Wijziging Archiefwet 1995: maatwerk of 'verrommeling van het archiefbestel'? r Archieven in het veld Op 7 maart 2011 publiceerde het ministerie van OCW een voorstel tot wijziging van de Archiefwet 1995. Opvallend is de wijze waarop het ministerie het veld raadpleegde. Enerzijds via een nieuw medium, namelijk een internetconsultatie op www.overheid.nl, en anderzijds 'traditioneel' via een brief aan de belanghebbende organisaties (o.a. de KVAN, BRAIN en de VNG). De discussie ligt als het ware op straat. 1. De colleges van Gedeputeerde Staten van de provincies nemen de zorg voor hun eigen overgebrachte archieven over van het Rijk en gaan ook de kosten van het beheer dragen. Zorg voor overgebrachte archieven provincies van het Rijk over naar Gedeputeerde Staten Beide consultaties kenden een zeer korte reactietermijn: 4 weken. Vanwege de gewenste snelheid waarover in het regeerakkoord (hierover later meer) wordt gesproken, is afgeweken van de gebruikelijke route: eerst in overleg met belanghebbende organisaties een door wrocht ontwerp maken, en dan, als extra controle, het brede publiek om commentaar vragen. De nieuwe aanpak heeft het voordeel van transparantie en snelheid, maar bergt ook risico's in zich. De discussie ligt als het ware op straat. Wat betreft de transparantie lijkt de internetconsultatie tot nu toe geslaagd: er is een flinke hoeveelheid reacties op internet verschenen, zowel van particulieren als van de belanghebbende organisaties. Het commentaar is fundamenteel en kritisch van toon. Reden genoeg voor het Archievenblad om dieper in het voorstel te duiken, de reacties te inventariseren en vooruit te blikken op het vervolg. Het wetsvoorstel moet gezien worden in de context van eerdere besluiten. Zowel de staatssecretaris van Cultuur, BRAIN, de KVAN als de Raad voor Cultuur hebben eerder gepleit voor een stapsgewijze aanpassing van de Archiefwet, in plaats van een grootscheepse vernieuwing in één keer. Daarnaast waren er een aantal concrete urgente aanleidingen voor de wetsaanpassing: de in het regeerakkoord aangekondigde korting op het rijksbudget van de Regionaal Historische Centra (RHC's) en de invoering van de nieuwe selectiemethodiek bij het Rijk. Het wets voorstel bestaat uit drie onderdelen: Er komt een provinciale archivaris, een beheerder van de provinciale archiefbewaarplaats, die tevens het toezicht op het beheer van de niet overgebrachte archieven van de provincie uitoefent. De provinciaal archiefinspecteur komt in de gewijzigde wet niet meer voor. 2. De adviesbevoegdheid bij het stellen van openbaarheidsbeperkingen ten aanzien van decentrale rijksarchieven gaat van de rijksarchivarissen in de provincies over naar de algemene rijksarchivaris. 3. De adviserende rol van de Raad voor Cultuur bij de vaststelling van individuele selectielijsten vervalt. De Bijzondere Commissie Archieven die de Raad intern adviseert over selectie lijsten, wordt afgeschaft. Dit punt vormde de belangrijkste aanleiding voor de wetswijziging. In het regeerakkoord 2010 is vastgelegd dat de Regionale Historische Centra (RHC's) - die de decentrale rijksarchieven, de provinciale archieven en, in wisselende samenstelling, ook archieven van gemeenten, waterschappen en stichtingen beheren - worden gedecentraliseerd naar de provincies. Dit met een korting op de rijksbijdrage van 25%. Er wordt al enige tijd onderhandeld tussen het IPO, de VNG en OCW over de wijze waarop de provin cies aan hun nieuwe verantwoordelijkheid invulling zullen geven. Het wetsvoorstel biedt op een aantal punten 22 2011 nummer 4

Archievenblad | 2011 | | pagina 22