Geschiedenis van Roermond verder toegankelijk gemaakt T *3ttï S-A - Roermond is een stad met een imponerende geschiedenis. In oorkonden uit 1224 wordt Roermond reeds "oppidum" genoemd. Het is niet met zekerheid vast te stellen wanneer deze plaats stadsrechten heeft gekregen, maar wel kan worden gesteld dat Roermond één van de oudste steden van ons land is. Bovendien was Roermond vanaf circa 1350 de hoofdstad van één van de vier kwartieren van het toenmalige hertogdom Gelre: het kwartier Roermond, ook genoemd "Overkwartier". Stammoeder Oranje-Nassau Een andere geslachtsnaamwijziging is van Wassenberg in het veel bekendere geslacht Gelre, afgeleid van de (nu) Duitse plaats Geldern. Het geslacht Gelre was in de 12e, 13e en 14e eeuw van grote betekenis. Mechtildis van Gelre bijvoorbeeld, dochter van graaf Otto I, huwde begin 13e eeuw met graaf Hendrik II van Nassau en werd aldus stammoeder van het huidige geslacht Oranje-Nassau. Haar broer, graaf Gerard IV van Gelre (+1229), ligt samen met zijn vrouw Margaretha van Brabant begraven in de Munsterkerk van Roermond. Dit graf is het oudste dynastieënmonument van Nederland. Op 19 maart 1339 werd het graafschap Gelre verheven tot hertogdom. Vanaf die datum noemden de Gelderse heersers zich hertog van Gelre en graaf van Zutphen. Omdat dergelijke feiten eveneens in de indexen van de delen II en IV zijn opgenomen, ontstijgen deze indices de informatie van een doorsnee index. Uiteraard zijn vele regesten aan de adellijke families uit de (late) middeleeuwen gewijd. In 2010 is de index van Res Gestae IV gereedgekomen, waardoor nu alle regesten met indexen raadpleegbaar zijn in de studiezaal van het gemeentearchief (geopend van maaandag t/m woensdag van 9.00 17.00 uur, en op donderdag van 9.00-21.00 uur). Alle regesten en de indexen van de delen II, III en IV zijn ook digitaal te raadplegen via: www. gemeentearchief.roermond.nl. Jan de Bock I 16FÏ~^~*- Dit kwartier bestond grotendeels uit het huidige Midden- en Noord-Limburg en ook uit een deel van het huidige Duitse Noordrijn-Westfalen, met plaatsen als Goch (tot 1473), Geldern, Straelen, Wachtendonk, Viersen en Erkelenz. Uiteraard is er over deze oude stad veel gepubliceerd. Veel van deze publicaties worden bewaard in de Roermondse archiefbewaarplaats. Om die publicaties 'levendig' te houden, zijn er in de jaren '70 tot '90 van de vorige eeuw door de toenmalige archivaris Gijs van Bree ruim 13.500 regesten uitgeschreven. Deze regesten, tot het jaar 1574, zijn opgesplitst in de delen I t/m IV en worden 'Res Gestae' (vrij vertaald: gedane zaken) genoemd. Van de delen I en III zijn door Gijs van Bree alfabetisch- lexicografische indexen gemaakt. Van de delen II en IV, geïndiceerd door Jan de Bock, zijn de indexen bovendien chronologisch, waardoor van belangrijke adellijke geslachten (delen van) stamreeksen zijn ontstaan. Het indiceren van historische regesten vergt jarenlange ervaring. Bekend is dat namen van geslachten en plaatsen in de (late) middeleeuwen heel vaak op verschillende wijzen geschreven werden. Een naam als Broekhuizen bijvoorbeeld, werd onder andere ook geschreven als Broichausen, Broyckhusen en Brueckhuyssen. Bovendien wijzigden geslachtsnamen wel eens. Bijvoorbeeld het geslacht Mirlaer in Milendonk. Jacob van Mirlaer Meerlo, ook geschreven als Meerlar, Meirlaer, Meyrlo, Mierlaer, Myerlaer, Myerle en Myrlaer) huwde in de tweede helft van de 14e eeuw met Beatrice van Reifferscheid en Milendonk. Hij werd aldus heer van Mirlaer en Milendonk. Door het huwelijk konden zijn nazaten hun bezit steeds verder uitbreiden, onder andere met Drachenfels, Vronenbroich en Meyderich. Omdat dit bezit van groter importantie was dan het oorspronkelijke Mirlaer, legde de nazaat Dirk van Mirlaer omstreeks 1540 de geslachtsnaam Mirlaer af en noemde zich (in een akte van 5 februari 1540) Dirk van Milendonk. Zodoende hadden vader (Mirlaer) en zoon (Milendonk) verschillende geslachtsnamen. - Praalgraf van graaf Gerard van Gelre en Margaretha van Brabant In de Roermondse Munsterkerk (ca. 1232). Het betreft het oudste dubbelgraf in de Nederlanden (foto MML/ GemeentearchIef Roermond). Jan de Bock gepensioneerd vrijwilliger bij het Gemeentearchief Roermond. 24 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 24