KVAN Nieuws Op weg naar een nieuw KVAN beleidsplan (2) Deskundigheid Handen uit de mouwen Voorstel wijziging Archiefwet Lectoraat Digital Archiving and Compliance Internationaal congres ICA-SPA en ARA Hongaarse archieven Fred van Kan voorzitter van de KVAN. Fred van Kan In het vorige Archievenblad hebben we jullie drie discussiepunten voorgelegd op weg naar de vaststelling van het beleidsplan 2011-2015. Dank voor de reacties die we daarop hebben ontvangen. In dit nummer volgt een laatste onderwerp waarover we jullie mening willen peilen èn een oproep. Op Archief 2.0 zijn discussiepunt en oproep ook geplaatst. Het beleids- en activiteitenplan wordt aan de hand van jullie reacties aangepast en met het Archievenblad van juni meegezonden. Vervolgens willen we met jullie over het plan spreken tijdens de KVAN-dagen in Leeuwarden op maandagmiddag 6 juni. Vaststelling kan dan volgen tijdens de algemene ledenvergadering de dag daarna. De leden van de KVAN bestrijken met hun deskundigheid het hele werkveld van de archivaris en records manager. Een enorm potentieel aan kennis is dus aanwezig in onze vereniging. Willen we dat zichtbaar maken en zo ja, hoe organiseren we dat dan? Is een elektronische kenniskaart bijvoorbeeld een optie? Moet de KVAN dan een rol gaan vervullen in het koppelen van vraag en aanbod als het om kennis gaat? We hebben verschillende onderwerpen aan jullie voorgelegd en in het concept plan vind je nog meer zaken. Maar willen we het beleidsplan echt tot leven brengen, dan hebben we jullie inzet nodig. Met andere woorden: kijk naar het beleids- en activiteitenplan en bedenk wat jij voor de KVAN en voor ons beroep kunt doen. Het KVAN bestuur heeft gereageerd op het voorstel tot wijziging van de Archiefwet. De belangrijkste punten uit de reactie: - het concept is niet consistent; - externe en onafhankelijke toetsing van selectielijsten door de Raad voor Cultuur moet blijven; - het voorstel schept onduidelijkheid over het archieftoezicht, terwijl dit toezicht van wezenlijk belang is; - het is onwenselijk dat benoeming van een provinciaal archivaris geen vereiste is; we pleiten ervoor om op alle niveaus benoeming van gediplomeerde archivarissen voor te schrijven. De volledige tekst is te vinden op onze website. Vorig jaar adviseerde de KVAN positief over de besteding van het doelvermogen van de voormalige Archiefschool. Met dit vermogen zou onder meer per 1 september 2010 een lectoraat Digital Archiving and Compliance in het leven worden geroepen. Omdat we daar niets meer van vernamen heeft het bestuur navraag gedaan bij de Hogeschool van Amsterdam. Men liet weten dat de aanvraag op dit moment bij het College van Bestuur van de Universiteit van Amsterdam/Hogeschool van Amsterdam ligt. Omdat het voorstel niet precies voldeed aan het vereiste format is vertraging ontstaan. Zodra het College besloten heeft, ontvangt de KVAN bericht. De Section for Professional Associations van de ICA, waarvan de KVAN deel uitmaakt, organiseert met de Archives and Records Association UK Ireland een congres met als thema 'Advocating for Archives and Records. The Impact of the Profession in the 21st Century'. Plaats van handeling is Edinburgh, van 31 augustus tot 2 september 2011. Voor meer informatie: www.archives.org.uk. Bij het ter perse gaan van dit Archievenblad was er nog geen reactie op onze brief aan de Hongaarse regering. Wel weten we via de International Council on Archives dat onze Hongaarse zustervereniging heeft gevraagd om met verdere reacties even te wachten tot zij meer duidelijkheid hebben over het al dan niet doorgaan van de voorgenomen wetgeving. Daarover zijn zij in gesprek. nummer 4 2011 33

Archievenblad | 2011 | | pagina 33