KVAN Nieuws Scriptiemiddag SNAAI Kwaliteitszorg binnen erfgoedsectoren, semantisch web en e-mailarchivering Kwaliteitszorg E-mailarchivering Web 3.0 Samen werken, samen leren Oproep Bernadine Ypma Al het goede komt in drievoud. Dit bleek tijdens de jaarlijkse SNAAI scriptiemiddag op vrijdagmiddag 25 maart in CODA. De Gelderse instelling is een fusie van museum, bibliotheek en archief. De eerste van de drie recent afgestudeerden, Hella Timmermans, onderzocht kwaliteitszorg binnen deze drie erfgoedsectoren. Willem Brouwer enquêteerde ruim dertig Gelderse gemeenten over het beleid rondom e-mailarchivering. Frans van den Horst sprak over het semantisch web: Web 3.0. Het aansturen van een continu verbeter proces om zo aan de kwaliteitseisen te voldoen, dat is kwaliteitszorg. Hella Timmermans benadrukte dat kwaliteits zorg een middel is, geen doel. Opvallend is dat de drie erfgoedsectoren weinig kennis hebben van elkaar. Hella vergelijkte hun kwaliteitszorg en kwam tot een aantal verbeterpunten. De archiefsector kan bijvoorbeeld een Collectie Nederland aanleggen, in navolging van het Instituut Collectie Nederland (nu ondergebracht bij de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed). Collectie Nederland moet op digitale wijze worden vormgegeven. Er moet één overkoepelende website komen met een zoekmachine die alle archieven in Nederland doorzoekt. Archieforganisaties moeten worden verplicht hun databases voor deze website open te stellen. Dit past binnen de huidige ontwikkelingen waarin de nadruk vooral ligt op de erfgoedwaarde van archieven en het creëren van portals op nationaal en internationaal niveau. Archiveert u ook uw eigen e-mail in Outlook en print u belangrijke e-mails uit voor bewaring? Willem Brouwer waarschuwde voor verlies van informatie en controleerbaarheid van de integriteit van het document. Hij stelde dat de Gelderse gemeenten niet richting een 'paperless office' bewegen, maar eerder een 'paperfull office' zijn. Willem enquêteerde ruim dertig Gelderse gemeenten en kwam tot de conclusie dat e-mailarchivering geen grote aandacht geniet binnen het gemeentehuis. De archivering geschiedt ad hoc of met verouderde protocollen. Digitale formulieren en e-mails worden afgedrukt. "Links werken echt niet meer als je de e-mail afgedrukt hebt." Belangrijke informatie kan zo met de overgang van digitaal naar analoog verloren gaan. Volledig digitaal was het onderwerp van Frans van der Horst. Zijn onderzoek voor geschiedenisvanzuidholland.nl gaat over het ontsluiten van museale collecties en archieven door het toepassen van de semantische webtechnologie. Het semantische web is een uitbreiding van het huidige web en werkt op basis van datastructuren waarin relaties tussen concepten zijn vastgelegd in triples. Frans adviseerde de invoering van een gestandaardiseerd datamodel binnen de gehele erfgoedsector om uitwisseling van gegevens en doorzoekbaarheid mogelijk te maken. Voor digitale integratie van data moeten de neuzen bij musea, bibliotheken en archieven dus dezelfde kant op staan. Alle begin is moeilijk, merkten Hella, Willem en Frans. Kennis vooraf blijkt vaak tekort te schieten bij het schrijven van de scriptie en vraagstellingen, en planningen moeten tussentijds worden aangepast. We kunnen van elkaar leren en de tips zijn genoteerd door de aanwezige studenten. Oók erfgoedinstellingen kunnen iets van elkaar opsteken als het gaat om het verbeteren van de eigen kwaliteit. Samenwerking tussen de erfgoedsectoren is noodzakelijk om te komen tot een gestandaardiseerd datamodel om erfgoedcollecties samen te brengen. SNAAI hoopt dat de scriptiemiddag gezorgd heeft voor inspiratie en de durf om ook over de muren van de eigen sector te kijken. Bernadine Ypma bestuurslid SNAAI. SNAAI is vernieuwd. Niet alleen het bestuur van SNAAI verandert met het aantreden van twee nieuwe bestuursleden; ook de rubriek in het Archievenblad krijgt een nieuwe invulling. Vijf keer per jaar verschijnt er een bijdrage over recente scripties of onderzoeksprojecten van studenten van de HvA en UvA. Kunstenaar Marie van Vollenhoven (www.dailydrawing.nl) tekent het uit. Actueel onderzoek van aankomende archivarissen en informatiespecialisten krijgt bij SNAAI de volle aandacht. SNAAI zoekt nog een voortvarend bestuurslid: een student HvA Informatie Media, die zich enthousiast op internet beweegt en beschikt over een goede schrijf vaardigheid en frisse blik. Reageer voor 1 juni a.s. via snaai@kvan.nl. Tekening Marie van Voiienhoven. nummer 4 2011 35

Archievenblad | 2011 | | pagina 35