het veld René Spork en Hans Berende 14 Wat doe je wel, wat doe je niet? En waarom dan? Een beslissingsmodel voor het 'digitaliseringsklaar' maken van archieven, Gabriëlle Beentjes 19 Kroatische avonturen. Hervormingen in het nationale Kroatische archiefwezen, Roelof Hol 22 Archieven in het veld Wijziging Archiefwet 1995: maatwerk of 'verrommeling van het archiefbestel'?, Jeroen van Oss 24 Geschiedenis van Roermond verder toegankelijk gemaakt, Jan de Bock 25 Wordt de functie van archivaris weer een rijkeluisbaantje?, Theo Thomassen 28 Veroordeeld tot levenslang, Hennie van den Burg-van Boeijen 29 In memoriam: Jozef Hoekx 31 Column 33 KVAN Nieuws 37 Uitgelezen 40 Agenda 42 Burgerlijke Stand: "De archieven als instrument voor het begrijpen van de wereld." In gesprek met Jetze Dijkstra, Dick Deuzeman nummer 4 201 1 3

Archievenblad | 2011 | | pagina 3