Veroordeeld tot levenslang Veroordeeld tot levenslang ofrealia in archieven" luidt de titel van mijn afstudeeropdracht. Het artikel van Ineke van den Broek over realia in archieven maakte mij nieuwsgierig. Wat zijn realia, hoe toegankelijk zijn realia en horen zij wel thuis in de archieven? Van de vijf definities voor realia vind ik memorabilia de meest toepasselijke Het object dat de archiefvormer herinnert aan een bepaalde periode uit zijn leven Missie Mijn missie in deze is om een bijdrage te leveren aan het toegankelijk maken van realia in archieven. Documenten en objecten moeten, naast de klassieke wijze, ook op een museale wijze beschreven worden. Verheugend zijn de ontwikkelingen van nieuwe toegangs systemen zoals de POP-gids (Personen Op Papier). Hier vormde niet de institutionele geschiedenis van de archiefvormer het uitgangspunt, maar stond de vraag van de onderzoeker centraal. De onderzoeker zal namelijk niet snel op het trefwoord 'realia' zoeken, maar meer op naam, Ongekende mogelijkheden Hennie van den Burg-van Boeijen A I- Handgeschilderd wapen uit de collectie van Heyst. Als rode draad in het onderzoek koos ik uit mijn eigen collectie de albasten beelden 'Vrouwenfiguren'. Vanuit de museologische kant bespreekt het onderzoeksrapport uitvoerig het object als betekenisgever, de samenhang met de omgeving waarin het heeft gefunctioneerd en de relatie met andere objecten die van belang zijn om het object te begrijpen en te definiëren. Hierbij stelde ik mij steeds de vraag wat er met mijn beelden gebeurt als deze in een archiefdepot verdwijnen? Zijn deze beelden van albast nog terug te vinden door de onderzoeker en krijgt hij de mogelijkheid om te ervaren hoe 'glad gepolijst' aanvoelt? Medaiiie uit de coiiectie van Heyst (foto's Streekarchivariaat Zuidoost Utrecht). plaats, datum, historische gebeurtenis of objectnaam. Mijn favoriet is de AquaBrowserLibrary, die een zeer brede zoekmethode mogelijk maakt. Dit stelt eisen aan de manier waarop het object beschreven wordt. De beschrijving moet ook corresponderen met de metadata van andere culturele instellingen, anders is het object alsnog niet terug te vinden. Voor mijn onderzoek bezocht ik de Regionaal Historische Centra (RHC) in Breukelen, Wijk bij Duurstede en Woerden. In alle drie de centra trof ik realia aan. De objecten uit de collectie Van Heyst te Wijk bij Duurstede zorgden voor de grootste verrassing. Bij het binnenrijden van de kar met objecten werd ik onmiddellijk omringd door de andere studiezaalbezoekers, die met grote verbazing constateerden dat een archief ook objecten bewaart! Teveel om op te noemen: een porseleinen kopje, een handgeschilderd familiewapen en een verroeste ijzeren bal met een gat erin, die mij deed denken aan een sierknop van een hek. Bij het verwerven van bijzondere particuliere archieven staan archieven voor de keuze wat te doen met objecten die deel uitmaken van de collecties die zo zorgvuldig zijn samengesteld door de archiefvormers. Petje af voor de archivaris die dezelfde zorgen heeft als de conservator als het gaat om conser vering, behoud en beheer, en het gebrek aan ruimte in de depots. De door mij bezochte RHC's beschikken veelal nog niet over expositieruimten maar hebben wel mogelijkheden tot samenwerking met streekmusea. Zo kunnen ze gebruik maken van de museale expertise op het gebied van tentoonstellen, collectiebeheer, educatie en publieksbereik. Het object als onderdeel van een papieren collectie is belangrijk bij de reconstructie van het verleden en hoort daarom thuis in een archief. Zeker nu archieven niet langer bewaarplaatsen zijn maar historische werkplaatsen in wording, biedt dat ongekende mogelijkheden voor vogels van diverse pluimage die eigen baas willen zijn over de gevoelens die het werken met een bijzondere collectie teweegbrengt. Het vertalen van het schrift naar het beeld is waar een archief aan kan bijdragen, door op een eenvoudige manier een collectie met bijhorende objecten te presenteren. In deze tijd van digitalisering moet het mogelijk blijven om oude documenten en objecten in handen te houden. Daar zijn realia bij gebaat, het verval houd je toch niet buiten de deur. Liever dat dan een veroordeling tot levenslang! Hennie van den Burg-van Boeijen behaalde de bachelor Cultureel Erfgoed aan de Reinwardt Academie in juni 2010; tegenwoordig werkzaam als bedrijven- adviseur bij de Gemeente IJsselstein (burgjhjs@zonnet.nl). 28 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 28